Vzkaz pro zloděje je ale jasný: kavkazské jedle, o které je v posledních letech největší zájem, v českých a moravských lesích nerostou. A pro pár smrčků nemá cenu riskovat.

„Posilujeme lesní stráže, které mohou za krádež stromku na místě udělit blokovou pokutu dosahující až patnáct tisíc korun," upozorňuje Václav Lidický, výrobně technický ředitel státního podniku Lesy ČR.

K řadě opatření, která se ve státních lesích před Vánoci chystají, patří i prostřih korun stromků, aby se snížila jejich estetická hodnota. Účinný je také chemický postřik.

„Stromkům neublíží, ale zloděje odradí silným zápachem," uvádí Venuše Pochotová z Lesního závodu Boubín, která pečuje o jednu ze dvou plantáží vánočních stromků spravovaných podnikem Lesy České republiky. Další je na Moravě pod správou Lesního závodu Židlochovice. Jak ale pokračuje výrobně technický ředitel Václav Lidický, obchod s vánočními stromky patří k velmi okrajovým záležitostem podniku. „Prodáváme také stromky z prořezávek, ale jen na některých lesních správách. Jde spíše o tradici v daném revíru, kde jsou lidé z okolních vesnic už desítky let zvyklí kupovat lesní stromky. S vánočními stromy od prodejců u obchodních center se ale rozhodně nemůžeme a ani nechceme srovnávat – cenou ani jakostí," dodává.

Lidé kradou i jmelí

K Vánocům patří také jmelí. Podle Lesního zákona je jeho sběr v lese zakázán. Vlastník lesa může z tohoto zákazu udělit výjimku. „Ročně jich vystavujeme několik s podmínkou, že lezci nepoškodí strom a mají příslušná osvědčení," říká Václav Lidický. Při nelegálním trhání jmelí může lesní stráž trhače jmelí na místě pokutovat až dvěma tisíci korunami a ve správním řízení až pěti tisíci korunami. Není vyloučena ani náhrada škody. Většina jmelí se ale trhá na listnatých stromech, tedy v alejích mimo les nebo na zahradách, kde je sběr jednodušší.

Eva Jouklová