VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostanou Novoměstští po volbách koupaliště?

Nové Město nad Metují - Bývalo to vyhlášené koupaliště v malebném prostředí u řeky Metuje. Dnes je to velká prázdna díra do země plná bahna, křoví a porostu okolo.

7.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Matej Slávik

Nové letní koupaliště přitom už dvakrát v názorovém průzkumu požadovala většina obyvatel města, která se ho zúčastnila. Dodnes však nestojí a opět se stalo jedním z volebních témat.

„Mluví se o něm pořád, ale stejně se nic neděje," usmívá se obyvatelka jednoho z domů poblíž koupaliště.

Řadu věcí z priorit, pro které se obyvatelé vyslovili v průzkumech, radnice v minulém i současném volebním období splnila, koupaliště však zůstává nedořešené. Řada lidí se přitom vyslovuje, že právě to jim schází. Třeba z posledního dotazníku vyplynulo, že v oblasti volného času, sportu a kultury ve městě dvě třetiny respondentů uvedly, že jim chybí právě letní koupaliště. Novoměstští mohli dotazník vyplnit vloni v říjnu a jehož výsledky se staly součástí připravované aktualizace strategického plánu města, tedy jakési kuchařky, podle které radnice postupuje v otázkách rozvoje města, když volí například investiční akce.

Lidé koupaliště zkrátka chtějí

„Byl bych rád, kdyby koupaliště zase bylo tam, jak dříve, u břehu Metuje," řekl v anketě Deníku Václav Voborník z Krčína. Svým přáním se připojil k dalším obyvatelům, kterým koupaliště schází. „Moc se to tady dobře nerozvíjí. Nelíbí se mi postoj ke koupališti, vůbec nemají zájem ho zbudovat," uvedla v anketě obyvatelka Zdena Lelková.

Město zatím nemělo na stavbu nemá peníze a i kdyby získalo dotace například z Evropské unie, musí myslet i na pravidelné roční výdaje spojené s provozem. Představitelé města zvažovali v poslední době biotopovou podobu koupaliště. Vlastní realizace a provoz by pak byly méně finančně náročné.

Z 3500 vloni distribuovaných dotazníků se městu vrátilo 789 vyplněných tištěných, prostřednictvím internetu dotazník vyplnilo 52 osob. Celkem se tedy pracovalo s údaji od 841 obyvatel. Následovaly veřejné diskuse.

V důležitosti investičních akcí lidé řadí koupaliště na první místo, vyjádřilo se pro to 39,5 procent respondentů. Už v roce 2005 v prvním takovém dotazníku bylo pro místní řešení letního koupaliště prioritou.

Organizátoři průzkumu se ptali, jestli by si podle lidí město mělo vzít půjčku, kdyby hodlalo uskutečnit velkou investici. Nadpoloviční většina řekla ano, ale za podmínky, že to, co by si město muselo brát navíc, by sloužilo pouze jako forma nějakého dofinancování. To znamená, že větší část peněz by byla placena třeba z dotací.

Kromě koupaliště by lidé nejčastěji v otázce investic řešili hlavní budovu bývalých kasáren. A co by si tam představovali? Nejvíce obyvatel navrhuje využít je pro malometrážní byty pro mladé či pro malometrážní byty pro seniory. Další možnost využití kasárna vidí lidé ve volnočasových aktivitách pro děti a mládež, teprve na čtvrtém místě z hlediska četnosti odpovědí je využití areálu pro obchod a služby.

Lidé by také zlepšili stav místních komunikací a chodníků. V roce 2025 by rádi své bydliště viděli jako město zeleně a kvalitního životního prostředí, s kvalitním bydlením a službami. Jako hlavních rizik rozvoje se obávají vysoké nezaměstnanosti, odchodu mladých pryč či dopravního zatížení. Tolik tedy analýza přání obyvatel, které vyplynuly z dotazníků a příprav rozvojových plánů.

PAVEL BEDNÁŘ, DANIELA ERYCHLEBOVÁ

Položili jsme dvě jednoduché otázky na tělo kandidátům na starostu v Novém Městě nad Metují:

1. Jak byste konkrétně řešili koupaliště?
2. Vidíte ve městě ještě další palčivý problém?

Petr Hable, Volba pro Nové Město, starosta
1. Koupaliště je jistě v našem městě dlouholetým tématem. Realizace jeho stavby bez externích finančních zdrojů není ale v současnosti pro naše město reálná. Další podstatnou otázkou je pak i případné následné financování jeho provozu.

Rozhodující pro další vývoj bude možnost čerpání externích financí, vývoj městského rozpočtu a také potřeba financí do jiných sfér života ve městě. V současné době má město projekt a stavební povolení na stavbu v místě bývalého koupaliště. Reálnost realizace této investice tak jistě bude jednou z důležitých otázek pro nové zastupitelstvo.

2. Dalším palčivým problémem je stav krajské průtahové komunikace od Spů přes Krčín do Vrchovin. Na jaře by se měla opravovat nejhorší část Náchodská ulice.

Bronislava Malijovská, ODS, místostarostka
1. Vybudováním plovárny v souladu s přírodou v duchu tradic na původním místě v údolí řeky Metuje biotop. Zázemí v duchu Staré plovárny na Metuji. Pořizovací náklady jsou třetinové oproti původnímu projektu cca 30 mil. korun a odhadované provozní náklady 0,5 mil. korun. Proto je předpoklad vyrovnaných provozních nákladů s příjmy. S dotacemi z EU je reálná šance na realizaci plovárny.

2. Ano, doprava ve městě obecně. Rozbité krajské i místní komunikace a ve všech částech města špatné chodníky a málo parkovacích míst. Je třeba vybudovat novou silnici I/14, která by odvedla z obydlených částí těžkou dopravu.

Petr Bárta, TOP 09, živnostník
1. Jsme přesvědčení, že je nutné upřednostnit takové investice, jež budou mít zásadní dopad na každodenní kvalitu života obyvatel ve městě. Koupaliště takové kritérium nesplňuje, jeho využití je výrazně omezené a náklady na provoz jsou neúměrně vysoké. Proto nebude naší prioritou.

2. Problémů je v našem městě hodně. Je zapotřebí řešit růst drobné kriminality a problémy s distribucí drog. Je nutno řešit nedostatek parkovacích míst a nedořešená je problematika odvedení tranzitní dopravy z města. Problémem je absolutně nulový kulturní život ve městě, jeho špatná a nevyvážená organizace. Peníze se vyhazují za přežité kulturní akce.

Zdeňka Kulhavá, KSČM, úřednice
1. O obnovu koupaliště se snažím již od 90. let minulého století. Nádherné údolí řeky Metuje je jako stvořené pro jeho přírodní koupaliště (plovárnu) na původním místě.

2. Palčivým problémem je stále průjezd automobilů po silnici I/14, ať už nákladní doprava, která velmi zatěžuje místní části Vrchoviny a Krčín, nebo osobní, která prochází historickým centrem města. Dalšími problémy, se kterými se bude muset příští zastupitelstvo vypořádat, jsou opravy chodníků a komunikací, využití „Kasáren", rozšíření OÁZY domova důchodců, vybudování tělocvičny při ZŠ Komenského apod.

Libor Šnajdr, Starostové a Nezávislí, ředitel sportovního klubu
1. Koupaliště v Novém Městě nevidím jako palčivý problém. Je spíš jen nejznámějším politickým tématem snad všech dosavadních svobodných komunálních voleb. Za daleko důležitější bych viděl zvětšení stávajícího krytého bazénu s celoročním provozem pro školy, mládež a rodiny s dětmi. Na to bych viděl smysluplné a hlavně reálné shánět peníze.

2. V Novém Městě chybí dostatečně prostorná a vybavená sportovní hala, která by dopoledne sloužila všem školám a po zbytek dne veřejnosti a sportovcům pro celou řadu sportů jako jsou florbal, futsal, basketbal, volejbal a další. Taková hala by několikrát v roce mohla sloužit i ke kulturním akcím.

Petr Neumann, KDU-ČSL, správce IT
1. Za svou osobu jsem přesvědčen, že jediné efektivní řešení jak zrealizovat v Novém Městě nad Metují vytoužené koupaliště, je vybudování úsporného plaveckého bazénu s celoročním provozem. To ale předpokládá získání dotace ze státního rozpočtu, nebo z fondů EU ve výši přesahující 100 mil. Kč. Získání těchto finančních prostředků je jedním z mnoha úkolů čekajících na budoucí zastupitelstvo města.

2. Havarijní stav Náchodské ulice, tranzitní kamionová doprava procházející městem, neutěšený stav městské infrastruktury, tělocvična ZŠ Komenského, řešení využití prostoru bývalých kasáren, atd.

Lubomír Černý, ČSSD, pedagogický pracovník
1. Já osobně jsem na koupališti v Novém Městě strávil velmi mnoho krásných chvil, na které často vzpomínám, proto jsem zastánce tuto velice pěknou lokalitu využít i v budoucnu pro výstavbu koupaliště. Bohužel v 90 letech se zbytky původního koupaliště nechaly zdevastovat s tvrzením, že město koupaliště nepotřebuje. Já s tímto tvrzením nesouhlasím a jsem pro postupnou realizaci dle finančních možností města.

2. Vnímám problém v nerovnoměrném vynakládání finančních prostředků na kulturu a sport. Tento poměr je minimálně 3 ku 1 ve prospěch kultury a neprospěch sportu a především sportovních zařízení, které ve většině případů spravují oddíly samy. To je třeba napravit.

Martin Prouza, Východočeši Nové M. nad M.. vedoucí dopravy
1. Absence koupaliště je dlouhodobým porevolučním tématem, který svého času město značně rozděloval. S ohledem na současnou finanční situaci města se nabízí řešení vybudovat přírodní koupaliště na Metuji.

2. Narůstající doprava a s tím spojené nedostačující parkovací prostory jsou nepochybně největším problémem nejen tohoto města. Nové Město nad Metují je jedinou městskou památkovou rezervací, kterou je vedena silnice I.třídy a to je třeba změnit. Využití objektu bývalých kasáren, vybudování tělocvičny ZŠ Komenského či opravy městských komunikací, to jsou některá z témat k řešení v nadcházejícím volebním období.

Autor: Pavel Bednář, Redakce

7.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ladislav Leksa pečuje o hodiny v kostele sv. Josefa v Obořišti.
6

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

Ilustrační foto.
4 8

Pamlsková vyhláška. Děti nakupují sladkosti mimo školy

Vojenský konvoj dnes opustí ČR. Akce se zatím obešla bez problémů

Konvoj americké a britské armády pokračuje druhým dnem v cestě přes české území. Celkem 125 vozidel a 550 lidí se přesouvá z Německa do Polska, kde by vojáci měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů. První kolona vyrazila dnes kolem 07:00 z kasáren ve Staré Boleslavi u Prahy, kde vojáci přečkali noc, a míří na hraniční přechod v Náchodě. 

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Ceny Thálie pro Vránovou či Kňažka. V muzikálu uspěl Vojtek

Herečka Alena Vránová převzala dnes večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

Ceny Thálie pro Vránovou či Kňažka. V muzikálu uspěl Vojtek

Herečka Alena Vránová převzala dnes večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies