„Byl to výjimečný člověk, který nemá mezi současnými vládními představiteli sobě rovného. O jeho kvalitách svědčí i zájem z řad zahraničních osobností, protože paradoxně právě lidé v cizině ho uměli ocenit víc než Češi,“ sdělil Kropáček.

Přímo na pohřbu se dnes z Vysočiny objeví asi jen několik lidí. Pozvánku mají předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, předseda senátu Milan Štěch a poslanec František Bublan. „Účast je velmi omezená,“ uvedla havlíčkobrodská poslankyně Jana Fischerová, která se ve středu zapojila do smutečního průvodu Prahou. Spolu s ní se ve středu s Havlem rozloučili další politici z Vysočiny.

Lidé se sejdou v kině i na náměstích

Pro ty lidi z Vysočiny, kteří nemají pozvánku a chtějí sledovat pohřeb ve společnosti, nabízí pelhřimovské kino Vesmír projekci přímého přenosu veřejnoprávní televize. Začátek je ve dvanáct hodin.

Sálů, vybavených digitální technikou, je na Vysočině více, ale pelhřimovské kino je zřejmě jediné, které pohřeb přenáší. „Momentálně provádíme technické úpravy, proto nic vysílat nebudeme,“ sdělil Milan Stránský za Cekus Chotěboř, který provozuje zdejší městské kino.

Na dnešní dvanáctou hodinu se chystá i řada pietních setkání. V Jihlavě se lidé sejdou před radnicí na Masarykově náměstí a zvána je široká veřejnost. Ještě stále je možné připojit podpis do kondolenčních listů v přízemí radnice. Lidé mohou k pietnímu místu nosit svíce, květiny a jiné pietní předměty k portrétu Václava Havla před radnicí.

Minutu ticha za zesnulého exprezidenta budou držet i na žďárském městském úřadě. Každý ze zaměstnanců však podle svého uvážení. „Myslím, že je to občanská záležitost, nikoho samozřejmě nemůžeme do ničeho nutit,“ uvedla starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová s tím, že někteří obyvatelé města včetně jí samé se byli s Václavem Havlem rozloučit už ve čtvrtek v pražském Vladislavském sále. „Byly tam davy lidí, kteří chtěli uctít Havlovu památku,“ dodala starostka Zvěřinová.

Na Václava Havla budou v pátek v poledne vzpomínat na třebíčském náměstí také tamní skauti. „Sejdeme se od tři čtvrtě na dvanáct, abychom uctili památku nedávno zesnulého bratra Chrobáka, pana prezidenta Václava Havla,“ informoval Aleš „Harry“ Gothard.

Přijít mohou také bývalí skauti a kdokoli. „Prosím vás o jedinou věc: Kdo máte doma ještě skautský kroj a cítíte se býti stále skautem, vezměte si ho prosím na sebe. Kdo ho nevlastníte, vezměte si alespoň něco ne příliš křiklavého,“ dodal Gothard.

Lidé se stále mohou zapisovat i do kondolenčních listin. V Pelhřimově jsou připraveny v infocentru, svíčky nebo květiny lze položit k soše svatého Václava na Masarykově náměstí.

Svoji soustrast tímto způsobem vyjadřovali také obyvatelé dalších měst.„Doposud se podepsalo zhruba dvě stě občanů,“ informovala včera tisková mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

„Knihy jsou k dispozici na pietním místě ve vestibulu radnice. Kolik občanů města ji podepsalo, přesně nevíme. Nemáme čas podpisy počítat,“ informoval tajemník chotěbořské radnice Jiří Fišera. Desítky lidí se podepsaly i ve Světlé nad Sázavou a v nedaleké Ledči. „Počet jmen se však každým dnem zvyšuje, proto nelze tato čísla brát jako konečná,“ upozornil včera starosta Ledče Petr Vaněk.

V kostelích se slouží zádušní mše

Za Václava Havla se nyní modlí i věřící. Farář Vlastimil Protivínský odsloužil mši již v pondělí ráno v třebíčském kostele Proměnění páně na Jejkově. „Byla to spíše taková moje soukromá vzpomínka na Václava Havla,“ řekl farář Protivínský.

Další mši chystá římskokatolický farář na středu 28. prosince. Konat se bude v devět hodin ve slavickém kostele.

Zádušní mše svatá za Václava Havla se včera večer konala i například i v kostele svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí.