Výběrové řízení na místo dělníka – elektrikáře a na úřednici do podatelny vypsal souběžně Městský úřad v Přibyslavi. Výsledek výběrového řízení úředníky překvapil.

Chybí odborníci

„Výsledky jsou skutečně zajímavé. Na místo úřednice do podatelny se přihlásilo víc než 50 uchazečů. Na místo elektrikáře jich bylo asi pět, z toho prakticky nikdo úplně nevyhovoval našim požadavkům," popsal situaci místostarosta Martin Kamarád. Přitom město Přibyslav podle Kamaráda nemělo požadavky nijak přemrštěné.

„Požadovali jsme pět let praxe v oboru elektrikář elektromontér, výuční list a řidičák na nákladní auto. Což se ukázalo jako velký problém. Je těžké sehnat vyučeného elektromontéra s praxí, ale 
i takového, co má potřebný řidičák. V tomto případě musím konstatovat, že kdysi povinná vojenská služba měla něco do sebe. Většina mladíků se na vojně naučila technickým dovednostem a udělala si řidičák, což mohla v praxi po odchodu do civilu využít," konstatoval místostarosta. Vhodného uchazeče město Přibyslav zřejmě stále nenašlo, oznámení visí na webových stránkách pořád. Podobná situace je ve strojírenských firmách, kde chybějí zkušení řemeslníci a technici. Chotěbořská firma NATE hledá zámečníka, svářeče, obsluhu NC strojů. Podobné je to i u akciové společnosti Chotěbořské strojírny.

Lákavá stipendia

Například Kraj Vysočina se rozhodl už před víc než rokem vyřešit akutní nedostatek řemeslníků finanční motivací. Téměř milion korun z krajské kasy mohli dostat šikovní učni z Vysočiny. Žáci nedostatkových oborů si mohli přijít až na čtyři a půl tisíce za pololetí. Nejvíc si přilepší instalatéři, elektrikáři a zedníci.

Podmínky pro vyplacení stipendia splnilo 348 žáků 
z celkového počtu 744 žádostí, což je necelá polovina. Částka, kterou kraj na stipendiích rozdá, by se mohla do budoucna zvýšit. Samozřejmě je zde zásadní otázka, jak se k tomuto tématu postaví nová reprezentace Kraje Vysočina po dalších volbách.

Ale pokud se bude dobře dařit, je šance, že by se na tyto účely vyplácelo víc peněz. Není také  vyloučeno, že do programu zařadíme další obory," uvedla Marie  Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast školství s tím, že Kraj Vysočina by chtěl do budoucna podpořit i zájemce o obor zemědělství.

Kromě Kraje Vysočina poskytují stipendia také některé firmy,  například společnost Bosch Diesel, největší zaměstnavatel v současné době na Jihlavsku.

Podle odborníků je vysoká nezaměstnanost například u absolventů zaviněna i tím, že si studenti střední nebo vysokou školu vybírají nevhodně. Pomoci jim mohou burzy škol, ta poslední se konala loni na podzim v KD Ostrov v Havlíčkově Brodě.

V první řadě uplatnitelnost

Právě uplatnitelnost absolventů na trhu práce by měla být podle Martina Kouřila, ředitele úřadu práce v Havlíčkově Brodě, tím hlavním kritériem pro výběr budoucí střední školy či učiliště.  „Jednoznačně platí, že v současné době je na trhu práce největší zájem o techniky, strojaře a absolventy oborů elektro A to jak učně, tak i středoškoláky. Renesanci do budoucna zažijí zřejmě i stavaři, byť v současné době s ohledem na ekonomickou krizi je ve stavebnictví dočasný útlum," konstatoval ředitel Kouřil s tím, že stále bohužel platí, že mnohé učební obory jsou opomíjeny.

Vysokoškoláci končí na pracáku

Přitom mnohdy právě učební obory skýtají absolventům do budoucna daleko větší  jistoty, včetně finančních,než školy nabízející velmi zvláštní obory s líbivě znějícím názvem. To, že na učební obory se hlásí jen školáci s výrazně nižší inteligencí, je podle úřadu práce mýtus.

Například absolventi SOU Chotěboř pravidelně sbírají ceny  na  celostátních přehlídkách řemesel SUSO v Praze. Dokonce ani vysokoškolský titul není zárukou, že absolvent získá dobré pracovní místo.

„Dnes už neplatí, že absolvent právnické fakulty či managementu neskončí na úřadě práce. Obecně jen velmi těžko hledají uplatnění absolventi různých humanitních oborů. Ti se často musejí smířit i s nekvalifikovanou prací, nebo se musí rekvalifikovat," zdůraznil ředitel havlíčkobrodského úřadu práce.