Za pouhé tři měsíce to pro brodskou nemocnici znamená výpadek příjmů v řádu tří milionů korun. Kdyby se poplatky nehradily po celý rok, přijde havlíčkobrodská nemocnice o deset milionů korun.

O zrušení stokorunových poplatků za pobyt v nemocnicích či léčebnách rozhodl Ústavní soud už loni v létě.

„Výpadek za leden až březen, kdy bude hospitalizační poplatek úplně zrušen, činí pro naši nemocnici zhruba tři miliony korun. Pokud bude zaveden šedesátikorunový po᠆platek od dubna, pak by finanční  výpadek činil asi tři a půl milionu za rok. Pokud by byl zcela zrušen, ztráta by za celý rok dosahovala zhruba deset milionů korun," upřesnila finanční ztráty mluvčí nemocnice Petra Černo.

Ostatní regulační poplatky, jako je poplatek za vyšetření, platba za recept a platba za ošetření na pohotovosti, zůstávají.

Zrušení poplatku za hospitalizaci se týká také rodiček v porodnici, pokud ovšem nechtějí na nadstandardní pokoj.

Rozhodnutí vlády

Podobně jsou na tom i další nemocnice v Kraji Vysočina. „Pro nemocnici to znamená výpadek pět a půl milionu korun za rok. Další činnost v oblasti hospitalizačních poplatků závisí na nové právní úpravě, pokud bude nová vláda tuto problematiku řešit," podotkl ředitel Nemocnice Pelhřimov Jan Mlčák.

Kompenzaci podle jeho slov očekávat nelze, pouze snad částečnou, a to v případě následné péče.

Jestli se poplatky za hospitalizaci do nemocnice opět vrátí, a případně v jaké výši, bude záležet  až na rozhodnutí nové vlády.

„Samozřejmě, že bychom byli rádi za zachování alespoň šedesátikorunového poplatku za hospitalizaci, neboť získané finanční prostředky nám pomáhají udržet vysokou kvalitu péče v naší nemocnici a pomáhají nám udržet vyrovnaný hospodářský výsledek, jehož jsme opět v roce 2013 dosáhli," zdůraznila mluvčí Černo s tím, že si nemocnice bude muset jinak odříci třeba potřebné investice do přístrojového vybavení.

„Největší plánovanou investicí pro letošní rok je nutná výměna CT přístroje na oddělení RDG za vysoce kvalitní a moderní přístroj, který nám umožní zvýšit diagnostické možnosti řady onemocnění. Přístroj bude stát asi 20 milionů korun a jeho zakoupení podpoří náš zřizovatel Kraj Vysočina," konstatuje mluvčí.

Nemajetní zrušení poplatků vítají

Pacienti, co se týče plateb za pobyt v nemocnici, se dělí na dva tábory. Jedni, kteří jsou na tom finančně poměrně dobře, těm platby nevadí. „Lidi, kteří jsou v nemocnici, by doma nejedli, netopili, nesvítili, nekoupali se? Že jim pak strašně vadí, že musejí platit stovku denně za to samé, co doma," diví se Pavel Mareš z Havlíčkova Brodu. Ti, kteří mají hluboko do kapsy, například senioři, zrušení poplatků vítají. „Je velký rozdíl, jestli jste v nemocnici jen pár dnů nebo týdnů. To poplatky pěkně narostou. K tomu musíte doma platit nájem, zálohy na vodu a plyn. Ty vám nikdo neodpustí. Takže měsíc pobytu v nemocnici je pro nás starší pěkná díra do rozpočtu," míní důchodkyně Anna Valentová z Havlíčkova Brodu.

Podle Krzysztofa Różyckého ze společnosti Kruk se senioři často dostávají do dluhů právě tehdy, když se jejich zdravotní stav zhoršil a oni museli jít na delší dobu do nemocnice.

Velkou zátěží jsou poplatky za hospitalizaci v nemocnici například pro klienty různých sociálních zařízení. Podle ředitelky Domova ve Věži Jaroslavy Kadlecové nezbývá obyvatelům Domova z jejich invalidních důchodů často ani na léky.

Poplatky za hospitalizaci se ruší nejen v nemocnici, ale i na sousední psychiatrii. Tam nebude výpadek poplatků, podle ředitele Jaromíra Maška, mít na rozpočet zdravotnického zařízení dopad tak citelný, přestože hospitalizace psychiatrických pacientů trvají celé měsíce, i déle.

„Zrušení regulačních poplatků v souvislosti s poskytováním lůžkové péče, ke kterému došlo od prvního ledna tohoto roku, na Psychiatrickou nemocnici nebude mít negativní vliv. Protože úhradová vyhláška na rok 2014 psychiatrickým nemocnicím a psychiatrickým léčebnám tuto finanční ztrátu víceméně kompenzuje navýšením úhrad z veřejného zdravotního pojištění," vysvětluje ředitel Mašek.

Dluhy se platit musí

Předpokladem samozřejmě je, že všechny zdravotní pojišťovny budou úhradovou vyhlášku ve vztahu k psychiatrickým nemocnicím a k psychiatrickým léčebnám respektovat. Zároveň budou, jak doufá ředitel, po celý rok 2014 v takové finanční kondici, aby vyšší úhrady byly schopné realizovat každý měsíc v plné výši a včas.

Jediným, v uvozovkách pozitivem, je skutečnost, že zrušením poplatků za hospitalizaci odpadne vymáhání dluhů od neplatičů." Za rok 2013, od ledna do listopadu, dluží naši pacienti za hospitalizaci 168.600 korun. Dluhy průběžně platí," sděluje mluvčí nemocnice Petra Černo.Ústavní poplatky za hospitalizaci sice zrušil, ale dluhy budou muset pacienti uhradit.