„Rada městyse na svém posledním zasedání schválila nařízení, kterým se na území městyse zakazuje podomní 
a pochůzkový prodej, a to včetně poskytování a nabízení služeb. Účinnosti tato nová vyhláška nabude od konce července," informoval stonařovský místostarosta Ivan Šulc. A doplnil, že instalace cedulí se zákazem se nyní bude domlouvat s úředníky. Na okrajích obce se objeví během měsíce.

„Nejlevnějším a nejrychlejším řešením je namontovat tyto tabulky na stávající dopravní značení, které označuje začátek obce. Musíme to však projednat se správci komunikací. Pokud se s nimi nedohodneme, budeme muset instalovat svoje tyče s cedulemi. To ovšem také musíme prokonzultovat s policií," vysvětlil místostarosta.

Obtěžují lidi

Podobně jako v jiných obcích Jihlavska, i ve Stonařově k tomuto kroku přistoupili kvůli zvyšujícímu se počtu stížností na nejrůznější podomní prodejce, kteří obtěžují místní obyvatele. Jedná se například o prodejce, kteří lidem nabízejí levnější odběr elektřiny. Výjimkou nejsou ani ti, co nabízejí náboženské knihy 
a přestup na svoji víru," dodal Šulc.

Zda podomní prodejci zákaz dodržují, budou ve Stonařově kontrolovat. Apelují proto na obyvatele, aby v případě, že se někdo takový ve Stonařově zase objeví, informovali vedení obce.

„Nyní máme legislativní nástroj, jak tyto prodejce vykázat ze Stonařova a v rámci správního řízení je za jejich praktiky sankcionovat. Na základě zkušeností z ostatních obcí, kde tato vyhláška také platí, víme, že tam opravdu došlo k omezení těchto aktivit," sdělil další podrobnosti stonařovský místostarosta.

Nedávno podomní a obchůzkový prodej zakázali 
v Telči. I tam už byla sitauace ohledně podomních prodejců neúnosná. „Vytipovali si lokalitu na Starém Městě, kde bydlí hodně seniorů. Přišlo nám několik stížností od jejich dětí. Proto jsme podomní a obchůzkový prodej zakázali. Od té doby, co vyhláška platí, k nám žádný podnět nebo stížnost nedorazila, takže k porušení nařízení zřejmě nedošlo," uvedl místostarosta Telče Pavel Komín.