VYBERTE SI REGION

Zámek v Červené Řečici má být národní památkou

Červená Řečice - Jednou ze tří památek v kraji, které chce Ministerstvo kultury ČR v nejbližší době nechat vládou prohlásit za národní kulturní památku, je i zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku.

21.12.2013
SDÍLEJ:

Zámek Červená ŘečiceFoto: DENÍK/ Vilém Doležal

„To by mohlo ovlivnit posuzování žádostí o dotace na jeho opravy i jejich výši," sdělila ředitelka telčského pracoviště Národního památkového ústavu Martina Veselá.

„Některé dotační tituly zejména z evropských fondů tento statut zohledňují a jsou cíleně směřovány k národním kulturním památkám. Zámek se může stát součástí toho nejcennějšího památkového fondu, který máme," řekla Veselá.

Zámek je dokladem proměny staršího středověkého sídla na reprezentativní rezidenci. Hrad byl na rezidenci zámeckého typu přestavěn v 16. století. Tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky takzvané české renesance. Pozoruhodné a téměř v celku dochované opevnění nemá v tuzemsku podle památkářů v raně novověké architektuře prakticky žádné srovnání.

V dalších obdobích už zámek neprošel žádnými výraznými stavebními úpravami, je proto jedním z mála objektů tohoto typu, který se dochoval v autentické renesanční podobě, včetně opevňovacího systému.

Letos pokračovaly sanace havarijních míst, dokončila se oprava střechy na hlavní budově, kterou se vstupuje do areálu. Začala oprava podlah v prostoru jedné z velkých bašt, které byly místy propadlé. Tyto opravy by měly pokračovat příští rok.

Od léta působí na zámku stabilně kastelán

Další práce bude podle Veselé možné plánovat v závislosti na množství peněz, které se podaří z různých záchranných programů sehnat. „Důležitým pokrokem je, že od léta působí na zámku stabilně kastelán, placený vlastníkem. Zámek se tak letos mohl poprvé regulérně otevřít veřejnosti a nabídnout v omezeném rozsahu prohlídky," řekla Veselá.

Vlastníkem zámku je družstvo Unimax v likvidaci, kterému se letos z programu záchrany architektonického dědictví podařilo získat 620 tisíc korun. Na dlouho chátrající zámek se poprvé usmálo štěstí už předloni, kdy Ministerstvo kultury uvolnilo ze svého havarijního programu čtyři sta tisíc korun. Milionová dotace z programu záchrany architektonického dědictví loni zahájila první část oprav střešních konstrukcí.

S církevními restitucemi by problémy být neměly

Situaci se záchranou zámku podle Veselé komplikovaly nedořešené církevní restituce, které blokovaly hlavně nakládání s pozemky. V případě zámku by však jeho nynějšímu vlastníkovi žádné problémy hrozit neměly. „Pokud na pozemku, který byl v majetku církve, stojí stavba, která není ve vlastnictví státu a která je v souladu se stavebním zákonem, je takový pozemek nevydatelný," řekl už dříve Vojtěch Macek z pražského arcibiskupství.

Podle Veselé budou ještě mnoho let pokračovat záchranné práce, kterých je vzhledem k rozlehlosti areálu a technickému stavu památky stále hodně. Aby se zámek dostal do přijatelného technického stavu s vyřešeným statickým zabezpečením a opravou všech havarijních stavů, potřeboval by podle Veselé investice odhadem kolem stovky milionů korun.

Dalšími památkami na Vysočině, které by se v nejbližší době mohly stát národní kulturní památkou, je sklárna v Tasicích a Michalův statek v Pohledi na Havlíčkobrodsku.

Autor: ČTK

21.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla

Praha - Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi dnes schválili pražští radní, informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana.

Žena a dvě děti zemřely při nehodě na přejezdu v Německu

Berlín - Mladá žena a její dvě děti dnes zemřely při nehodě na železničním přejezdu na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. V krátké době je to v Německu už druhý případ srážky vlaku s vozidlem na přejezdu: v srpnu byli při nehodě u Osnabrücku vážně zraněni dva lidé v autobusu, do kterého narazil vlak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies