„Pronajal jsem si halu nedaleko od Žďáru, hlavně kvůli dešťům, a sochu vytvořím tam. Pak ji přepravím do Bystři- ce a na daném místě bude instalována," řekl včera Michal Olšiak s tím, že předpokládá, že socha bude do konce září stát v lokalitě Lužánky.

Proti záměru vybudování Olšiakovy skulptury se minulý měsíc prostřednictvím otevřeného dopisu ohradila skupina lidí pod vedením Jaroslava Grodla malíře a kurátora Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Dopis poté na internetu podepsalo dalších 144 osob z celé republiky.

„Seznam signatářů jsme začátkem měsíce předložili vedení Bystřice nad Pernštejnem při diskusním setkání, ale zatím nemáme žádnou oficiální odpověď. Naše před-stava byla taková, že se věc ještě otevře na zastupitelstvu, nicméně radnice si stojí za tím, že už to prošlo hlasováním a zastupitelé vznik sochy schválili," vyjádřil se Jaroslav Grodl.

Podle bystřického starosty Karla Pačisky by k opakovanému projednání pořízení sochy za dvě stě tisíc korun bylo třeba žádosti podepsané dvanácti zastupiteli. „Když budu mít na stole dvanáct podpisů zastupitelů, kteří téma sochy chtějí opět otevřít, tak by se to projednat muselo. Termín příštího zasedání zastupitelstva je ale 30. září a do té doby už bude socha nejspíš hotová. Nehledě na to, že Michal Olšiak má s městem platnou smlouvu, která byla podepsána na základě platného rozhodnutí zastupitelstva," konstatoval starosta Pačiska.

Čtrnáct bylo pro

Při hlasování zastupitelů o tom, zda si Bystřice od Olšiaka objedná sochu Zubra, anebo ne, bylo čtrnáct zastupitelů pro, jeden proti a čtyři se hlasování zdrželi. Zbývající čtyři členové z celkem třiadvacetičlenného bystřického zastupitelstva nebyli přítomni.

„Osobně si ani nemyslím, že by se dvanáct zastupitelů, kteří chtějí o soše znovu jednat, našlo," poukázal Karel Pačiska na výsledek hlasování.

Za předpokladu, že by nyní chtěli otázku znovu otevřít ti zastupitelé, kteří byli proti, zdrželi se či na červnovém jednání chyběli, šlo by celkem o devět lidí. Názor by tak museli změnit ještě tři další zastupitelé, kteří hlasovali pro vznik Zubra, aby se o něm vůbec začalo opět jednat.

Vznik plastiky Michala Olšia-ka v Bystřici se nezamlou- vá například řediteli bystřického muzea Vladimíru Cisárovi. Otevřený dopis ale nesignoval. „To nebylo třeba, seděl jsem v zastupitelstvu, když se o tom hlasovalo. Ruku jsem pro sochu nezvedl, hlasování jsem se zdržel. Nemyslím si, že by taková díla měla být všude, a u nás by se mi to rozhodně nelíbilo," prohlásil Vladimír Cisár.

Iniciátoři otevřeného dopisu bystřické radnici se ohradili proti přibývajícím Olšiakovým „neuměleckých" sochám, což mimo jiné vnímali jako nenapravitelné poškozování veřejného prostoru.

„Zvláště lidé profesně spjatí s výtvarným uměním, architekturou a architektonickými památkami vnímají situaci kolem soch pana Olšiaka jako kritickou a nadále neudržitelnou," uvedl Jaroslav Grodl.

Olšiakovy plastiky ale prokazatelně přitahují do regionu řadu turistů a jsou i na propagačních materiálech Žďáru i dalších obcí. „Ze strany některých těch umělců mi to přijde trochu jako závist. Že jejich výtvory jsou sice ceněny odborně, ale běžného člověka nezaujmou, natož aby se k nim jezdil fotit," podotkl Petr Smrček ze Žďáru nad Sázavou.

Michal Olšiak říká, že každý má právo na svůj náhled. „Oněm umělcům jejich názor na svoje výtvory neberu. Lidem se ale líbí, jinak by je zřejmě v takové míře nenavštěvovali," sdělil výtvarník.