VYBERTE SI REGION

Za černou jízdu v MHD hrozí i exekuce

Jihlava - Jihlavský dopravní podnik prodává pohledávky vymahačským firmám.

11.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Pasažérům, cestujícím v jihlavské městské hromadné dopravě načerno, začínají horší časy. Po měsících nezaplacení dlužné částky jihlavskému dopravnímu podniku se může stát, že jim na dveře zaklepe exekutor. Dopravní podnik totiž začal pohledávky prodávat vymahačským firmám. Tedy těm, které se na dlužníky specializují.

„Důvod je jednoduchý, vymáhat dlužné částky jsme zkrátka neuměli. Jsou firmy, které se tímto zabývají profesionálně. Mohou vstupovat do účtů a pokud dlužník záměrně uvede mylnou adresu, umí ho lépe najít. My tohle zkrátka neumíme,“ vysvětlil ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím.

I přesto však dopravní podnik v Jihlavě není tak přísný jako dopravní podniky v jiných městech. Ty pohledávku vymahačským firmám předávají třeba už po patnácti dnech. V Jihlavě dopravní podnik pohledávku prodává až po několika měsících. „Exekuce je až to poslední možné řešení. Dáváme lidem šanci. Dozví se, že jsme pohledávku prodali. Informujeme je o tom doporučeným dopisem. V této fázi je přirážka k pokutě stále minimální,“ řekl Vilím.

Pokuta se ale časem může vyšplhat až na částku sedm tisíc korun. Hříšník nejlépe udělá, když pokutu zaplatí co nejdříve. Černí pasažéři jihlavské hromadné dopravy mohou pokutu zaplatit přímo v trolejbuse nebo autobuse revizorovi. V takovém případě se jedná o přirážku 500 korun k jízdnému. Do patnácti dnů má šanci cestující bez lístku zaplatit pokutu 600 korun plus jízdné přímo v sídle dopravního podniku. Pokud ani tak neučiní, pokuta se mu vyšplhá na tisíc korun plus jízdné. Po několika měsících pak dopravní podnik pohledávku předává specializované firmě.

Počet černých pasažérů v jihlavské městské hromadné dopravě zůstává podle pracovnice přepravní kontroly v Jihlavě Simony Smutné stejný. V loňském roce jich bylo 4 166. Pokutu přitom zaplatila více než polovina. Přímo za přepážkou se Smutná setkává s nejrůznějšími výmluvami. „Většinou říkají, že ten den v trolejbuse nebo autobuse vůbec nejeli, pak si tedy rovzpomenou,“ říká s úsměvem Smutná s tím, že některé tváře potkává při placení pokut častěji.

Deník mluvil i s jedním ze sedmi jihlavských revizorů, ze strachu si však jihlavský revizor nepřál zveřejnit ani své křestní jméno. Podle něj v trolejbusech a autobusech stoupá agresivnost hlavně mládeže.

„S kolegy se shodneme, že nám vyrůstá agresivní mládež. Jsou to děti tak kolem patnácti let,“ řekl revizor. Ten má z jihlavské hromadné dopravy také jeden špatný zážitek. Při kontrole třech podnapilých mladíků se mu stalo, že jeho i kolegu napadli. „S kolegou jsme je naštěstí zpacifikovali. Skončili jsme s roztrhanými kabáty a oděrkami. Zavolali jsme na ně policii,“ uzavřel revizor, který se v jihlavské hromadné dopravě pohybuje už dvanáct let.

Autor: Dana Křížková

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Kvůli teplému a suchému počasí hrozí v části Česka požáry

Praha - Kvůli nadprůměrně teplému počasí bez srážek hrozí v Česku požáry, zejména v Praze a okolí, východních Čechách a na jižní Moravě. Lidé by proto neměli vypalovat trávu a rozdělávat oheň v přírodě. Riziko se sníží až o víkendu s příchodem místních přeháněk a občasného deště. Vyplývá to z informací, které poskytl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies