K vyhlídkové plošině je potřeba vystoupat po stech schodech, které vedou přes tři mezipatra. Právě v těchto malých místnostech, které dříve sloužily jako manipulační komory, návštěvníci uvidí novou expozici. „Myslím si, že vodárenství si osvětu zaslouží," řekl ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.

V prvním z nich bude zmapována historie třebíčského vodárenství od středověku až k výstavbě Vodovodního rybníku, takzvaného Wasserleitungu. Nechybí ani dřevěné potrubí spolu s nebozezy , kterými se kmeny na potrubí vrtaly. A k prostudování je i chemický rozbor vody z třebíčského vodovodu v červenci 1888.

V dalším patře je nachystaná historie heraltického vodovodu, jehož součástí byl i Kostelíček. „Jde o přelom historického období do moderního," řekl Hedbávný. A třetí mezipatro představí současné moderní vodovody.

Po projití těchto tří částí se návštěvníci dostanou přímo do komory vodojemu, kde ještě před čtyřiceti lety byla voda. Jde o novou audiovizuální místnost, kde mohou lidé zhlédnout zajímavý film o historii vodovodů. „Zmáčknete jednoduše jedno ze šesti tlačítek na panelu a můžete si pustit film, který vás zajímá," ukázal Hedbávný.

Nechybí ani pořad přímo o historii a současnosti třebíčského Kostelíčku, třebíčských památek či atraktivních vodárenských objektech.

„Ale musím upozornit, že vodojem nebude volně přístupný. Bude tam průvodce, který celým objektem bude provádět. A přinejmenším zpočátku bude nutné se na návštěvu přihlásit, protože předpokládáme, že zájem ze strany veřejnosti bude obrovský," popsal ředitel Hedbávný.

Vodojem byl postaven v letech 1936 až 1938 jako součást vodovodu, který dodnes do Třebíče přivádí vodu z prameniště u Heraltic. Kvůli rozrůstání města ale vodojem přestával stačit. S budováním dalších vodovodů, které do Třebíče přivádějí pitnou vodu z vodárenských nádrží v Mostištích na Žďársku a v jihomoravském Vranově, ho nahradily dva podstatně mohutnější vodojemy na vyvýšenějších místech.