VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mediace může řešit konflikt mezi obětí trestného činu a pachatelem bez soudu

Havlíčkův Brod – Vyřešit pokud možno bez soudu konflikt mezi poškozeným a pachatelem za účasti třetí osoby takzvaného mediátora. Takto lze velmi laicky a velmi stručně shrnout jedno ze základních poslání Probační a mediační služby České republiky.

7.2.2015
SDÍLEJ:

Probační a mediační službě v Havlíčkově Brodě nastoupil bývalý policista Ladislav Vaněk v roce 2007. Jak říká, je třeba, aby v této práci člověk uvažoval rozumně a neměl nereálné představy. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

V Havlíčkově Brodě tato služba funguje zhruba 15 let. V současné době má Probační a mediační služba ČR středisko Havlíčkův Brod čtyři kmenové zaměstnance a jednoho asistenta placeného z evropských fondů v čele s vedoucím střediska Ladislavem Vaňkem.

Co znamená pojem mediace v trestním řízení?
Mediace je mimosoudní zprostředkování řešení trestního konfliktu mezi poškozeným, tj. obětí a obviněným, neboli pachatelem za účasti třetí osoby, neboli mediátora. To dává oběma stranám možnost vyjádřit svoje pocity, očekávání a potřeby, které vznikly v souvislosti se spáchaným činem. Současně to dává možnost dohodnout se na rychlém a přijatelném způsobu vyrovnání a náhradě škody.

Co může přinést mediace poškozenému, tedy oběti?
Poškozený neboli oběť má příležitost vyjádřit a pojmenovat svoje pocity a potřeby v souvislosti se zmírněním následků způsobených trestnou činností. Může získat důležité informace vztahující se k trestnímu řízení a především k náhradě škody. Rovněž mu to dává možnost seznámit se s pachatelem osobně. Chtěl bych ale zdůraznit, že účast na mediaci je pro obě strany dobrovolná a nelze k ní nikoho nutit.

Co může mediace přinést obviněnému?
Třeba přijmout odpovědnost v souvislosti s náhradou jím způsobených škod. Dozvědět se, co všechno oběti svým jednáním způsobil, může oběti vysvětlit, proč svůj čin spáchal, omluvit se mu, nabídnout přijatelnou náhradu, pro některého pachatele to může mít zásadní význam pro budoucnost jako výchovný moment. Výsledky mediačního jednání může státní zástupce nebo soudce zohlednit ve svém konečném rozhodnutí. Například výsledek mediace může zastavit trestní stíhání nebo mít zásadní význam pro rozhodnutí soudu o uložení alternativního trestu.

Můžete prozradit, jaká byla vaše předchozí profesní cesta k Probační a mediační službě?
Vystudoval jsem gymnázium, potom sociální pedagogiku na Masarykově univerzitě v Brně. V období kolem roku 1990 jsem působil u Policie ČR v Praze, pak u policie v Golčově Jeníkově, nato jsem přešel na Okresní úřad vyšetřování v Havlíčkově Brodě. Nakonec jsem zakotvil ve věznici ve Světlé nad Sázavou, kde jsem pracoval na úseku prevence a stížností, zabývající se vnitřní ochranou věznice ochrany věznice, kam patří i monitorování trestné činnosti vězňů.

Takže ani za mřížemi někteří vězni nedostanou rozum?
Bohužel ne. Trestná činnost se páchá i ve výkonu trestu, jsou to například různé krádeže a fyzické napadení.

V takovém případě musí mít člověk časem logicky pocit marnosti. Byl to důvod, proč jste se rozhodl nakonec z vězeňské služby odejít?
V roce 2000 byla zákonem zřízena probační a mediační služba. Začalo mě to zajímat. Ta práce mi připadala kreativnější, volnější ve vztahu k uplatňování postupů při mé práci s klienty, člověk se může věnovat daleko víc sociální práci. Připadalo mi smysluplnější, spíš než pachatele za mřížemi hlídat, snažit se, aby se nemuseli do vězení vůbec dostat. Už proto, že na některé to může mít do budoucna silně negativní vliv. Ne nadarmo se říká, že co pachatel dřív neuměl, to se ve vězení naučil. Jasným důkazem je skutečnost, kolik vězňů se po amnestiích vrací poměrně rychle zpátky za mříže. Recidiva u nich bývá obrovská. Probační a mediační služba dává možnost, aby se pachatel do vězení nedostal, byť v některých případech je to problém. Soudy preferují zkrácené přípravné řízení, takže probační a mediační služba má jen malou šanci do jednání vstoupit včas.

Mají obě strany, to znamená poškození a pachatelé, zájem o mediaci?
Opravdu mají. Byť někteří poškození utrpěli po činu vážné psychické trauma a je pro ně obtížné se s pachatelem sejít osobně.

Bývají tato jednání poklidná nebo při nich dochází k emocím?
Čas od času se to stane. Ovšem obě strany jsou již před samotným jednáním poučeny, jak se mají chovat. Když během jednání porušují dohodu, dvakrát je napomeneme, potřetí už jednání končí. Ještě se nám nestalo, že by si obě strany, poškozený a pachatel chtěli svoje problémy vyříkat ručně, i když i na slovní výhrůžky došlo. Ale to byl ojedinělý případ.

Ve kterých případech mívá mediace největší účinek?
Hlavně v případech různých dopravních nehod, kdy došlo zároveň k ublížení na zdraví. Ovšem je třeba dodat, že ani jedna ze stran nemůže přijít na jednání s nějakým přehnaným očekáváním. Například poškozený si nemůže myslet, že na pachateli vymůže odškodné v milionech korun. To platí hlavně u dopravních nehod. Tam hned zpočátku poškozené upozorníme, že odškodné lze získat jen v rámci příslušného zákonného pojištění.

Zmínil jste se na začátku, že Probační a mediační služba má možnost pachateli pomoci, aby se do vězení vůbec dostat nemusel. Jaké jsou alternativní možnosti trestů?
Nejčastěji to bývají dohledy, obecně prospěšné práce a nově také domácí vězení. Ovšem v takových případech je třeba předem zjistit, zda má pachatel k vykonání trestu vhodné podmínky a jestli je předpoklad, že alternativní trest proběhne tak, jak má. Například v případech domácího vězení je třeba, aby s tím souhlasila i pachatelova rodina.

Přijímají pachatelé ochotně alternativní trest?
Naprostá většina z nich přijímá alternativní trest ochotně, protože si myslí, že to bude jednodušší. Ale až později zjistí, že to není zase tak jednoduché. U obecně prospěšných prací je totiž potřeba, aby dotyčný včas vstal, dopravil se na místo a tam svůj počet hodin pod dohledem poskytovatele obecně prospěšných prací svoje odpracoval. Za loňský rok byl alternativní trest obecně prospěšných prací uložen ve 21 případech. U trestu domácího vězení je zase potřeba hlídat čas, protože domácí vězení trvá například od sedmi večer do pěti hodin ráno. Někdy stačí zpozdit se o pět minut a už před dveřmi stojí probační úředník. Obecně řečeno, alternativní tresty ochotněji a poctivěji přijímají lidé starší, možná proto, že byli z dob minulých zvyklí na určitý řád a povinnost. Tyto lidi není třeba několikrát kontrolovat ani napomínat, čím mladší pachatel, tím je situace složitější.

K Probační a mediační službě v Havlíčkově Brodě jste nastoupil v roce 2007, dá se říci, že jste měl určité představy a očekávání. Splnila se aspoň částečně?
Dá se říci, že ano. Ovšem je třeba, aby v této práci člověk uvažoval rozumně a neměl nereálné představy.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
15 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Pruhy v protisměru pro cyklisty v jednosměrkách? Rozšíření pěších zón? Přednost autobusů na křižovatkách? Tyto a desítky dalších návrhů ovlivňujících dopravu v Brně představil městský plán mobility do roku 2050. Do 30. dubna k němu lidé mohou zasílat připomínky.

Hitlerův telefon se na aukci prodal za téměř čtvrt milionu dolarů

Telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera se na dnešní aukci ve Spojených státech prodal za 243.000 dolarů (6,2 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Alexander Historical Auctions. Vyvolávací cena činila 100.000 dolarů. Prodejní cena se nacházela zhruba v polovině předpokládaného rozpětí 200.000 až 300.000 dolarů, napsala agentura AFP.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies