Svůj důležitý podíl na tom mělo příznivé počasí 
s dobrými rozptylovými podmínkami a také krátká topná sezona díky teplejší zimě. Hodnoty škodlivin zůstaly pod ročními imisními limity s velkou rezervou.

„Výsledky byly velmi dobré, až jsme to nečekali," řekl Robert Skeřil z Českého hydrometeorologického ústavu. Zlepšení čistoty ovzduší díky dobrým rozptylovým a meteorologickým podmínkám vykázalo celé Česko. Inverze se vyskytovaly hlavně v listopadu, ale Vysočina patřila mezi regiony, jichž se dotkly nejméně. „Z výsledků měření imisí za rok 2015 vyplývá, že roční imisní limit pro prašné částice nebyl v loňském roce překročen. Legislativa povoluje překročení denní koncentrace prašných částic 35 krát za rok. Přitom vloni stanice naměřila pouze devět překročení denních koncentrací, což je nejméně od počátku měření," uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí Zdeněk Chlád (ČSSD).

Veškerá překročení se vyskytovala pouze v zimním období, kdy jsou v provozu malé zdroje – hlavně lokální topeniště. Podobné zdroje zvýší plošné zatížení celého regionu a společně s emisemi z dopravy vzroste koncentrace prašných částic a oxidů dusíku, hlavně u dopravních tepen. 
V rezidenčních částech Jihlavy je velmi dobrá kvalita ovzduší, v oblasti průmyslové zóny v Pávově u dálnice D1 je kvalita ovzduší horší. Ke snížení prašnosti na Vysočině by měly pomoci dotace na výměnu kotlů na uhlí, jež mohou obyvatelé kraje letos čerpat poprvé.

Z topenišť pocházejí až dvě třetiny emisí tuhých znečišťujících látek. Ke snížení prašnosti by měly pomoci dotace na výměnu starých kotlů na uhlí, jež mohou obyvatelé Vysočiny poprvé čerpat letos. Kraj v první vlně rozdělí 
239 milionů korun, zájem o ně je velký. „V podstatě po 
14 dnech byla alokace plus minus vyčerpána," uvedl radní kraje Zdeněk Chlád.

Dotační peníze podle Chláda vystačí v první vlně na výměnu zhruba dvou tisíc kotlů. Srovnatelnou dotaci by měl kraj z evropských fondů dostat v nejbližších letech ještě dvakrát, takže by mohlo být 
v domácnostech vyměněno více než šest tisíc kotlů. Je to zhruba 15 procent všech současných kotlů na tuhá paliva v kraji, a to už by se na čistotě ovzduší mohlo projevit, uvedl radní. Ekologičtější kotle pořízené díky dotaci podle Jiřího Kose z vysočinské hygienické stanice pomohou zlepšit čistotu ovzduší hlavně v menších sídlech. „Pokud se tam bude gró zastaralých topenišť měnit, rozhodně se to projeví v inverzních situacích. Bude tam dýchatelněji," řekl.

Celkový dopad výměny kotlů na ovzduší Vysočiny vyplyne až 
z dlouhodobějších měření.

Veškeré náklady na měření kvality ovzduší se pohybují kolem půl milionu korun za rok, na úhradě nákladů se podílí Kraj Vysočina a město Jihlava rovným dílem. V měření by chtělo město a kraj pokračovat i v dalších letech.