„Nerad bych to podcenil, a proto se chci ještě předtím připravit a aklimatizovat. Začátkem května společně s Petrem Maškem vyrazíme na Mont Blanc. Tím zároveň vyrazím klín z ruky těm, kteří tvrdí, že nejvyšší horou Evropy není Elbrus, ale Mont Blanc. Mám v plánu vylézt na oba. A stejně tak se chystám vylézt na oba nejvyšší vrcholy australského kontinentu," prozradil Jaroš.

Horolezec Petr Mašek bude Radkovi Jarošovi dělat parťáka nejen na Mont Blancu, ale také při výstupu na Mount McKinley. „Není jeho cílem získat kompletní Korunu světa, ale zajímá ho Denali, národní park na Aljašce, kde se nejvyšší hora Severní Ameriky nachází," uvedl Radek Jaroš.

Medvědi a velryby

Národní park chce blíže poznat i novoměstský horolezec. „Po výstupu plánuji alespoň na čtrnáct dnů mořský kajak, medvědy a velryby. Dvacet let jsem se pohyboval v oblasti Himálají, která je sice nádherná, ale je to stále jen jedna lokalita. Proto mě hrozně láká poznání jiných kontinentů a cizích krajin. Takže to nebudu dělat tak, že přiletím, vylezu na kopec a zase odletím. Chci ta místa poznat lépe," prohlásil Radek Jaroš.

Další z vrcholů, na něž se novoměstský horolezec chystá, je Elbrus, nejvyšší hora Kavkazu a Ruska. „Je to hezký kopec, i když horolezecky méně hodnotný. Ale říká se, že i cesta je cíl a v případě Koruny světa by to mělo platit dvojnásobně. Takže plánuji, že těch tři tisíce kilometrů od nás k Elbrusu pojedu na kole," sdělil své plány Radek Jaroš.

Na cestu k dalšímu vrcholu se novoměstský rodák chystá v září. Těsně před tím si ale na své přijdou i jeho fanoušci. „Chtěl bych zorganizovat cyklistický den ve Vysočina Areně, kdy by si zájemci mohli vyrazit na kole společně se mnou. A večer bychom se pak pobavili s nějakou kapelou a následující den bych se pak sám vydal na cestu," řekl Radek Jaroš.

Koruny světa chce novoměstský horolezec dosáhnout během tří let. „Nic mě netlačí, nehodlám nijak spěchat. Chci si to užívat a posbírat co nejvíce zajímavých zážitků. Je patnáct lidí na světě, kteří mají zlezenou Korunu Himálaje bez kyslíku a jen pár z nich má i Korunu světa. Takže jestli budu třetí nebo osmý, to už nehraje žádnou roli," vysvětlil Radek Jaroš.

Novoměstský rodák se na své horolezecké výstupy většinou pečlivě připravuje. Tentokrát mu přípravu poněkud komplikuje administrativa a počasí. „Už pomalu trénuji, i když letos je to trochu problematické. V zimě byly pro mě stěžejní běžky, kvůli absenci sněhu musím ale cvičit doma na strojích. A když necvičím, tak sedím u počítače a vyřizuji administrativní věci," podotkl Radek Jaroš.

Držitel Koruny Himálaje je současně také ředitelem vytrvalostního závodu Horolezecká čtyřiadvacetihodinovka, který se jezdí v zimě na lyžích a v létě na kole. Jeho zimní alternativa se má letos uskutečnit ve dnech 20. a 21. února ve Studnicích. „Součástí měla být moje páteční přednáška o Koruně Himálaje, ale pomalu zvažuji, jestli ji nezruším. Už nevěřím, že napadne sníh a závod se uskuteční. Vloni jsem se ho zúčastnil, letos to bude horší. Bez sněhu zimní závod nebude a ten letní zase bohužel nestihnu, budu zrovna pryč," řekl Radek Jaroš.