VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poprvé soud rozhodl o církevních restitucích. Pozemky přiřkl klášteru

Útěchovice pod Stražištěm, Bratřice – Šlo o tři pozemky 
u Stražiště na Pacovsku, o které se strahovští premonstráti soudili s jejich současným správcem, státními Lesy ČR.

16.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Šimánek Vít

Řeholníkům v regionu historicky patřilo asi 700 hektarů lesa, 15 hektarů orné půdy 
a dva hektary rybníků. Nemovitosti jim ve 12. století při založení strahovského kláštera podle tehdejších zvyklostí daroval král Vladislav II. 
s podporou olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Drtivou většinu z pozemků řád už dostal zpět.

Pouze hráz Černého rybníka v katastru Bratřic a zahradu hájovny v Útěchovicích pod Stražištěm, v níž se mimochodem narodil známý režisér Jiří Frejka, státní Lesy ČR církvi nechtěly vydat.

„Hlavním důvodem, proč jsme se obrátili na soud, byla nečinnost Lesů ČR, které nám pozemky odmítly vydat bez sdělení jakéhokoli důvodu 
a nekomunikovaly s námi. Oprávněný subjekt má právo se obrátit na soud. A jeho rozhodnutím byl nyní souhlas Lesů ČR nahrazen," sdělil Deníku právník strahovských premonstrátů Václav Valeš.

Postoj Lesů ČR k vydání pozemků obhajuje jejich mluvčí Zbyněk Boublík mimo jiné tím, že na hrázi rybníka se plánovala místní komunikace.

„U předmětných pozemků byl od počátku nejasný jejich charakter, zda se jedná o zemědělské, nebo jiné než zemědělské nemovitosti. Kromě toho Lesy ČR zjistily existenci překážky bránící vydání, neboť dle schválené územněplánovací dokumentace je na jednom z pozemků plánována veřejněprospěšná stavba – komunikace, pro niž lze práva k pozemkům vyvlastnit," vysvětlil Boublík.

Tento fakt podle něj opakovaně potvrdil odbor výstavby Městského úřadu v Pacově. „Proto jsme tuto námitku vznesli v zahájeném soudním řízení," pokračoval mluvčí 
s tím, že Lesy ČR jsou povinné prověřovat naplnění podmínek pro vydání nemovitostí, 
a to včetně naplnění výjimek. Soud si podle Boublíka vyžádal platnou dokumentaci 
a aktuální vyjádření pacovského úřadu a na základě toho rozhodl, že výjimka neplatí. „Rozhodnutí soudu respektujeme, předmětné pozemky byly premonstrátům ze Strahova vydány," uzavřel mluvčí státního podniku.

Církevní restituce vzbudily u veřejnosti velké diskuse. Přesto Valeš na dotaz, zda 
s ohledem na to mělo smysl soudit se i o malé a nevýznamné pozemky, odpověděl kladně.

„Každý by si měl představit sám sebe v naší situaci. Stát to řádu odňal po roce 1948 bez náhrady a ani nesplnil podmínky pro vyvlastnění. Teď máme rybník a hájenku, ale k rybníku nebyl přístup po hrázi a hájenka byla bez zahrady. S oběma objekty tedy nešlo řádně hospodařit, a proto jsme se obrátili na soud. Další soud nechystáme," doplnil právník strahovských premonstrátů Václav Valeš s tím, že ani nemá informace o dalších sporech podobného charakteru.

Jak bude církev s nabytými nemovitostmi hospodařit a změní se něco pro místní lidi? „Ostatní lesy v regionu jsme od Lesů ČR převzali i s tamním správcem, takže konkrétní místní člověk o svou práci nepřišel, jen ji vykonává pro jiného vlastníka, nic se pro něj nemění. Nájemce hájovny už máme, jen mu pronajmeme i zahradu. A o pronájmu už vráceného rybníka jednáme s momentálním nájemcem," sdělil Václav Valeš.

Současným nájemcem rybníka je obec Bratřice. Její místostarosta Pavel Roubal potvrdil, že obec chce s řeholníky dál jednat a ani pro ni se asi nic nezmění.

„Máme zájem o jeho další pronájem," řekl Roubal. Obec podle něj chce, aby rybník zůstal čistý, využitelný jen na sportovní rybolov bez intenzivního hospodaření, které by mohlo narušit přilehlou klidnou rekreační oblast. Dodal, že rybník se loví jen výjimečně, a navíc ne kvůli snaze o zisk.

Obnovení rozhledny

Verdikt soudu bratřický místostarosta nemá k dispozici, a tak ho nechtěl podrobně komentovat. Nicméně zná argument, že hráz byla v dokumentech vedena jako místní komunikace, ale domnívá se, že soud přihlédl k faktu, že už se po hrázi nejezdí, a k rybníku se dá dostat i jinudy.

„Takže se nedivím soudu, že to premonstrátům vydal," řekl Roubal. Jak doplnil, obec už s premonstráty jednala i o možnosti odkupu jejich pozemku na uvažovanou rozhlednu na nedalekém Stražišti. Polesí kolem něj historicky patřilo právě premonstrátům a kdysi na vrchu rozhledna stála, ale po zchátrání byla zbourána. Teď ji chtějí obce mikroregionu obnovit.

„Při jednáních byli velmi vstřícní, jednalo se s nimi dobře, nikdy jsme nezažili, že by dělali nějaké naschvály," řekl bratřický místostarosta Roubal s tím, že s řeholníky už je domluvená smlouva o smlouvě budoucí – to znamená, že pokud by se rozhledna stavěla, premonstráti své pozemky na tento účel prodají.

Podle České televize, která s informací o výsledku klíčového soudního sporu z Pacovska přišla, budou podobné případy přibývat. Týkají se třeba Řádu německých rytířů, brněnského biskupství, které chystá žalobu na vydání obrazu Madony z Veveří, nebo pražského arcibiskupství, které zvažuje soud o budovy v areálu hradu. Většinu církevních pozemků dříve spravoval Pozemkový fond, přejmenovaný pak na Státní pozemkový úřad, či státní Lesy ČR.

Pro, ale i proti

Pod článkem stručně popisujícím zmíněný soudní případ na Pacovsku se už včera na celostátním webu Deníku rozběhla bohatá diskuse.

„Chápu, že se nikomu nechce cokoli vracet Řádu německých rytířů, taky bych jim nic nedal, i když je to možná nespravedlivé. Ale soudit se o nějaký trávník v Útěchovicích pod Stražištěm? Cena soudních poplatků a nákladů za soudce a advokáty vysoce překračuje cenu vydávané věci. Měli by vrátit ihned to, co je jasné, nebo malé ceny. Zbytek se může prověřit," píše jeden z diskutujících.

Další označují církevní restituce jako „vlastizradu", jiní se církve zastávají a píší , že byla ve středověku nositelkou vzdělanosti a sociální péče.

Autor: Jan Mazanec

16.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies