Po uhašení ohně totiž našli stopy po pyrotechnice a směsi až dvou tisíc litrů bezinu a nafty, rozlité po celé hale. O příčině nebylo pochyb.
Teď ještě bylo potřeba najít viníka či viníky požáru, který zaměstnal několik jednotek profesionálních hasičů ze širokého okolí. Už tehdy byla škoda odhadnuta na sedmnáct milionů korun. Konečná škoda byla nakonec dvojnásobná.

Naděje kriminalisům svitla, když na jedné ze zápalných šňůr z požářiště našli genetickou stopu DNA. Jenže i přesto se jim žháře nedařilo dlouho vypátrat.

Až po třech letech objevili shodu se zajištěnou DNA. Patřila Pavlu Pardusovi, kterému kriminalisté před časem odebrali DNA kvůli jiné trestné činnosti.

Vyšetřování se znovu rozběhlo na plné obrátky a výsledkem bylo obvinění nejen Pavla Parduse, ale i majitele továrny v Pacově Vladimíra Vovse. Podle kriminalistů si totiž zapálení haly Voves u Parduse objednal, a proto byl stíhán jako organizátor celé akce.
Oba muži byli nakonec obviněni z obecného ohrožení, protože během požáru hrozil výbuch plynu, který by mohl mít ničivé účinky i pro okolní budovy.

V případě odsouzení hrozí oběma obžalovaným osm až patnáct let vězení.

Majitel firmy I. B. C. Vladimír Voves z nedalekého Křešína skončil po obvinění ve vazbě, kde je dodnes.

„Tehdy to byla poměrně velká policejní akce. Policie snad tehdy zabavovala i majetek," vzpomíná starosta Pacova Lukáš Vlček.

Firma I. B. C. a.s. v Pacově vyrábí od roku 1996 zdravotnické pomůcky a rehabilitační techniku. V profilu na internetu informuje, že při vývoji těchto zařízení spolu-pracuje s řadou odborníků zabývajících se zejména léčbou problémů pohybového aparátu. Zaměstnávala zhruba padesát lidí.

Podle starosty Pacova firma zřejmě i dál funguje. Jejich internetové stránky jsou funkční. „Pan Voves vlastní i mnoho dalších pozemků v průmyslové zóně," podotkl starosta Vlček.

Kauzou se minulý týden začala zabývat táborská pobočka Krajského soudu v Českých Budějovicích. Hlavní líčení bylo naplánováno na tři dny od středy do pátku. Vladimír Voves před soudem vinu odmítl a popírá, že by o úmyslném zapálení továrny cokoli věděl.

Pavel Pardus k soudu nepřišel. Omluvil se ze zdravotních důvodů den před hlavním líčením. Soudce Petr Černý rozhodl, že kvůli tomu nebude jednání zdržovat, a Parduse vyloučil k samostatnému projednání.

Pojistný podvod?

Motiv činu zatím není úplně jasný, nejpravděpodobnější verzí je pojistný podvod. Obžaloba tvrdí, že si Vladimír Voves nechal halu úmyslně zapálit. On to ale popírá a některé důkazy svědčí v jeho prospěch, zatímco jiné zase v jeho neprospěch.

Podle soudce nebude dokazování jednoduché. Svědci si totiž po čtyřech letech spoustu okolností už nepamatují a právě maličkosti či detaily mohou v této kauze rozhodovat.

Soudce Černý v pátek hlavní líčení odročil. Po výslechu svědků přijdou na řadu znalci a jejich posudky. „Nechci se k tomu vyjadřovat," uvedla manželka obžalovaného Vovse po třech dnech soudního jednání.

Požár v pacovské výrobní hale vypukl v neděli v noci na 21. března 2011. Jako první byli u požáru profesionální a dobrovolní hasiči z Pacova. Za nimi pak jejich kolegové z Pelhřimova, Obrataně, Jetřichovce, Černovic, Košetic a Hořepníku.

Hašení jim komplikoval špatný přístup do objektu a hlavně silný kouř uvnitř haly. Použít museli i automobilový žebřík, který byl na místo zásahu dodatečně povolán.

Objekt byl během hašení odvětráván přetlakovým ventilátorem, aby se zlepšila viditelnost a mohly se dostat i ke skrytým ohniskům. Pod kontrolu dostali hasiči požár asi za hodinu.

Při dohašování vyhledávali skrytá ohniska také pomocí termokamery. Protože plášť budovy tvořil plech, museli hasiči zkontrolovat prostor mezi pláštěm budovy a zdí.

Hlavním důvodem byl fakt, že termokamera zaznamenala zvýšenou teplotu v plášti budovy. Hasiči museli použít motorovou brusku, s níž vyřízli pod střechou okno v plechu, a celé místo zalili vodou.

Likvidace požáru nakonec trvala celou noc a poslední hasiči se z místa zásahu dostali až v ranních hodinách. Během požáru ani zásahu se nikdo nezranil. Celková škoda byla odhadnuta na 36 milionů korun.