VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolegyně by byly rády, abych už někam odjel, říká veterinář

Vysočina /ROZHOVOR/ - Veterinář Luděk Kučera z Horních Vilémovic na Třebíčsku si své povolání vybral už před více než třiceti lety. Kladný vztah k přírodě i zvířatům mu zůstal, stejně jako láska ke sportu. Ten je také jeho nejoblíbenějším odpočinkem.

24.7.2014
SDÍLEJ:
Fotogalerie
4 fotografie

Veterinář Luděk Kučera z Horních Vilémovic přijímá své pacienty i na klinice v Jihlavě. Kromě psů, koček a hospodářských zvířat už ošetřoval chameleony, hroznýše, kajmany nebo třeba pštrosy. Podílel se i na poznávání života divokých vyder.Foto: Archiv Luďka Kučery

Jak jste se vlastně dostal k veterině?

V dětství jsem velmi rád jezdíval na prázdniny k babičkám, které měly malé záhumenky. Ke krávě mě sice nepustily, ale dojil jsem a pásl kozy, staral se o králíky, drůbež, pomáhal při zabijačkách a toulal se po lesích se psem. V deštivých dnech jsem hltal vedle foglarovek kouzelné knihy od Jamese Herriota, anglického venkovského veterináře, a knihy Josefa Vágnera o africké zvířeně.

Takže to byla postupná cesta?

Někdy v sedmé třídě bylo rozhodnuto. Můj zájem o zvířata se zintenzivnil a později jsem byl přijat na Střední zemědělskou technickou školu, obor veterinární do Kroměříže, která byla v té době velmi prakticky zaměřená. Pak jsem vystudoval i Vysokou školu veterinární v Brně.

Jak často míváte dovolenou?

S dovolenou doopravdy šetřím, ale je to z mé vlastní vůle. V ordinaci mám šikovné kolegyně, které by určitě byly někdy velmi rády, abych někam už konečně odjel.

Dovolená je tedy pro vás tabu?

Několikrát jsem absolvoval v průměru týdenní dovolenou, většinou strávenou v horách anebo na divoké vodě. Spíše se snažím od veteriny odpočinout průběžně.

Jak konkrétně?

Prakticky denně jezdím na kole, obden běhám v nádherných lesích a plavu v třebíčském bazénu. Naposled jsem si udělal radost ve zdraví dokončeném dlouhém triatlo- nu Moraviamanu v Otrokovicích. Také mně dělá velmi dobře manuální práce doma v Horních Vilémovicích, typu řezání a štípání dřeva, ale k tomu se nyní dostávám pouze ojediněle.

Jak vypadá váš běžný pracovní týden?

Převážnou část pracovní činnosti zabírá péče o malá zvířata v ordinaci v Jihlavě, kam se tréninkově dopravuji na kole. Otevřeno máme i v sobotu a v neděli. Třikrát v týdnu dopoledne provádím preventivní a léčebnou činnost u velkých zvířat. Občas se, k oboustranné spokojenosti, vidím i s tolerantní manželkou.

Jak se veterinární profese po dobu vaší praxe proměnila?

Zpočátku převažovala péče o velká zvířata, ale některé zemědělské podniky neobstály v porevolučním konkurenčním prostředí, a byly zrušeny. Na druhou stranu se začal zvyšovat zájem o kvalitnější ošetření psů chovaných pro služební a sportovní účely a postupem času o takzvané domácí mazlíčky. Většina mé praktické činnosti se začínala přesouvat tímto směrem.

Proč k takovým změnám došlo?

Stoupla naše životní úroveň a kopírujeme v dobrém i špatném vyspělé země. Došlo k nárůstu chovaných psů a koček v domácnostech, později se přidali i drobní savci. Například ve Velké Británii je nejčastěji chovaným zvířetem zakrslý králík a ve Spojených státech amerických fretka. Většina z nás potřebuje mít u sebe někoho, ať už psa, či kočku, komu se můžeme vypovídat anebo si zanadávat a on je nám vděčný za misku s krmením, vždy nás rád přivítá a zavrtí ocasem.

Větších chovů skotu a prasat ubylo. Dá se říct to stejné o drobnějších chovatelích nebo o lidech, kteří vykrmují jednotky kusů hospodářských zvířat cíleně pro vlastní spotřebu?

V České republice patří Kraj Vysočina stále mezi oblasti s nejvyššími stavy hovězího a vepřového dobytka. V některých okresech dojný skot již nenajdete. Změnila se také struktura chovů a převládají velkokapacitní stáje pro chov mléčného skotu a masný skot je odchováván na pastvách. S rozvojem technologií pracuje v zemědělství nesrovnatelně méně lidí než dříve. Propuštění zaměstnanci si museli najít jiný typ práce ve vzdálenějších lokalitách. V oblasti, kterou objíždím, je několik sou-kromě hospodařících zemědělců, kteří mají většinou hovězí dobytek na pastvách. Drobnochovem se nyní zabývají spíše lidé v důchodovém věku.

Jaký je poměr mezi vaší péčí o hospodářská zvířata a domácí mazlíčky nyní?

Osmdesát procent času věnuji psům, kočkám, drobným savcům a exotům. Zbylých dvacet procent času hospodářským zvířatům.

Změnil boom v chovu domácích mazlíčků vaši profesi i z pohledu nástrojů a přístrojů, které používáte?

