Každé ze tří dětí dostane po milionu korun, otec pak půl milionu.

Rekordní odškodné uhradí nemocnice z pojistného z odpovědnosti za poskytování zdravotní péče. Jejímu vedení však ještě nebyl rozsudek doručen. „Zatím proto nevíme, zda je možné odvolání, ani zda by nemocnice této možnosti využila," řekl včera zástupce ředitele Pavel Nesnídal.

Třebíčská nemocnice už v minulosti zaplatila 3,2 milionu korun za záměnu novorozenců. Zřizovatelem nemocnice je Kraj Vysočina. Podle hejtmana Jiřího Běhounka se rozsudek zřejmě dá jen těžko zpochybnit. „Nemocnice by měla přiznat politováníhodné pochybení, neodvolávat se a odškodné vyplatit," uvedl Běhounek.

Soudkyně: Nechali ji vykrvácet

Šestatřicetiletá Jitka Hlavatá z Myslibořic na Třebíčsku zemřela po krvácení z protržené dělohy a několikanásobné srdeční zástavě. Podle posudku komise Ministerstva zdravotnictví byly některé postupy lékařů nesprávné a přímo souvisely se smrtí pacientky.

„Lékaři nechali paní prostě vykrvácet. Několik hodin po porodu ležela na lůžku ve stále se zhoršujícím stavu a lékaři jen ztráceli čas. Neudělali nic, aby jí pomohli," odůvodnila rozsudek soudkyně Dagmar Bastlová.

Nemocnice od počátku tvrdila, že lékaři chybu neudělali. Ve čtvrtek právník nemocnice poprvé přiznal, že vina je na její straně. Primáře porodnického oddělení třebíčské nemocnice Václava Žižlavského, pod jehož vedením k úmrtí došlo, třebíčský okresní soud před čtyřmi lety zprostil viny.

Manžel Jitky Hlavaté Jaroslav byl ale přesvědčen, že na smrti jeho ženy nesou vinu lékaři a vnitřní zranění jí způsobili tím, že jí při porodu příliš tlačili na břicho.

„Viděl jsem to na vlastní oči, protože jsem byl u porodu," řekl tehdy Jaroslav Hlavatý, který se stará o tři děti. S péčí o nejmladší Šárku, která nikdy nepoznala mámu, mu pomohli rodiče. „Jen díky tomu jsem mohl chodit dál do práce. Dcerku si beru domů pouze na víkendy. O finančních problémech ani nemluvím," popsal těžkou situaci Hlavatý.

Primář porodnického oddělení od začátku odmítal přiznat chybu. „Za smrt rodičky necítím odpovědnost," prohlásil před časem Žižlavský.

Podle soudkyně Bastlové je možné, že na základě nových podnětů dojde k obnově trestního řízení.

Dosud nejvyšší odškodné za smrt vinou lékařů získali před čtyřmi lety manželé z Havířova. Těm po operaci zemřela tříměsíční dcera, když ležela na přehřáté vyhřívací podušce. Dostali jeden a půl milionu korun.