Jednalo se o stavbu kanalizace a čističky odpadních vod, která se uskutečnila v období od listopadu 2011 do srpna 2013.

„Právě od loňského srpna až do konce září tohoto roku je plánován její zkušební provoz. V současné době je k čističce připojeno zhruba 95 procent všech objektů v obci. Připojení ještě čeká některé rodinné domy a rekreační objekty. Zatím se neobjevily žádné komplikace a s čističkou jsme spokojeni," komentoval starosta Úsobí Karel Kameník.

Šetří přírodu

K připojeným objektům se řadí také domácnost Olgy Duškové. „S novou kanalizací a čističkou jsme velice spokojeni. Akceptujeme i novou cenu vodného a stočného, protože je to fér vůči životnímu prostředí," uvedla svůj názor Olga Dušková z Úsobí.

Podobný pohled na věc má i Tomáš Pavel. „Dříve vytékal domovní odpad do místního potoka nebo rybníků. V jejich okolí to páchlo, a navíc to škodilo i přírodě. Sice se navýšilo vodné a stočné, s čímž se na druhou stranu muselo počítat, ale vzhledem k tomu, že šetříme přírodu, tak je to v pořádku," řekl Tomáš Pavel.

Účel stavby čističky je tedy snad jasný. Obci šlo o bezpečné odvedení odpadních vod od jednotlivých objektů v Úsobí a jejich předčištění v čističce před vypouštěním do vod povrchových, konkrétně do úsobského potoka, na stanovené hodnoty. „Od pamětníků jsem slýchával, že se dříve koupalo ve všech rybnících, což bych před čističkou nedoporučoval", doplnil starosta městyse.

Projekt na stavbu kanalizace a čističky odpadních vod v Úsobí vypracovala českobudějovická firma Aqua-Eko. O její provedení se pak postarala firma Syner VHS Vysočina se sídlem v Jihlavě. Na tomto základě obec získala dotaci od Ministerstva zemědělství ČR, a to ve výši cirka 41 milionů (jednalo se zhruba o 64 procent celkových nákladů), a od Kraje Vysočina, jež činily 13,7 procent celkové ceny, konkrétně asi 8,8 milionů. Městys Úsobí se na realizaci projektu podílel 22 procenty, tedy částkou pohybující se kolem 14,1 milionů. Celkové náklady na stavbu činily něco málo přes 64 milionů.

Pro 920 obyvatel

Jedná se o gravitační oddílnou splaškovou kanalizaci o celkové délce asi 5,6 kilometrů. Na kanalizaci je zřízeno 222 kusů kanalizačních šachet. Je tvořena kmenovou stokou vedenou od čističky přes celou obec jihozápadním směrem, na níž jsou napojeny další stoky. Kapacita čistírny je postavena pro 920 ekvivalentních obyvatel na principu jemnobublinné aerace se třemi stupni čištění (hrubé předčištění, aktivační čištění a dosazovací nádrž). Čistírna se skládá ze dvou nezávislých čistírenských linek.

Aneta Slavíková