Veterinární medicína, podobně jako spousta ostatních oborů, udělala velký krok dopředu. Technické vybavení a zákroky, o kterých se před dvěma desetiletími ani na špičkových pracovištích nesnilo, jsou nyní běžnou součástí soukromých praxí.

O jaké přístroje například jde?

Využíváme analyzátory na vyšetření krve, provádíme sonografická, rentgenová, endoskopická vyšetření, operace jsou vedeny v inhalační anestézii. Je však třeba si uvědomit, že vždy nejdůležitější je pečlivě provedené základní vyšetření, všechny technické vymoženosti nám většinou jen upřesňují diagnózy a pomáhají při případných chirurgických zásazích. Ohromné množství nových informací nás tlačí ke specializacím jako v humánní medicíně, což někdy vede k velmi zúženému pohledu na problémy, a ztrácí se zdravý nadhled.

Jaké nejneobvyklejší zvíře jste v poslední době ošetřoval či přímo operoval?

Nedokážu říci, které zvíře bylo nejneobvyklejší. Převážná většina pacientů jsou psi a kočky, hodně ošetřujeme drobné savce, třeba králíky, morčata, fretky, potkany, častými pacienty jsou plazi: leguáni, chameleoni, hroznýši, želvy suchozem-ské a vodní, papoušci. Ošetřoval jsem netopýry, kaj-many, drápkaté opičky, lamy, pštrosy a dravce. Z farmově chovaných zvířat se narkotizační puškou uspávají daňci, mufloni i divoká prasata. Zajímavé byly aplikace vysílaček do dutiny břišní volně žijícím vydrám s cílem sledovat jejich migraci a zvyky. I přes svou praxi mě někdy překvapuje schopnost psů pozřít neuvěřitelné předměty, což je způsobeno jejich hltavostí a konkurenčním bojem o potravu.

Co třeba pozřeli a vyžádalo si to váš zásah?

Mezi vyjmutými tělesy ze zažívacího traktu byli hopíci velikosti tenisového míčku, velké osušky, vyjímal jsem i kůži divokého prasete a trojzubec na opékání špízu.

Čemu se na jihlavské klinice nejčastěji věnujete?

I vzhledem k našemu zaměření nejčastěji řešíme ortopedická onemocnění a onemocnění drobných savců a exotů.

Jsou někdy na vině sami chovatelé?

V současnosti má většina z nich velmi solidní znalosti o chovu svých mazlíčků, což se zvláště týká chovu málo častých exotů, a je spíše na nás veterinářích, abychom s nimi drželi krok.

Co vás v těchto letních dnech nejvíc zaměstnává?

V letním a prázdninovém obdobím často řešíme onemocnění kůže, zažívací problémy, alergické reakce. Častější jsou také úrazy, třeba zlomeniny. Těsně před naším rozhovorem jsem u jorkšírského teriéra chirurgicky vyjímal polknutý rybářský háček, který proklouzl skrz stěnu jícnu a uvízl před vstupem do žaludku. Endoskopicky byl nedosažitelný a s velkými obtížemi se nám jej podařilo zpět skrz žaludeční stěnu vtlačit do žaludku. Až pak jsme jej vyjmuli.

Jaká onemocnění jsou pro nynější letní období typická v chovech drobných hospodářských zvířat?

Pro drobnochovy králíků je nejnebezpečnější mor a nyní se již objevuje i myxomatóza. U holubů je zase rizikem pseudomor. Většina chovatelů však má s těmito onemocněními bohaté zkušenosti, a tak králíky i holuby preventivně vakcinuje.

Autor: Kamil Černý

24.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chystá se bič na soukromé lékaře

Donald Trump
22

Trump vzkazuje: Jsme spojenci

AUTOMIX.CZ

Nejhezčí moderní Škoda ohromila před 15 lety svět. Do výroby se přesto nedostala

Před 15 lety se české automobilce Škoda podařilo dokonale ohromit svět. Na březnovém autosalonu v Ženevě totiž tehdy představila koncept Tudor, velké kupé, které mnozí považují za nejpohlednější auto, jaké v moderní éře značky vzniklo. Ani úspěch studie ale nestačil k zahájení sériové výroby.

Otec biatlonistky Koukalové by byl rád, aby dcera po olympiádě neskončila

Otec biatlonistky Gabriely Koukalové měl radost, že dcera získala na mistrovství světa v Hochfilzenu tři medaile, ale dodal, že její závody už tolik neprožívá. Karel Soukal by byl rád, kdyby Koukalová po olympiádě v Pchjongčchagu neskončila, ale rozhodnutí nechá na ní.

Kurt Cobain - hudební ikona, která shořela příliš brzy

Stal se jednou z vůdčích osobností tehdy nového alternativního rockového stylu grunge, ale přitom byl plachý a citlivý a pochyboval o smyslu života. Kurt Cobain, frontman americké skupiny Nirvana, který se narodil před 50 lety, 20. února 1967, tvrdil, že "je lepší shořet než vyhasnout". Největší rocková ikona 90. let si užila slávy i stinných stránek popularity. Svůj život Cobain ukončil střelnou zbraní v roce 1994.

Vysoký úředník kritizoval Trumpa, okamžitě byl propuštěn z úřadu

Mít námitky k novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se nevyplácí. Vysoký úředník dostal výpověď poté, co na soukromé akci kritizoval jeho politiku. Podle agentury AP byl v pátek propuštěn jeden z asistentů poradců v Radě národní bezpečnosti (NSC) Craig Deare. Bílý dům bez bližších podrobností potvrdil, že Deare už není zaměstnancem NSC.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies