Ve svém boji s bolestmi krční a bederní páteře už vyzkoušela Eva Chárová z Hradce Králové snad všechno. Masáže, cvičení, různé rehabilitace. Nic nepomáhalo, a tak se rozhodla svěřit do péče tradiční čínské medicíny: „Všechny ty procedury mi přinášely pouze krátkodobou úlevu, proto jsem se obrátila na čínské odborníky. Nikdy předtím jsem to nezkusila," říká Eva Chárová, které vystřelující bolest do rukou velmi znepříjemňovala život a často ji budila i ze spánku. Na otevření ambulance čínské mediciny v Hradci Králové tak netrpělivě čekala a stala se dokonce její první pacientkou.

Z vlastní kapsy

Stejně jako u klasické prohlídky u českého lékaře čekal Evu Chárovou vstupní rozhovor. Ten byl po celou dobu simultánně tlumočen, poté jí čínský lékař prohmatal obě ruce a vyšetřil puls. Následovalo vyšetření jazyka a pak pětiminutová akupunktura, po které ještě půl hodiny relaxovala na lůžku. Cena? 1800 korun. „Zatím nevím co od toho očekávat, ale kdyby mi to pomohlo, jsem ochotná do léčby investovat řádově až 10 tisíc korun," svěřila se Eva Chárová po prohlídce.

A není jediná, koho poměrně citelné poplatky, které za tuto léčbu pojišťovny nehradí, neodrazují. Tak například do konce září mají čínští lékaři v Hradci úplně plno, už také mizí všechny volné říjnové termíny, zájem projevují desítky lidí.

Denně osm pacientů

Denně v ambulanci ošetří zhruba osm zájemců. Kromě lidí trpících chronickou bolestí či migrénami tam například míří také pacienti vyrovnávající se s nežádoucími účinky onkologické léčby: „Našim cílem rozhodně není nahradit medicínu západní medicínou východní. Chceme využít pozitivních prvků obou těchto medicín, abychom našim pacientům poskytli tu nejlepší péči. V naprosté většině špičkových nemocnic ve Spojených státech podobná centra rozvíjející akupunkturu najdete," říká ředitel nemocnice Roman Prymula a dodává, že každého klienta Centra tradiční čínské mediciny čeká nejprve klasická prohlídka českým lékařem západním způsobem.