Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snímek o Babišovi Matrix AB by se klidně mohl jmenovat Ano, šéfe!

Jihlava - Na plátně Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě (MFDF) se předevčírem objevil kontroverzní Matrix AB o Andreji Babišovi. Režisér Vít Klusák ho vytvářel rok.

1.11.2015
SDÍLEJ:

Promítání filmu Metrix AB.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Hlavní postava filmu, majitel společnosti Agrofert, šéf hnutí ANO a ministr financí v jedné osobě, jej označil za podraz, a protože se nemohl dostavit do Jihlavy, poslal účastníkům festivalu alespoň své vyjádření k filmu na videu, ve kterém říká: „Ve filmu vystupují osoby, které ke mně byly vždy negativní. Vnímám ho jako velký podraz."

Na plátně se objevilo několik osobností, které Babiš označil za své lživé nepřátele, jako například bývalá šéfredaktorka dnes již Babišova média Mladé fronty Dnes Sabina Slonková nebo bývalý člen ANO Jan Kasl. Nejkontroverznější mezi ministrovými odpůrci byl bývalý majitel Agra Jevišovice Bohumír Rada. Ten Babiše obvinil z toho, že se kvůli němu dostal do dluhů a popsal, za jakých okolností musel majiteli Agrofertu prodat svou firmu.

Po promítání se v sále strhla diskuse s režisérem snímku Vítem Klusákem. Tomu publikum položilo hned několik otázek. Diváci se ptali nejen na tvorbu filmu, ale i na režisérův osobní pohled na Andreje Babiše.

Jak se proměňovala vaše představa filmu v průběhu natáčení?

Nechci, aby to znělo nějak populisticky, ale původně jsme se s panem Babišem domluvili, že nás pustí kamkoliv, ale když jsme pak přišli s kamerou, tak najednou nic nešlo. Z porady jsme byli po minutě a půl vyhozeni a na poslanecký klub jsme byli puštěni, když poslanci opouštěli dveře. Tak vypukl takový boj, kdy jsme se rvali o každý záběr. Babiš si nechtěl dávat mikroport, takže část záběrů byla nepoužitelná. Celé natáčení byl souboj o to, jestli se podaří něco natočit.

Jak jste vybrali osoby, které ve filmu dostaly prostor?

Snažili jsme se pozvat ty, kteří byli s Babišem v úzkém kontaktu nebo s ním spolupracovali. Část z nich potom označil za své nepřátele, protože on dělí lidi na moji, a když nejsou moji, tak to jsou nepřátelé.

Některé informace nejsou ve filmu zcela podepřeny. Je to tvrzení proti tvrzení. Jak to bylo s rešeršemi informací?

Informace jsme ověřovali. ČT by měla obrovský problém, kdybychom tam nechali promluvit jednu stranu a ukázalo by se, že je to jeden velký nesmysl. S ověřováním nám pomáhala analytička Hana Čápová z ČT. Takže všechno, co tam padne, jsme se snažili dohledat ještě jinde a přijít na to, jak to skutečně bylo.

Proč jste si povolení k natáčení neošetřil například smlouvou?

Myslíte jako smlouvou s Andrejem Babišem? Aby nás pustil na poslanecký klub? Nemůžete nikoho přimět, aby s vámi dobrovolně natáčel a pustil vás kamkoliv. Učinili jsme základní dohodu… Babiš pak po pěti natáčecích dnech požadoval autorizaci, protože člověk z jeho blízkého okolí mu řekl, že ho chceme poškodit… Tak jsem mu napsal, že místopředseda vlády nemůže přestřihávat film, který vyrábí Česká televize, že to není autoportrét. A on mi odepsal: „Chci autorizaci!" s vykřičníkem.

Poskytl jste mu film?

Ne, to je přece nesmysl. Řekl jsem mu, že jsme se domluvili na tom, že natočíme, jak my jeho vidíme, ne jak on sám sebe chce vidět. On na to, že ho to nezajímá, že přestává točit. Tak jsme se dohodli, že až to natočíme, tak to uvidí, a povedeme dialog o tom, co mu vadí, a případně z toho uděláme epilog.

Jak natáčení pokračovalo?

Tak, že v úterý bylo řečeno něco a ve středu už to zase neplatilo.

Myslíte si, že lze zachytit na film, o čem je politika?

Je to těžké a myslím, že je to v tom filmu vidět. Vyráběli jsme ho totiž z takových drobtů. Myslím, že nemůžu sám zhodnotit, zda se mi povedlo zachytit, o čem je politika. Měli jsme záběry, které nakonec nic nepřinesly, přestože jsme si to nejprve nemysleli, a naopak.

Které záběry jste využili, i když jste si nejprve mysleli, že tomu tak nebude?

