Větrný Jeníkov – Obyvatelé Větrného Jeníkova nechtějí obchvat. Takový závěr vyplynul z listopadového setkání vedení městyse s občany, na kterém se diskutovalo o novém územním plánu. Ten městys musí nyní pořídit, protože ten současný, z roku 2002 nevyhovuje současným požadavkům. „Je zastaralý a nereflektuje současné požadavky výstavby," uvedla starostka Větrného Jeníkova Martina Lisová. Nový plán má vzniknout do roku 2017.

Obyvatelé městyse se proto v půlce listopadu sešli, aby dali halvy dohromady a poradili se, co obec potřebuje. „Jako prioritu obyvatelé vnímají místní zámek. Místní mají zájem na tom, aby se zrekonstruoval a sloužit obci. Jako největší negativum je vnímán obchvat," řekla Lisová. Obchvat je totiž ve starém plánu zakreslen příliš blízko zastavěné oblasti, a dokonce má vést místem, kde stojí dva domy. Pokud by tedy k výstavbě obchvatu jednou přece jen mělo dojít, domy by se musely zbourat. „Chtěli bychom proto, aby se obchvat v novém plánu posunul dál od obce," dodala starostka.

Obchvat spíš nebude

Případná výstavba obchvatu je vnímána jako hrozba i pro lidi, kteří vlastní pozemky kolem městyse. Jak ale uvádí Odbor dopravy a silničního hospodářství Kraje Vysočina, vzhledem k dopravnímu zatížení a technickému stavu silnice II/523 z Jihlavy do Větrného Jeníkova neplánuje v budoucnu kraj obchvat vůbec stavět. „Tato akce není zahrnuta v dlouhodobých výhledech. Není zařazena do rozpočtu kraje ani jiných zdrojů financování. Neexistuje ani žádná studie možných variant, na základě které by byla vybrána nejvhodnější varianta, která by se mohla zanést do územního plánu," uvedl za Kraj Vysočina Ondřej Rázl z tiskového oddělení.

Pokud tedy Větrný Jeníkov do nového územního plánu zanese trasu obchvatu bez jakéhokoliv relevantního podkladu, je možné, že ho v budoucnu bude muset opět změnit. Výstavbu obchvatu nevnímají jako žádoucí v budoucnu ani obyvatelé Jeníkova. Na provoz už si prý zvykli.

Další věc, na které se obyvatelé Větrného Jeníkova shodli, je, že městys by si zasloužil chodníky, které postrádá, a také nové sportoviště. Vzniknout by v budoucnu mohlo za současným školním hřištěm. „To je totiž jeden velký drn," poznamenala Lisová, proč obyvatelé výstavbu nového sportoviště vidí jako žádoucí.

Protože se ale městys rozhodl za pomoci dotace z Evropské unie zrekonstruovat místní zámek, nebude v dohledné době mít na další větší investice typu sportoviště a podobně finance. Nový územní plán má tedy především dopomoci k výstavbě nových domů. Parcely na ně jsou už prakticky rozebrané, a to na poli za Větrným Jeníkovem směrem na Humpolec. Obec ale kvůli nevyhovujícímu územnímu plánu nemůže pozemek zatím ani zasíťovat. Proto se chystá požádat o výjimku, aby výstavbu nových pozemků urychlila.

K tomu Úřad územního plánování jihlavského magistrátu poznamenává, že pokud jde o nezastavitelné pozemky, není možné na nich infrastrukturu povolit. „Nevím o tom, že by obec chtěla „výjimku" na zasíťování pozemku ani o jaké pozemky se jedná. Městys nový územní plán teprve připravuje. Jeho předpokládaný termín dokončení je roku 2017," dodal vedoucí jihlavského Úřadu územního plánování Tomáš Lakomý.

Jako jednu z dalších hrozeb vidí místní rozšíření tamní bioplynové stanice.