„Let do Afriky sám nezvládne, proto jsme hledali jiné hejno, s nímž by odletěl," vysvětlil ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Stanice vyzvala veřejnost, aby jí s hledáním hejna pomohla. „Vůbec jsem nečekal, takový ohlas. Ozvala se spousta lidí. Mezi nimi i pán, který nám řekl, že u Lázní Bohdaneč na Pardubicku je vypuštěný rybník a u něho se zdržuje skupinka čápů černých. Neváhali jsme, zajeli tam a mládě vypustili. Skupina ho bez problémů přijala," dodal Karafiát.

Pokud by se mladý čáp černý letos do Afriky nedostal a zůstal by na stanici, neměl by tendenci odlétat ani v dalších letech, a to by se mu mohlo stát osudným.

Mládě mělo také velké štěstí, že po nárazu do drátů elektrického vedení nebylo jeho tělo popálené. Utrpěl zranění pouze na levé končetině, které mu ošetřil veterinární lékař Pavel Vrbka.

Mladý čáp přiletěl na Vysočinu z Francie

Po převozu mláděte do pavlovské stanice bylo zjištěno, že mělo odečítací kroužky s nápisem PARIS CK 8553. Prostřednictvím hlavního koordinátora výzkumu a ochrany čápů černých, Františka Pojera, bylo zjištěno, že mládě bylo kroužkováno 5. června v oblasti Roches-Bettaincourt ve Francii.

„Čáp tak během pětasedmdesáti dní, od doby, kdy byl jako mládě kroužkován na hnízdě, urazil vzdálenost 779 kilometrů. Bylo nám slíbeno, že až čáp do Afriky doletí, dají nám koordinátoři výzkumu a ochrany čápů černých vědět," uzavřel Karafiát.

Dráty elektrického vedení jsou velmi nebezpečné pro spousty druhů ptáků. Ročně přijímá stanice Pavlov desítky popálených dravých ptáků, labutí, čápů a jiných opeřenců, kteří se o dráty téměř vždy smrtelně poraní.

Beáta Dvořáková