Třeba ten, kde za Babišem přijde pán, který mu radí, aby stát řídil jako firmu. Na tom se ukazuje dobrý marketing. Ten nespočívá v tom, že vás přesvědčí, jací politici jsou, ale že vám to vnutí, jako že je to vaše idea.

Odehrálo se ještě něco zajímavého po tom, co jste dokončili celý film?

Debatovali jsme s panem Babišem o tom, že se chce ještě vyjádřit k výrokům pana Rady. Řekli jsme mu ale, že když se vyjádří on, tak bychom museli dát prostor ještě panu Radovi, a ten ping-pong by mohl být nekonečný. Tak jsme to vyřešili konfrontací, setkáním obou aktérů. S tím pan Rada okamžitě souhlasil. Andrej Babiš vzkázal také, že ano.

Co se tedy dělo potom?

To se nedá dál úplně popsat. Ladíte s tiskovými mluvčími celý den, jak to proběhne, a oni vám večer nakonec zavolají a řeknou, že o žádné konfrontaci vůbec nemluvili a že pan Babiš se s panem Radou nikdy nesetká. U mě pana Radu tak zvýhodňuje už jen to, že byl ochotný se kdykoliv postavit proti Babišovi.

Jaké je podle vás pozitivum a jaké je negativum Andreje Babiše?

Při odpovědi na takové otázky se vždy zdráhám. Proč já mám teď interpretovat ten film? Mně nepřipadá rozhodující, co já si o Babišovi myslím. Připadá mi podstatné, co se mi podařilo natočit. Film nejdeme natáčet s tím, že máme jasnou představu, co chceme sdělit. Jdeme spíše něco prozkoumat a dostat se blíž. Běžný mediální obraz politika vypadá tak, že si sedne vedle Václava Moravce. On tam ukazuje ty grafy… Ale nikdo toho politika nevidí v běžné situaci, s manželkou, s velvyslanci, jak se chová. Není to tak, že film točíte, protože si chcete potvrdit to, co si myslíte. To by vás nebavilo. A taky by ten film mohl ukázat, že si myslíte něco blbýho.

Takže na tu otázku neodpovíte?

Já si myslím, že největší negativum pana Babiše je, že ho nezajímá nikdo jiný kromě jeho samotného. V jeho okolí jsem nezaznamenal nikoho, s kým by vedl rozhovor na stejné úrovni. Všem odsekává, mává rukou, nedoposlechne, uprostřed řeči řekne nesmysl… Jeho vůbec nezajímá, co si ostatní myslí. Ke všem se chová jako ke svým zaměstnancům. Brácha mi řekl, co kdyby se ten film jmenoval Ano, šéfe! Jeho problém je, že nemá žádnou sebereflexi a zvědavost. Nebyl ani moc zvědavý, co v tom filmu je a jak působí. Mluvil jenom o těch momentech, kdy tam někdo řekl něco proti němu.

Nemyslíte si, že film může vést ke konci politické kariéry Andreje Babiše?

To mě nenapadlo, spíše naopak. Každý si z toho vezme co chce. Voliči Babiše si vyzobou, jaký je to frajer. Je tu spousta lidí, kteří ho chtějí vidět prostě jako pracovitého ministra.

IVANA HOLZBAUEROVÁ

Autor: Redakce

1.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Procházka
9

Komentář Tomáše Procházky: Klíčové volby. Německo hot, Česko čehý

Ilustrační foto.
5

Dálnice se opravují podle plánu. Ale šnečím tempem

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého týdne.

AUTOMIX.CZ

Tatra postavila unikátní osmikolku se všemi řiditelnými koly. Hýbe se jako krab

Česká automobilka Tatra se pochlubila jednou unikátní novinkou. Pro jistého švýcarského zákazníka totiž postavila osmikolový podvozek se systémem řízení kol všech čtyř náprav. Vůz díky tomu umí mimo jiné takzvaný „krabí chod", tedy jízdu šikmo vpřed či vzad doleva nebo doprava při stejném úhlu natočení všech kol. Není divu, že novinka v Kopřivnici dostala právě přezdívku "Krab".

Když nemáte máslo, tak tam dejte sádlo. Deník srovnal ceny alternativ k máslu

/INFOGRAFIKA/ Při pohledu na titulní strany deníků či strkanice v obchodech by se mohlo zdát, že Česko zasáhla máslová apokalypsa. Čtvrtkilová kostka se prodává v průměru za 52 korun, za poslední dva roky cena narostla skoro o 15 korun. Výrazně prý proto zdraží i vánoční cukroví.

Soud se zastal „zakleknuté firmy“. Bude Česko platit milionové odškodné?

Daňoví poplatníci by se v blízké budoucnosti mohli „prohnout“ a nechtěně zaplatit stovky milionů korun jako odškodné soukromé firmě za přílišnou horlivost úředníků a celníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení