S ohledem na zvýšený počet okradených seniorů, které si zloději právě často tipují na základě podobných zpráv ve společenských rubrikách, ape-lují policisté na vydavatele místního tisku. „Zvažte rozsah údajů poskytnutých k osobě oslavence. Velkým rizikem je zveřejnění názvu obce, odkud daná osoba pochází, zvláště pokud jde o malou vesnici," vyzývá Monika Pátková z krajského policejního ředitelství.

Ve společenských rubrikách jsou podle ní často zveřejňována jubilea a blahopřání, ve kterých jsou uváděné osobní údaje, na základě kterých pachatel dokáže svou oběť vytipovat, a poté si ji přímo v dané vsi najít.

Například ve zpravodaji Třeště mají vždy u každého jména napsáno, kolika se daný oslavenec dožívá a odkud je. Pokud je přímo z Třeště, napíše se Třešť, pokud z místní části, napíše se buď Čenkov, Salavice nebo Buková. „Moc to nechápu, ale asi je to tak, že bychom si měli rozmyslet, zda tam uvedeme název obce za jménem. Ale když jsme místní zpravodaj, tak je jasné, že tam nebudeme dávat lidi z Jihlavy, ale jen z Třeště a místních částí," pozastavil se nad sdělením policistů starosta Třeště Vladislav Hynk s tím, že případné úpravy v této rubrice budou řešit na nejbližší redakční radě.

Nicméně prý pokaždé si od oslavence vyžádají písemný souhlas se zveřejněním výročí. „Zdaleka v rubrice nemáme všechny občany, někdo se zveřejněním nesouhlasí," doplnil starosta Hynk.

Podle policejní mluvčí je právě problém v tom, když místní tisk zveřejní část obce, kde žije třeba jen stovka lidí. „Konkrétně v případě Třeště nevadí, pokud je tam za jménem uvedena Třešť, která je velká, ale od malých místních částí by bylo dobré upustit," uvedla Pátková příklad úpravy s tím, že by se za jméno mohlo napsat třeba Třešťsko.

V Brtnici jubilea raději nezveřejňují vůbec, u sňatků a úmrtí udávají pouze jména. „Jubilea dáváme jen na přání lidí," sdělila místostarostka Miroslava Švaříčková.