„Už v roce 2007 se nám zde podařilo vybudovat malé přírodní jezírko a později se v nás začal rodit ještě ambicióznější plán. Na malém pozemku, který zbyl okolo nově postavené tělocvičny, vytvořit přírodní zahradu a hlavně velkou otevřenou expozici hornin z našeho regionu," konstatovala Eva Jirsová, která na chotěbořském gymnáziu vyučuje biologii.

To se díky sponzorským darům, příspěvku města a hlavně obětavé práci nakonec povedlo.

Na zahradě se tak nyní nachází patnáct exponátů všech možných velikostí, ke kterým jsou přistaveny tabulky s krátkým výkladem. Návštěvníci i studenti školy by zde tak měli vidět jakýsi geologický průřez s nejčastěji se vyskytujícími horninami v Železných horách a přilehlém okolí.

Vstupní brána

„Unikátní tento park asi opravdu je, o žádné jiné podobné akci nevím. Navíc se stal součástí Národního geoparku Železné hory, ke kterému se stal pomyslnou vstupní branou. A takové parky jsou v celé České republice jen dva," vysvětlila Jirsová.

Také fakt, že se na náročném podniku z velké části podíleli studenti s nadšením ve svém osobním volnu, z něj dělá tak trochu ojedinělý projekt. „Pracovali zde sami od sebe, třeba i o prázdninách," pochválila studenty jejich učitelka.

Někteří z nich stáli u vzniku Geoparku prakticky od jeho počátku. Petra Venhauerová, Matyáš Havel a absolvent školy Matěj Man dokonce uspěli se svou žádostí o nezbytnou finanční podporu u společnosti O2.

„Že bychom předtím byli nějací velcí fanoušci geologie? To se asi říct nedá, i když jsme se ji ve škole věnovali," usmívala se Petra Venhauerová s Matyášem Havlem.

Do projektu se však evidentně studenti nadchli a celou genezi jeho vzniku popsali i ve středoškolské odborné práci. „Pracovali jsme tady se spolužáky pak i manuálně. Bylo třeba kameny usadit, očistit, zbudovat naučné tabule a upravit celé okolí," vyjmenovává část prací sextánka Petra u asi nejvzácnějšího exponátu, který se v Geoparku nachází – velkého kusu čediče. Ten pochází dokonce až z Luže na Chrudimsku. „Geologové z Chrudimska nám také významně pomohli," doplňují autoři projektu.

Nad tím, že se celý nápad podařilo dokončit prakticky s minimem finančních prostředků, kroutila Eva Jirsová hlavou takřka nechápavě. „Spousta lidí se zapojila, i když je třeba já ani osobně neznám a ke škole možná ani nemají žádný vztah. Za to všem patří velký dík. Třeba kameníkům z Lipnice nad Sázavou, nebo majitelům několika lomů, kteří horniny poskytli," kvitovala s povděkem.
Park se oficiálně otevřel v sobotu ve 14 hodin.