„Všechny tyto žádosti byly na našem odboru podány ve dnech čtvrtého a pátého ledna a byly vyřízeny kladně," uvedl vedoucí odboru Martin Stehno a dodal, že nyní úředníci žádné další žádosti nevyřizují. „To se ale v nadcházejících dnech a týdnech může samozřejmě ještě změnit," poznamenal Stehno.

A o jaká písmena a číslice zmínění řidiči požádali? Jeden z nich opatří svůj vůz značkami JIRKA, další si vybrali SNAKE a RTO, zbývající dva si pak zvolili číslice 66666 a 22222. „Tyto vybrané znaky ale budou na jejich značkách samozřejmě ještě doplněny těmi dalšími, předepsanými," upřesnil Stehno.

Žádosti o registrační značku na přání začaly dopravní úřady přijímat hned první úřední den po Novém roce, tedy v pondělí 4. ledna. Za poplatek ve výši deseti tisíc korun získají zájemci dvě značky s písmeny nebo čísly, které si sami zvolí. Na vulgarismy či na zkratky organizací, nebo kombinace čísel, která evokují jakoukoli nacionální či rasistickou nesnášenlivost však mohou zapomenout. Volit nemohou ani písmena G, CH, O, Q a W.

Ministerstvo dopravy vydalo seznam zhruba devíti set nepřípustných výrazů. Poslední slovo ale budou mít vždycky úředníci registrů vozidel, přestože některé zakázané výrazy mohou být podle odborníků z Ústavu pro jazyk český v určitém kontextu přípustné.

Každá vydaná registrační značka na přání není přenosná a nebude ji možné prodat jiné osobě. V případě ztráty nebo krádeže již úřad stejnou značku nevydá. Ministerstvo dopravy tak chce zabránit nejen zneužití značky k trestné činnosti, ale i situaci, kdy by stejnou značku měly dva vozy najednou.

Opadne poptávka?

„Ačkoliv mi značky na přání připadají jako holý nesmysl, tak mně nevadí, že si je lidé budou moci nechat vyrobit za příplatek, dejme tomu i jako jistou prezentaci své osobnosti. Na své si tak určitě přijdou lidé, kteří se vyžívají v manýrech, a také ti, kteří do teď využívali při přidělování atraktivních značek typu 7J7 7777 hlavně svých známostí na registračních úřadech," okomentoval žhavou českou motoristickou novinku Pavel Plíšek, psycholog z Havlíčkova Brodu. „Myslím si ale, že poptávka po těchto značkách časem opadne, a to v okamžiku, kdy si řidiči všechna atraktivní slova a číslice zaberou," podotkl Plíšek.

Ředitel havlíčkobrodského gymnázia Hynek Bouchal vůbec nepřemýšlel o tom, že by si vlastní registrační značku na auto pořídil. „Považuji to za naprosto zbytečné až zhůvěřilé. Deset tisíc korun bych rozhodně využil na něco daleko smysluplnějšího," zareagoval Bouchal na dotaz Deníku.

Majitel chotěbořského Rybářství Vysočiny Josef Nikl připustil, že o vlastních registračních značkách, a to v souvislosti s předmětem svého podnikání, uvažoval. „Myslel jsem si, že bych na některé své služební auto pořídil třeba značku RYBAR. Ale když vyšlo najevo, že v případě krádeže by ji již nebylo možné znovu získat, tak jsem od toho upustil," řekl Nikl.