Do roku 2020 tam chce postavit závod, který by z ryze přírodních zdrojů vyráběl palivové soubory pro jaderné elektrárny.

Deníku to potvrdil ředitel společnosti Jaromír Shejbal. „Zdaleka nejde o první lokalitu, kterou v České republice pro výstavbu našeho dalšího závodu hledáme. Obecně ale mohu konstatovat, že lokalita světelské průmyslové zóny nám vyhovuje především z důvodu blízkosti dálnice D1. Svou roli ale hraje i skutečnost, že Vysočina obecně má
s uranem své zkušenosti," pověděl Shejbal.

Vedení společnosti UJP Pra-ha se již s představiteli světelské samosprávy setkalo a svůj investiční záměr jim představilo.

Pozvalo je také k návštěvě svého mateřského podniku 
v Praze na Zbraslavi.

Státní garance

„Díky této návštěvě víme, že by se i u nás jednalo o čistý provoz lehké strojírenské výroby. Jeho výstavba je podmíněna získáním licence Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Je to tedy stát, který přebírá roli garanta bezpečnosti," uvedl starosta města Jan Tourek.

Ten dodal, že společnost by dala velmi dobře placenou prá-
ci dvěma stovkám zaměstnanců.

Projekt navíc počítá i s vědeckým pracovištěm, které by se zabývalo dalším výzkumem a výzkumem v oblasti výroby palivových souborů pro jaderné elektrárny. „Do města by tedy vstoupil velký 
a silný investor s investicí ve výši zhruba dvou miliard korun a navíc v oboru, který je stabilní a nepodléhá ekonomickým krizím a zaručuje dlouhodobé fungování," pokračoval Tourek.

Vedení radnice kvituje, že UJP Praha chce o svém záměru detailně informovat ve-řejnost ve Světlé nad Sázavou a jejím okolí.

„Je to naše společnost UJP Invest, která na úterý 10. února připravila podrobnou prezentaci," poznamenal Shejbal. Prezentace se uskuteční od 10 do 18 hodin ve vestibulu světelského kina.

„Záměr investora v žádném případě neznamená, že chce ve Světlé nad Sázavou provozovat jaderné průmyslové zařízení nebo sklad vyhořelé
ho jaderného paliva," konstatoval světelský místostarosta Josef Hnik.

„Chceme, aby se na prezentaci přišlo podívat co nejvíce lidí a aby získali podrobné informace. Lidé si musí vytvořit svůj vlastní názor, a to i z toho důvodu, že se může jednat o příležitost, která se již nemusí opakovat," podotkl Hnik.

Město Světlá nad Sázavou připravilo svoji desetihektarovou průmyslovou zónu v sousedství skláren Crystalite Bohemia v roce 2011. Od té doby ji navštívila celé řada tuzemských, ale i zahraničních investorů.

Do Světlé přijeli například Švédové, Australané či Pakistánci. Nikdo ale s konkrétním projektem nakonec nepřišel. Nepomohly ani četné iniciativy a intervence státní agentury Czech Invest.

„Pokud by došlo k dohodě se společností UJP Praha, splnili bychom i dotační podmínky Ministerstva financí ČR a nemuseli bychom vracet dotaci, kterou jsme získali za výkup a zasíťování pozemků průmyslové zóny ve výši zhruba třiceti milionů korun," uzavřel starosta Tourek.