Vrásky podnikatelům dělá i ministerské nařízení, podle nějž se více než dvacetiprocentní alkohol z načatých lahví musí v souladu se zákonem o odpadech zlikvidovat.

„Nechápu to. Proč bych měl vylévat obsah lahví, ze kterých už se pilo a nikomu se nic nestalo?" nechal se slyšet Tomáš Vokřínek, který ve Žďáře provozuje stylové kavárny a bary NumberOne, NumberTwo a NumberIII.

Poctiví podnikatelé

Celá prohibice podle Vokřínka poškodila hlavně obyčejné a slušné živnostníky, kteří za aféru s metylalkoholem nemohou. „Nabízíme hlavně zahraniční alkohol, máme tu třeba patnáctileté whisky. Rozhodně nic, co by mělo něco společného s pančovaným alkoholem," zdůraznil Tomáš Vokřínek. Zároveň dodal, že během čtrnáctidenní prohibice poklesly tržby v jeho provozovnách o přibližně třicet až čtyřicet procent.

S vysokými finančními ztrátami se musí vypořádat rovněž Zdeněk Vokurka, jenž ve Žďáře nad Sázavou provozuje restaurace Steak Jack Bar a Jack's Sister. „Zasáhlo nás to opravdu hodně, na baru se ztráty podle mých odhadů pohybují i kolem šedesáti až sedmdesáti procent," nechal se slyšet Zdeněk Vokurka. Další nemalou finanční újmu mu způsobí ještě nařízená likvidace načatých lahví alkoholu. Často se totiž jedná o drahé několikaleté whisky, z nichž však byly odlity třeba jen dva „panáky".

Na některé jeho nápoje se ale opatření stahovat nebude. „Máme tu naštěstí dost staršího alkoholu, který nebyl vyroben letos," dodal Zdeněk Vokurka. U jiných zase bude podle něj snad možné získat potřebné doklady o původu.

Někteří hospodští lihoviny z načatých „flašek" nehodlají vylévat, a to ministerskému příkazu navzdory. „Je to normální alkohol, často ze zahraničí, který nepatří mezi nějaký pančovaný šunt. Lidé už z těch lahví stejně pili, žádné potíže neměli, takže tyto lahve normálně spotřebuji. Klidně se z nich napiji i sám, žádné obavy vážně nemám," vyjádřil se hospodský z menší obce na Žďársku, který si přál zůstat v anonymitě.

Alkoholu ve své oblíbené restauraci se nebojí ani Veronika Svobodová z Velkého Meziříčí. „Už se docela těším, až si dáme dnes večer s kamarády něco jiného než pivo nebo víno. Z otravy strach nemám, chodíme do slušného podniku, kde by si nemohli dovolit brát alkohol od nějakých pochybných dodavatelů. Navíc pokud vím, v našem regionu žádný případ otravy stejně nebyl," svěřila se ve čtvrtek po poledni pětadvacetiletá studentka. Částečné zrušení prohibice naproti tomu nechává v klidu Jaroslava Stárka ze Žďáru. „Stejně moc nepiji, jenom občas si dám pivo. Tvrdý alkoholem si připiji leda na nějaké oslavě. Než bych ale riskoval zdraví, raději si teď panáky odpustím úplně," podotkl Stárek.

Zmírnění prohibice bylo vyhlášeno ve čtvrtek odpoledne. Na pulty teď může tvrdý alkohol vyrobený loni a dříve a také lahve s prokázaným původem lihu. Všechny otevřené lahve mají být zlikvidovány, majitelé raritních a drahých lahví budou pro ně moci získat test. Zlikvidován má být i alkohol, pro něž se do 60 dnů nepodaří získat doklad o původu lihu.