V důsledku tohoto rozhodnutí nebude ve městě vypsáno referendum, pro něž získali odpůrci heren dostatek podpisů. „Schválením vyhlášky jsme naplnili požadavek iniciátorů referenda – zakázat ve měs-
tě hazardní hry. K hlasování 
o referendu tedy už zastupitelé nepřistoupili," vysvětlila starostka Dagmar Zvěřinová.

„Pokud se nestane nic nepředvídatelného, tak na referendu trvat nebudeme," řekl po zasedání zastupitelstva Jan Šedo z přípravného výboru referenda. O výsledku jednání ještě výbor dostane písemné vyrozumění, k němuž se může vyjádřit do týdne. „Výboru zašleme oficiální dopis se sdělením, že jednání o místním referendu považujeme za vyřízené," dodala Zvěřinová.

„Já jsem tomu fandil, a jsem rád, že automaty z města zmizí. Doufám, že opravdu vyhláška začne platit tak, jak byla odhlasována. Hlavně aby se v ní za nějakou dobu nezačaly objevovat skulinky," komentoval rozhodnutí zastupitelů Jakub Vítek ze Žďáru.

Podle údajů radnice bylo letos v létě ve městě s 21 600 obyvateli evidováno 228 výherních přístrojů. Loni z nich město mělo příjmy přes 16 milionů korun.

Petice proti

Vzhledem k počtu žďárských voličů by pro vyhlášení místního referenda stačily necelé dva tisíce platných podpisů, odpůrci heren jich získali 
2 628. Ve městě se ale následně ozvali i lidé, kteří chtěli, aby herny ve Žďáře nad Sázavou zůstaly. Odůvodnili to tím, že jde o zachování pracovních míst v těchto podnicích. Pod touto peticí, kterou ve čtvrtek vzali zastupitelé města na vědomí, se sešlo 1 401 podpisů.

I ti, kteří nejsou zastánci striktního zákazu heren, přispěli jako hosté do diskuse při jednání zastupitelstva. Mimo jiné připomněli finanční dopad diskutované vyhlášky. „Podle mě na miskách vah teď před volbami stojí jen to, zda si dovolíme vyhodit z rozpočtu patnáct, sedmnáct, dvacet milionů," uvedl například Lubomír Šimon, jeden z hostů v diskusi.

O schválení vyhlášky „o zákazu provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her na území města Žďáru nad Sázavou" rozhodovalo ve čtvrtek 24 zastupitelů. Pro jich hlasovalo 20, proti 2, zdrželi se 2, nehlasoval 1.

Příprava vyhlášky byla dle starostky Zvěřinové náročná. Variant bylo rozpracovaných mnoho. Návrhy vyhlášky pak mohli posoudit iniciátoři referenda, a na základě verze navržené zastupitelům ke schválení od referenda upustili. „A ještě jeden důvod jsme měli. Dost lidí petici podepsalo hlavně proto, aby se k zákazu hazardu udělal aspoň první krok, a to se stalo," řekl Jan Šedo. „Osobně oceňuji, že organizátorům referenda šlo skutečně o věc, a ne o show. Zachovali se velmi zodpovědně," dodala ještě Dagmar Zvěřinová.

Hazard už na svém území zakázaly na Žďársku Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem i Nové Město na Moravě.