A tehdy ho na kraji lesa u silnice zaujal i křížek v dezolátním stavu.

„Z křížku byly ruiny, na kterých bylo poházené listí a další nepořádek. Když jsem ale přišel blíž, všiml jsem si desky s německým nápisem," začal své vyprávění na místě u Popic, kde dnes do dálky září zrenovovaný křížek, padesátiletý Jaroslav Večeřa.

Ten si všiml, že křížek nechala postavit v roce 1924 rodina Göthova, která žila v Popicích na čísle popisném 5. „Shodou okolností jsme se právě na číslo popisné 5 v roce 1977 s rodiči přistěhovali. Dal jsem si to do souvislostí a řekl jsem si, že by byla škoda, kdyby se ta deska ztratila nebo ji někdo poničil," pokračoval Večeřa, který dnes žije se svou rodinou v Kamenici u Jihlavy. V Popicích na čísle popisném 5 ale dodnes žije jeho maminka.

„Podařilo se mi desku z kamene vyndat a řekl jsem si, že až bude vhodný okamžik, tak s tím něco udělám," dodal Večeřa, který se v té době učil jako obráběč kovů pro Motorpal. Desku proto vzal do práce, kde ji vyčistil a nechal opískovat. „Měl jsem představu, že až přijde vhodný okamžik, tak zkusím obnovit písmo na desce a vrátím ji na místo, aby lidé věděli, že tu křížek stál," popsal záměry nálezce. Ten si později po revoluci všiml, že někdo alespoň postavil sokl, který byl do té doby povalený.

Jihlavský magistrát Večeřu předběhl, křížek u Popic před časem obnovil a poslední, co městu chybělo, byla ztracená deska. „Když jsem si přečetl ve vašem Deníku, že magistrát shání desku z křížku, okamžitě jsem věděl, že se jedná o tu desku, kterou jsem měl celou dobu doma schovanou," zareagoval na výzvu jihlavské radnice Večeřa a nelituje. Místo se podle něj městu podařilo dokonale obnovit.

„Deska byla v perfektním stavu, bylo pouze nutné obnovit písmo," uvedl Ondřej Stránský z odboru správy realit. Text na desce je v němčině, je z něj patrno, že křížek nechali postavit manželé Josef a Marie Göthovi v roce 1924. Co bylo důvodem umístění křížku, se úřad ale zatím nedověděl.

Přesnou historii nezná ani Večeřa, který by se jednou rád dozvěděl o historii domu v Popicích, do kterého se se svými rodiči v sedmdesátých letech minulého století přestěhoval.

Obnovu křížku u silnice do Popic provedl v letních měsících restaurátor Otakar Marcin mladší, celkové náklady na opravu a dotvoření křížku byly 185 tisíc korun. Jihlavská radnice v posledních letech nechala zrenovovat více drobnějších památek, například kapličku v Heleníně, křížek na vrchu Větrník, studánku a sochu na Skalce, boží muka, kříž a kapličku v Kosově, sochu madony s dítětem ve Strojírenské ulici nebo kříž u dubu v polích u Heroltic.