„Je to trochu paradox, ale dotační titul z povodňových škod se na pořízení nového rozhlasu ve městě vztahuje, protože právě s místním rozhlasem je spojeno varování a vyhlašování nebezpečí při velké vodě," informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Bystřice, konkrétně její místní části Rovné a Divišov, byly povodněmi postiženy dva roky po sobě. „Celková hodnota bezdrátového rozhlasu v Bystřici činí šest milionů korun, takže město se na akci bude spolupodílet částkou sedmi set tisíc korun. Možná to bude i méně, záleží na tom, jaká cena vzejde z nabídek ve veřejné soutěži," přiblížil bystřický starosta.

V současné době ve městě funguje místní rozhlas z osmdesátých let minulého století, který je značně poruchový. „Rozhlas je dlouhodobou potíží. Opraví se to na jednom konci a přestane to fungovat na druhém. Navíc vznikají další problémy, když se překopávají komunikace," uvedl Karel Pačiska.

Zprávy na Zubštejně

Ve všech deseti místních částech Bystřice už bezdrátový rozhlas z dřívější doby funguje a s kvalitou hlášení zde nejsou problémy. „Třeba na Zubštejně je z Pivonic slyšet hlášení zcela jasně a srozumitelně, zatímco v Bystřici samé, například v Nové čtvrti nebo v ulici Rudolfa Vaška jenom chrčení a praskání," poznamenal starosta. „Někde není hlášení rozumět vůbec," potvrdila Adéla Kotoučková z Bystřice.

„Je sice dobré, že hlášení si mohou lidé přečíst i na webových stránkách města, ale to využívají hlavně mladí, kteří jsou přes den v práci. Většině starších penzistů, kteří jsou na pravidelná hlášení rozhlasu navyklí a poslouchají ho nejčastěji, internet nic neříká," myslí si žena.

V souvislosti s tím v bystřické radnici uvažovali i o dalších alternativních formách šíření důležitých informací mezi obyvatele města.

„Přemýšleli jsme také o sms zprávách rozesílaných lidem do mobilních telefonů v době obvyklého vysílání, tedy v pondělí, ve středu a v pátek, ale nakonec jsme zůstali u myšlenky klasického místního rozhlasu. Ten se stále jeví jako nejlevnější, tedy pokud už ve městě zavedený je a nemusel by se budovat celý znovu. Navíc zdejší lidé jsou už na něj za dlouhá desetiletí zvyklí," vyjádřil se starosta.

Doplnil, že po dobudování bezdrátového rozhlasu tak bude rozhlas v Bystřici i v jejích místních částech fungovat ve stejném systému.

Dotační peníze na rekonstrukci bystřického místního rozhlasu, jakožto systému varování před povodňovým nebezpečím, podpoří protipovodňová opatření hrazená státními penězi, jež byla v Rovném provedena v předchozích letech.