O tom, zda se skutečně spojí, by mělo být jasno po jednání krajských zastupitelů, kteří se sejdou 29. června.
Osud školy není Kamenickým lhostejný. Na loňské veřejné besedě se zástupci kraje se lidé obávali, že sloučení by pro školu znamenalo ztrátu jedinečnosti. 

Obyvatelé města se také strachovali, že by se většina oborů z Kamenice přesunula do Pelhřimova, a budovy, ve kterých škola sídlí, by zůstaly nevyužité.

Podle vedoucího odboru školství Kraje Vysočina Miroslava Pecha ale obavy byly a jsou zcela zbytečné.

Vybudují centrum technické výuky

„Kdyby se školy spojily, tak v žádném případě nechceme, aby se kamenická škola cítila nějakým způsobem odstrčená. Z pelhřimovské střední školy chceme vybudovat centrum technického vzdělávání a počítáme s tím, že spolu s kamenickou školou vytvoří silný celek," nechal se slyšet Pech.

Ten si uvědomuje jedinečnost Střední školy v Kamenici nad Lipou, spočívající v tom, že poskytuje vzdělání nejenom mladým lidem z Vysočiny, ale i z Jihočeského kraje. A právě přespolní studenti se sloučení obávají nejvíce, hlavně kvůli dojíždění.

Potíže s dopravou by měla i studentka druhého ročníku oboru zemědělec – farmář Žaneta Průšová. „Nechci, aby se naše škola slučovala s pelhřimovskou. Bydlím nedaleko Jindřichova Hradce a dojíždění do čtyřicet kilometrů vzdáleného Pelhřimova by bylo docela náročné," řekla před časem Deníku Průšová.

Současných studentů by se ale podle vedoucího odboru školství Pecha případné změny související se sloučením neměly dotknout.

„Pokud ke spojení dojde, tak až od prvního ledna příštího roku. Na studenty, kteří do školy již nastoupili a letos byli přijati, to nebude mít dopad. Chceme, aby své obory dokončili tam, kde je začali studovat," líčil Pech s tím, že případné změny se dotknou až studentů, kteří nastoupí příští rok v září.

Novinkou, která se dotkne kamenické střední školy i v případě nesloučení, je změna ve vedení pelhřimovské střední školy. Jaroslava Plášila na ředitelském postu od prvního srpna vystřídá Pavel Hlaváček, který vede právě kamenickou střední školu.

Jestliže se školy spojí, bude mít ta kamenická staronového ředitele, pokud se nesloučí, bude se pro ni muset najít nové vedení.

Budoucí ředitel pelhřimovské střední školy má jasno v tom, že pokud by se obě instituce daly dohromady, chce pozvednout prestiž obou zařízení.

„Rád bych, aby se pelhřimovská i kamenická škola maximálně rozvíjely a poskytovaly kvalitní vzdělání," sdělil Pavel Hlaváček. S tím souhlasí také starosta Kamenice nad Lipou, Ivan Pfaur.

„Máme samozřejmě zájem na tom, aby střední škola ve městě zůstala zachována. Věřím, že pokud se školy spojí, tak pan Hlaváček vypracuje koncepci fungování škol tak, aby vyhovovala oběma zařízením," uzavřel Pfaur.