VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Celník Max, postrach pašeráků, jde do penze

Královéhradecký kraj - Zlatý labradorský retrívr Max, jeden z nejúspěšnějších služebních psů v Česku, který po boku svého psovoda Rudolfa Zahradníka spolehlivě vyhledával drogy, zbraně, výbušniny i střelivo, jde do psí penze.

2.3.2016
SDÍLEJ:
Fotogalerie
5 fotografií

ČTYŘNOHÝ CELNÍK MAX jde do zasloužené penze.Foto: DENÍK/ Michal Fanta

Max pracoval nejen na bývalém hraničním přechodu v Náchodě - Bělovsi, ale i na dalších přechodech s Polskou republikou. Nechyběl na kontrolních stanovištích na silnicích a ohledával vytipovaná místa, kde se mohlo nacházet nelegálně přepravované zboží.

Až do posledního únorového dne byl pes, zvaný také Maxa či Maxmilián, postrachem všech pašeráků v Královéhradeckém kraji, kteří za jeho likvidaci dokonce slibovali tučnou odměnu. Byl tak úspěšný, že dostal do vězení i pár vrahů a jako první začal před lety „hlásit" léky s pseudoefedrinem na výrobu pervitinu.

„Každý jeho záchyt byl dílčím větším či menším úspěchem, protože měl svá specifika. Ať už bychom to hodnotili podle množství zboží či různých druhů úkrytů," říká Maxův psovod Rudolf Zahradník.

Odhalil 800 tablet léku a zároveň i vraha

Mezi zajímavější případ lze prý zařadit kontrolu vozidla, které vytipovala hlídka mobilního dohledu . „Zavolali mě, abych se psem důkladně zkontroloval interiér vozu i cestující. Max označil zadní sedačku za spolujezdcem. Když jsem se obrátil na osádku vozu, kdo na tomto místě sedí, odpovědí bylo mlčení. Max postupně zkontroloval všechny cestující a spolehlivě označil muže, u kterého kolegové našli ve spodním prádle 800 tablet léku, který se zneužívá k výrobě pervitinu," popisuje psovod.

To zdaleka nebylo všechno. Hlídka následně zjistila, že podezřelá osoba je pravomocně odsouzený vrah, který byl propuštěný na podmínku. Do vypršení trestu mu zbývaly tři měsíce. Muž se podle Rudolfa Zahradníka vrátil zpět do vězení a ještě byl odsouzený za trestný čin nedovolené výroby či jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Max se účastnil i domovních prohlídek, kde v jednom případě našel 100 tisíc kusů zakázaných nábojů.

Pašeráci se přiznávali, sotva ho viděli

Čtyřnohý celník Max je na první pohled mírumilovný pes, který miluje děti. Ale zdání prý klame. Během pár vteřin si prý dokáže nekompromisně obhájit své a byly případy, že se pašeráci vzdali, sotva ho spatřili. „Zažil jsem jednu nebo dvě situace, kdy mi cestující a zároveň vytipovaný pašerák řekl: „…vidím, že tady máte toho bílého psa, to nemá cenu zapírat," a ke všemu se přiznal.

Šikovný chlupáč má za sebou, jak už bylo zmíněno, i jedno prvenství. Jako první pes ve službách celní správy začal před lety „hlásit" léky používané na výrobu pervitinu, a to dokonce bez cíleného výcviku. Teprve později začali poslanci uvažovat o regulaci jejich prodeje.

Jako první "hlásil" léky na výrobu pervitinu

„Do konce roku 2009 nebyli přímo na tyto léky, které obsahují prekurzory metamfetaminu, jimiž jsou efedrin a pseudoefedrin, služební psi u celní správy cvičeni, ale na podobné prekurzory výcvik probíhal. V úplném počátku, někdy v roce 2008 a 2009, kurýři tyto léky vozili většinou po celých baleních, později začali vymýšlet důmyslnější úkryty," vysvětluje mluvčí celníků v Královéhradeckém kraji Martina Kolinská.

Stalo se, že například při jedné z kontrol osobního automobilu Max označil dvě 1,5 litrové plastové láhve údajně s energy drinkem, ve kterých se však nacházely rozpuštěné léky s pseudoefedrinem. „Při výcviku našich svěřenců jsme se tedy s kolegy našeho tehdy celního ředitelství zaměřili i na vyhledávání těchto léčiv, dodává mluvčí.

Druhá polovina roku 2009 byla rozhodující a celní správa zareagovala na nový trend dovozu medikamentů a začala na ně svoje psy v roce 2010 cíleně cvičit. „Čich psa je velice citlivý a stačí několik molekul prášku v čenichu a pes začne štěkat nebo si sedne a místo nálezu pasivně označí na znamení, že tady je ten kontraband," popisuje Martina Kolinská.

Na základě pozitivních zjištění se začalo také uvažovat o změně legislativy a tato léčiva, která se většinou používají na léčbu chřipkových onemocnění či nachlazení, se dostala na seznam zakázaných látek zneužívaných k výrobě drog.

Za jeho likvidaci slibovali doměny

A právě kvůli neomylnému čenichu šlo Maxovi mnohdy o život. „Je pravdou, že jsem se z různých zdrojů dozvěděl, že za jeho likvidaci byla vypsaná odměna," potvrzuje Rudolf Zahradník.

Není to prý rozhodně ojedinělý případ, kdy byla vypsaná jakási odměna za likvidaci služebního psa. „Mám bohužel smutnou osobní zkušenost, kdy Maxova předchůdce, služebního psa Isa, dokázali otrávit za pozitivní značení čtyřiceti kilogramů hašiše a následně na jeho nástupce služebního psa Etyho byla též vypsána odměna, protože našel sedmdesát kilogramů heroinu," přiznává smutně psovod.

Na omamné a psychotropní látky se zaměří Rem

Maxovi už teď nebezpečí nehrozí. V pondělí 29. února skončil svoji služební kariéru a od té doby si už užívá zaslouženého odpočinku u svého psovoda nejen s jedním civilním psím kamarádem, ale i společně se dvěma aktivními služebními psy Dorou, která je vycvičená na vyhledávání tabákových výrobků a Remem, jenž je stejně jako Max specialistou na omamné a psychotropní látky.

„Rema jsem si dovezl na podzim loňského roku. Je to kříženec černého labradora. Prošel základním tříměsíčním výcvikem ve výcvikovém zařízení celní správy v Heřmanicích, říká Rudolf Zahradník."

Příběh Rema je také zajímavý. Zachránil ho policejní psovod při jedné domovní prohlídce, kdy se uskutečnil zátah na asijský drogový klan. Následně u psa zjistili určité vlohy a díky tomu se z něj stal služební pes, který bude naopak pomáhat odhalovat ty, kteří nelegálně nakládají s drogami.

„Pomyslnou štafetu v úspěšnosti záchytu omamných a psychotropních látek za Maxe z roku 2014 převzala v roce 2015 fena Bonny, kterou cvičí druhý z psovodů našeho celního úřadu Jiří Bartl," poznamenává Martina Kolinská.

Celní správa ČR má celkem 65 služebních psů vycvičených na různé komodity, ať už jsou to omamné a psychotropní látky, tabákové výrobky, exempláře podléhající mezinárodní úmluvě CITES či psy na vyhledávání bankovek. „Naši psi dokáží zjistit i lihoviny, zbraně, výbušniny," dodává mluvčí a připomíná, že pes dokáže odhalit různé rafinované úkryty, například v nádrži či nárazníku u auta, v podlaze, čalounění, neuniknou mu drogy připevněné přímo na těle i v různých nádobách, do kterých je lidé ukryjí, aby unikly pozornosti celníků.

Celní úřad pro Královéhradecký kraj má dva psovody a čtyři služební psy. Každý psovod vlastní dva psy vždy jednoho na tabákové výrobky a druhého na vyhledávání omamných a psychotropních látek.

Autor: Regina Hellová

2.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Věra Špinarová v ostravském Gongu.
AKTUALIZOVÁNO
1

Věra Špinarová zemřela. Jedinečný hlas z Ostravy utichl

Různě zdobené účtenky Andreje Babiše neznepokojují. Považuje je za výraz české lidové tvořivosti.
4

Účtenky za pivo? Sorry jako i agent Bureš

DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Už více než dvě stovky zákonů předložili současní poslanci. Sice jich protlačili jen 26, ale nesmutní z toho. Hlavně, že jsou vidět.

Pohledem Vojtěcha Žižky: Na rozhodčí nesahat

„My nesmíme ani naznačovat," říká Smrtka v jedné z cimrmanovských her a výhrůžně u toho brousí kosu. Chmurný žnec by mohl z fleku pracovat ve vedení hokejové extraligy. Ani v ní se totiž nesmí naznačovat. Jinak přilétne pokuta.

Kvůli dálnici D3 začnou brzy hlídat studny

Specialisté brzy zahájí monitoring studní v okolí budoucí dálnice D3 u Českých Budějovic. Sledovat se bude hlavně výše hladiny vody. V případě, že by byl později s vodou problém, budou mít totiž majitelé nárok na kompenzace, například prohloubení studní.

Stávka řidičů. Odbory: Bude! Dopravci: Není k tomu důvod

Odborový svaz dopravy oznámil, že na některý den vyhlásí celostátní stávku řidičů autobusů, kteří jezdí na regionálních linkách. Tři největší dopravní společnosti, které zajišťují drtivé množství autobusových regionálních linek na Vysočině, ale tvrdí, že řidiči v kraji nemají ke stávce důvod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies