VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kinematograf Čadíků jede o svoji budoucnost

Vysočina - Kinematograf bratří Čadíků v těchto dnech baví diváky na Žďársku. Provoz pojízdného kina, které veškeré peníze ze vstupného věnuje charitě, je spojený i s velkými problémy. Najít peníze na další sezonu je oříšek, který musí každoročně rozlousknout provozovatel kinematografu Josef Čadík.

14.7.2014
SDÍLEJ:

Josef Čadík (vlevo) přijede do Žďáru nad Sázavou se svým kinematografem do amfiteátru v novém volnočasovém areálu Pilák. Na náměstí kvůli jeho rekonstrukci postavit plátno nemůže. Prostor si byl prohlédnout minulý týden. Foto: Ondřej Kašpárek

Co stálo za myšlenkou vytvořit něco tak unikátního, jako je pojízdný kinematograf?

Kdybych na začátku své poutě náhodou nenarazil na starou maringotku, kterou vlastnila Okresní správa kin, a kdybych se později nestal jejím ředitelem, chodil bych do kina jako každý jiný. Všechno je to obrovská náhoda, nikdy nešlo o podnikatelský záměr. Náhoda ostatně stála i na začátku samotného ježdění. Po povodních v roce 1997 jsme chtěli nějakým způsobem pomoci obětem. Tehdy nám v Praze vyšli vstříc a propůjčili na první promítání Staroměstské náměstí. Líbila se jim myšlenka promítání na náměstích a dobročinnosti. Náměstí se pro mě stala jakýmsi symbolem charity, proto, pokud je to jen trochu možné, chci promítat právě v centrech českých měst.

Odkdy jezdíte s kinematografem po českých městech?

V současné podobě jsme poprvé vyjeli v roce 1998, kdy bylo stoleté výročí české kinematografie. Proto jsme promítali výhradně české filmy, těm jsme ostatně zůstali věrní i doposud. Pojízdné kino provozujeme dlouho, děláme to proto, že si kinematograf lidé oblíbili. Po těch letech jde už o tradici. Máme tak odpovědnost, abychom se vždy v létě rozjeli s naším kinem do českých měst a pobavili diváky. Myslím si, že bez našeho kinematografu by byl lidský život zase o něco chudší.

Jak vybíráte filmy do programu kina?

Samozřejmě se snažíme o co nejkvalitnější české filmy. Vždycky se bavím s kamarády kinaři, na které snímky lidé chodí a co mají rádi. Vždycky hledám dobrý český film, naštěstí jich je stále dostatek. Občas máme i nějaké pokusy, třeba jako je letošní film Kandidát. Nabídku skládáme tak, aby si v ní každý mohl něco najít a u něčeho se pobavit. Důležitou roli samozřejmě hraje i cena, za kterou jsme schopní film pro kinematograf získat. Distributory moc nezajímá, že vše děláme pro charitu. Pro ně jsou peníze na prvním místě. Těm, kteří nám při shánění filmů vycházejí vstříc, jsme moc vděční.

Celý projekt je charitativní, jak získáváte peníze na provoz?

Když jsme začínali a nikdo nás neznal, měli jsme strach, jestli nás do měst vůbec pustí a zda nám na provoz někdo přispěje. Měli jsme štěstí, že nám tehdejší Telecom dal peníze, díky kterým jsme mohli fungovat. To ale byla dost jiná doba, peníze na podobné projekty se sháněly lépe. Dnes je získat sponzorské peníze dost obtížné. Za ta léta jsme si ale „vyjezdili" jistou pověst a prestiž. Města, která navštěvujeme, nás za ty roky často zařadila do svých rozpočtů. Přístup se ovšem liší místo od místa. Jsou vísky, kde mají statisícové rozpočty a vždycky nás s nadšením přivítají, pak tu máme města, kde mají v rozpočtu miliony i miliardy, a tam by byli nejraději, abychom dělali všechno zadarmo. Peníze ze vstupného si nenecháváme, takže je to nemožné.

Jak to vypadá ve Žďáře?

Ve Žďáře tradičně vybíráme skoro nejvíce ze všech měst. Lidi nás tady mají rádi a na filmy chodí po stovkách. Vždycky převládne to, že jedete za lidmi, a proto se do Žďaru nad Sázavou rádi vracíme. S příspěvky na provoz je to už o dost horší. Vedení zkouší rozpočet na kinematograf co nejvíce srazit dolů. To mě tady dost mrzí. Kinematograf prochází těžkým obdobím a doba sama o sobě je zlá. V mnohých městech jsme součástí rozpočtu, ve Žďáře to tak bohužel není a o peníze je vždy velký boj. Už sem jezdíme více než deset let a budeme se v tom snažit pokračovat.

Promítání se letos musí přesunout z náměstí do areálu u Pilské nádrže. Budou s tím potíže?

Když jsem se to dozvěděl, moc mě to nepotěšilo. Pokud to jde, vždy chceme promítat na náměstí. Na druhou stranu to chápu, chcete mít pěkné centrum. Ostatně i areál Pilák je pěkný. S přesunutím na otevřené prostory však přicházejí problémy. Když bude foukat, promítat se prostě nebude. Déšť kinematografu nevadí, stačí ale, aby zafoukalo, a je konec. Náměstí je kryté okolními budovami, nové místo promítání je oproti tomu proti větru prakticky nechráněné.

Kdo všechno tvoří tým kinematografu?

S realizací nám pomáhají mladí lidé, kteří se ozvou na inzerát. Máme stálé pomocníky i nováčky. V dnešní době, kdy je hlad po práci a po penězích, není problém pro projekt takové pracovníky sehnat. Často jde o vysokoškoláky, kteří si tak přivydělávají na studium.

V letošním roce sbíráte podpisy pro zachování kina. Co vás k tomu donutilo?

Po revoluci jsem si bláhově myslel, že když budu pracovitý a slušný, tak se mi to vrátí. Tak to ale nefunguje. Dnes je jiná společnost. Mladí lidé žijí jinak. Slušnost, úcta nebo národní hrdost, to všechno z lidí postupně vymizelo. Peticí se chci bránit tomu, aby se zase našli nějací chytráci v komisi, kteří budou mít pocit, že na provoz kinematografu žádný příspěvek nepotřebujeme. Díky shromážděným podpisům bych měl pádný argument že je o nás zájem, že lidi bavíme a sami diváci chtějí, abychom jezdili dál. Podpisy sbíráme během promítání na všech místech, která jsme navštívili a navštívíme. Třeba jen z Aše máme skoro tři stovky podpisů. Při průměru dvě stě podpisů za město bychom se dostali až na 14 tisíc lidí, kteří chtějí Kinematograf bratří Čadíků zachovat.

Zkoušel jste o příspěvek požádat stát?

Ministerstvo kultury nikdy našemu kinematografu nedalo ani jednu korunu. Jenom neustále slibují. Lidé, co na ministerstvu sedí, si hledí svého a snaží se dosáhnout vlastních cílů. Vůbec je nezajímá, že děláme něco pro lidi a pro českou kulturu. Slibem nezarmoutíš.

Nehrozí kvůli chybějícím penězům Kinematografu bratří Čadíků zánik?

Když se mi z ministerstva nepovede dostat peníze, budeme mít velké finanční problémy. Úplný zánik snad nehrozí, ale bez peněz to půjde těžko. Bude hodně záležet na tom, jak dopadnu s podpisovými archy a tisícovkami lidí, kteří nás podpořili. Budu se snažit, aby Kinematograf bratří Čadíků vyjel také příští léto.

Autor: Redakce

14.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
11 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Druhá vlna přináší větší nároky na technické zabezpečení

Zatímco v první vlně EET podnikatelům postačil často tablet a vhodný program, nyní by měly firmy vybírat pečlivěji. Je jich totiž mnohem více a s náročnějšími podmínkami podnikání.

Rakouskou star zabila sláva. Falco by oslavil šedesátku

Jako první německy zpívající interpret dobyl Ameriku. Liboval si v extrémech a měl sklon k přehánění. Jeho sláva byla vrtkavá a zářil krátce, přesto se stal jedním z největších umělců rakouské hudební scény 80. a 90. let.V neděli by Falco, občanským jménem Johann Hölzel, oslavil 60. narozeniny. Zemřel po autonehodě, která byla možná sebevraždou. Řidič autobusu byl odsouzen, Falco měl v sobě koktejl drog a alkoholu. Dožil se pouhých 40 let.

Po životním šampionátu biatlonistku Koukalovou čtvrté místo mrzelo

Stejně jako loni zakončila biatlonistka Gabriela Koukalová mistrovství světa čtvrtým místem v závodu s hromadným startem. Na rozdíl od Osla ale byla dnes v Hochfilzenu rozmrzelá, protože na poslední položce chybovala a v závěrečném kole přišla o medaili.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies