Druhé piano se rozezvučelo tento týden na adrese Křížova 2, tedy v rohu jihlavského Masarykova náměstí v průchodu obchodního centra firmy PSJ.

„Piano darovala městu učitelka Hana Nováková z Jihlavy, kterou k činu inspirovalo uvedení prvního piana v Jihlavě ve veřejném prostoru Horáckého divadla," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Majitel nemovitosti poskytl prostor pro piano bezplatně.

Skříň je červená

Druhé jihlavské piano, které stojí od června ve volně přístupné pasáži Horáckého divadla a je mu nejméně dvacet let, získal magistrát ze základní školy v Seifertově ulici, kde už přestalo sloužit, a v učebnách jej nahradily modernější elektronické nástroje. Skříň tohoto pianina už nutně potřebovala novou povrchovou úpravu, a tak je piano v divadle vyvedeno podle grafického manuálu radnice v barvách města, tedy červená s bílými ježčími bodlinami.

S nápadem o umisťování pian do jihlavských ulic přišel náměstek primátora pro kulturu Milan Kolář (Forum Jihlava). Ten také zavedl takzvaný knihovnický trolejbus, jde o vůz s číslem 77.

Kolář se nechal inspirovat kavárníkem a kulturním aktivistou Ondřejem Kobzou. Ten piana začal venku rozmisťovat v roce 2013, nejprve v Praze a pak i v dalších městech. Dnes je veřejných pian v celé České republice kolem padesáti. Po pianech následovalo umísťování šachových stolků v ulicích.

Aktivitou Ondřeje Kobzy je také altánek zvaný Veršomat, který se na pražské Kampě objevil před dvěma měsíci. Na otočných válcích si v něm lidé čtou verše z různých koutů světa.