Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé dnes řeší celou řadu problémů, přesto si ale rádi přijdou zazpívat

Chotěboř – Pěvecký sbor Doubravan ukončil minulou neděli zpíváním v chotěbořském kostele svou 151. sezonu.

7.7.2013
SDÍLEJ:

Při zkoušce. Členové pěveckého sboru Doubravan vstoupí již po prázdninách do další náročné sezony. Čeká je například vystoupení u příležitosti setkání sborů v Pardubicích.Foto: Jan Štrobl

Příliš dlouho odpočívat si však jeho členové dovolit nemohou. Od září začínají nanovo a s velkými plány. Také o nich jsme si povídali se sbormistryní Renátou Piklovou.

Vystupujete už více než sto padesát let. Jaké byly začátky?

Doubravan byl původně výhradně mužský sbor, ve kterém vystupovali vážení měšťané. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století vznikla i ženská sekce. Později byl součástí sboru také orchestr. Během světových válek docházelo k určitému utlumení činnosti, za celých sto padesát let však nikdy nedošlo k jejímu přerušení. Doubravan fungoval pořád, i když v různých obměnách. V té podobě, jak ho známe dnes, vystupuje přibližně od šedesátých let minulého století.

Řekla jste, že součástí sboru byl i orchestr. Vystupuje s vámi?

Ano, velice často spolupracujeme s Chotěbořským komorním orchestrem. Děláme společné projekty, jako například vánoční mše i celou řadu jiných. V současnosti jsme ale dva naprosto nezávislé soubory, přestože s dirigentem orchestru Milanem Mocem, který je zároveň ředitelem místní základní umělecké školy, udržujeme velice přátelské vztahy.

Kolik má Doubravan členů?

To záleží na tom, jak se to vezme. Náš sbor čítá v současné době čtyřicet pět aktivních členů, kteří vystupují na koncertech a podílí se i na ostatních činnostech. Dále máme osm čestných členů. Těm jsme udělili tento titul za dlouholetou činnost, a přestože už s námi aktivně nespolupracují, stále si jich vážíme a zveme je na všechny akce, které pořádáme.

Hlásí se k vám hodně nových členů?

S tím mají sbory problém všeobecně. Dá se říci, že sbory doslova vymírají na nedostatek zpěváků. I my bychom brali nové členy všemi deseti, a to po celou sezónu. Zvláště mužů je velký nedostatek. U nás jich účinkuje pouze devět, a to na tom v porovnání s ostatními sbory nejsme zdaleka nejhůř. Zájemci, kteří mají odhodlání a chuť, se mohou podívat na naše internetové stránky. Tam se toho o nás mohou vcelku hodně dozvědět.

Proč si myslíte, že lidé nemají zájem se do sborů zapojit?

Mám pocit, že v dnešní době je na lidi vytvářen obrovský tlak. Musí řešit problémy doma i v práci, nemají žádnou existenční jistotu a podobně. Na druhou stranu je hezké, že naši členové pravidelně docházejí na zkoušky a zpívají bez nároků na jakýkoli honorář. Dokonce musí ještě platit členské příspěvky. Hudba jim však nabízí příležitost odpoutat se od všedních problémů, na nějaký čas se odreagovat a zapomenout na ně.

Jak tedy získáváte nové členy?

To je různé. Někteří naši členové přesvědčují své známé, aby s námi přišli zpívat. To ale není ideální způsob. Já spolkový život chápu tak, že je čistě o dobrovolnosti a nikdo by tam z donucení chodit neměl. Osobně mám dobrou zkušenost s tím, když se do souboru přihlásí manželé nebo partneři, jako letos Jana a Bohuslav Lálovi. Navzájem se v činnosti podporují, na akce mohou jezdit spolu. Je to tedy pro oba prospěšné.

Jaké je věkové složení Doubravanu?

Je zajímavé, že v našem sboru jsou ohromné věkové rozdíly mezi členy. Nejmladšímu je sedmnáct let, nejstarší zpěvačce už osmdesát šest. Hudba nás však všechny spojuje.

Na jakou hudbu se Doubravan specializuje?

Zpíváme rozmanitý repertoár. Od lidových přes duchovní a klasické písně i úpravy moderních popových písní. V neděli jsme například doprovodili svým zpěvem mši chotěbořského kněze Zygmunta Jamróze, čímž jsme ukončili naši pěveckou sezónu. Na druhou stranu je ale nutné podotknout, že vystoupení v kostelích tvoří spíše menší část našeho programu. Naším nejúspěšnějším projektem v poslední době bylo provedení scénické kantáty Carla Orffa Carmina Burana spolu se členy Pražského filharmonického sboru a dětským pěveckým sborem Kvítek z chotěbořské základní školy Buttulova za doprovodu dvou klavírů a bicí sekce pod taktovkou Jaroslava Brycha v srpnu 2010 v Libici nad Doubravou. Za tento projekt jsme získali cenu kraje Zlatá jeřabina.

Kde jste vystupovali v uplynulé sezóně?

Po oslavách 150. výročí sboru v předchozím roce, který byl organizačně i finančně velmi náročný, byla pro nás tato sezóna spíše odpočinková. Přesto jsme se zúčastnili celé řady akcí. 28. září loňského roku jsme zpívali v Pelhřimově na oslavě stopadesátého výročí tamního sboru. Pak jsme samozřejmě připravili několik vánočních koncertů. Z těch bych asi nejvýše vyzdvihla Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby. Zpívali jsme ji spolu se sborem z Heřmanova Městce za doprovodu již zmíněného chotěbořského orchestru. Koncem letošního května jsme se zúčastnili festivalu Setkání sborů v Heřmanově Městci, který se koná jednou za dva roky. V červnu jsme také vystoupili v Bílku na třetím ročníku Hudební Doubravky, což je každoroční koncert v údolí řeky Doubravy, na kterém vystupuje sólistka Národního divadla Eva Děpoltová  se svými hosty. Při tomto koncertu znějí v přírodním amfiteátru nejznámější operní árie v podání sólistů za sborového doprovodu Doubravanu.

Jezdíte i do zahraničí?

Díky již zmíněnému knězi Jamrózovi jsme získali kontakty v Maďarsku. Tam tedy jezdíme vystupovat do Tiszafüredu. Řadu let jsme jezdili na Slovensko do Spišských Vlách, kde jsme spolupracovali s naším partnerským sborem. Ten se však po smrti dirigenta rozpadl a od té doby jsme tam nebyli. V 70. letech jsme navštívili Německo a v roce 2001 i Belgii. To už je ale minulost.

A co vaše plány do budoucna?

Na příští sezónu plánujeme řadu vystoupení už teď, takže přes léto budeme místo odpočinku spíše studovat nový program. Na podzim se chystáme vyrazit na setkání sborů v Pardubicích. Velice důležité budou samozřejmě vánoční koncerty, na které připravujeme Missu pastoralis Mikuláše Schneidera -Trnavského. Jinak o Vánocích děláme zpravidla dva větší koncerty, většinou ve spolupráci s nějakým dalším sborem, a tři až čtyři menší vystoupení v okolních kostelích. Na příští rok také vychází výročí úmrtí Antonína Dvořáka, takže bychom rádi něco připravili i k této příležitosti.

Jan Štrobl

Autor: Redakce

7.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený mravenec je hrozbou pro celou Austrálii
10

Austrálii ohrožuje červený mravenec. Dokáže zabít i člověka

Aeromobil představuje létající auto, které už není jen prototypem
DOTYK.CZ

Slovenské létající auto vyhlíží své první kupce a chce na asijský trh

Letní stěhování národů vrcholí. O víkendu hrozí kolaps

/INFOGRAFIKA/ Poslední kolaps na oblíbených turistických trasách byl jen předehrou. O víkendu začínají prázdniny v Bádensko-Württembersku a Bavorsku, což jsou nejlidnatější německé státy s téměř 23 miliony obyvatel. Druhá várka turnusů vyrazí ze severoněmeckých zemí a z Nizozemska. Na cestu domů se naopak vydávají turisté z Brém, Saska, Saska a Skandinávie, kde dětem začíná škola.

Sandály do hor nepatří, varují záchranáři. Přibývá i zraněných koloběžkářů

Už více než dvě stovky úrazů ošetřili letos záchranáři z horské služby v Jeseníkách. Turisty mířící do hor varují před přeceňováním sil a také doporučují vhodnou výstroj, především obuv.

AKTUALIZOVÁNO

Sever Čech zasáhly silné deště, voda může podemlít krajnice či mosty

Meteorologové dnes kvůli silným dešťům varovali před povodněmi v Královéhradeckém a především Libereckém kraji. Po šesté hodině ranní hladina Smělé vystoupala na druhý stupeň. Déšť bude zeslabovat až během dopoledne.

Pohledem Martina Kratochvíla: Čunkovo překvapení

Zlínský hejtman a výrazná lidovecká tvář Jiří Čunek je překvapen. Nečekal, že STAN odmítne místa na kandidátkách KDU-ČSL. Podle všeho čekal, že Starostové sklopí uši, poděkují lidovcům za skvělou nabídku a společně se ve volbách porvou o těch několik poslaneckých koryt, která v říjnu možná získají.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení