Vyvrací to tak obavy obyvatel města, že po zbourání hotelu na nároží opraveného náměstí zůstane nevzhledný „zub". Díru po hotelu stavební firma zasype do výše okolního terénu. „Pozemek necháme oplotit , aby nebyl volně přístupný veřejnosti a někomu se tam něco nestalo," uvedl předseda představenstva společnosti VHS Bohemia, která je majitelem parcely, Petr Kučera.

Podle informací městského úřadu se na pozemku zachová nízká obvodová zídka, na které bude mezi ocelové sloupky umístěno asi dva metry vysoké neprůhledné oplocení. Úpravy se dočká i zeď domu, který na hotel navazoval. „Štítová stěna bude zabezpečena proti povětrnostním vlivům a dalšímu narušování," sdělila vedoucí odboru rozvoje žďárského městského úřadu Irena Škodová.

Na pozemku jeho majitel plánoval výstavbu polyfunkčního objektu, na který již bylo vydáno stavební povolení. Kdy k tomu však dojde, v tuto chvíli není jasné. „Záměr stavby polyfunkčního objektu stále trvá, ale rozhodně to nebude hned, tedy například už příští rok na jaře. Je to záležitost financí. Co bude dál, to se uvidí, není vyloučen ani vstup nějakého partnera ke spolufinancování, varianty jsou různé, ale žádné rozhodnutí zatím nepadlo," vyjádřil se pro Žďárský deník Petr Kučera.

Zbourání společnost VHS Bohemia vyšlo na přibližně čtyři miliony korun. Firma je již pátým majitelem kdysi vyhlášeného hotelu, problémy s ním trvaly více než patnáct posledních let.

Do soukromých rukou Bílý lev prodal bývalý státní podnik Restaurace a jídelny v takzvané malé privatizaci. Původně nadějný záměr zbudovat tam podnikatelský inkubátor před více než dvěma lety ztroskotal, protože projekt nezískal dotaci z fondů Evropské unie.

Nevzhledná ruina na náměstí Republiky byla terčem kritiky místních obyvatel. Na jaře majitel objektu dospěl k rozhodnutí o demolici, ačkoliv vedení města na ní netrvalo. Obecné ohrožení dům nezpůsoboval, protože měl pevný skelet a nehrozilo jeho zhroucení. VHS Bohemia se jej ale rozhodla zbourat, neboť vnitřní uspořádání prostor bylo pro současné požadavky případné přestavby už zastaralé.

Dlouho očekávaný začátek bouracích prací ale většina obyvatel města kvitovala s povděkem. Stížnosti na vzhled bývalého ubytovacího zařízení v centru Žďáru po léta nechyběly na téměř každém setkání vedení města s občany či zasedání zastupitelstva. „Podstatné bylo, aby ruina konečně lidem zmizela z očí, protože na opraveném náměstí zůstat nemohla," dodala starostka Žďáru Dagmar Zvěřinová.

--------------

Hotel k VŘSR

V prosinci 1968 začali dělníci na tehdejším Velkém náměstí ve Žďáře bourat starý dům na nároží, na jehož místě měl vyrůst nový pohostinský podnik. V jeho suterénu byla plánována vinárna se 110 místy a v přízemí restaurace pro 144 hostů. V prvním a druhém poschodí bylo vyprojektováno 40 pokojů se 106 ubytovacími místy. Hotel vyprojektoval Stavoprojekt Jihlava, postavily ho Pozemní stavby. Jeho stavba vyšla na více než jedenáct milionů korun československých. Stavbaři Bílý lev dokončili 14. července 1972, přičemž bylo rozhodnuto, že hotel nebude otevřen v červnu 1973, jak bylo původně plánováno, ale už k 55. výročí Velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR), tedy nejpozději do 7. listopadu 1972.

Závazek se podařilo splnit, Bílý lev byl předán veřejnosti 3. listopadu 1972. Po roce 1989 byl hotel v rámci malé privatizace prodán bývalým státním podnikem Restaurace a jídelny do soukromých rukou, od té doby má v pořadí už pátého majitele. Problémy s postupně chátrajícím uzavřeným hotelem, který hyzdil centrum Žďáru, se táhly více než patnáct let. Letos se stávající majitel hotelu a pozemku – firma VHS Bohemia – rozhodl objekt zbourat.