Jejich čerpání ovšem provází řada problémů. „Systém je příliš složitý. Jednou ze základních filozofií při tvorbě nové struktury pro roky 2014 až 2020 je zjednodušit celý systém. Bude méně operačních programů, ne šestadvacet jako nyní, ale maximálně pět," řekl Oldřich Vlasák, místopředseda Evropského parlamentu.

Města v Královéhradeckém kraji evropské dotace hojně využívají. Například v Hořicích díky nim usnadnili život hendikepovaným občanům. Díky rekonstrukci komunikací mají nyní pohyb po městě daleko snazší. „Upravili jsme celkem 64 objektů, celé to stálo 160 milionů korun, Evropská unie přispěla 90 miliony," doplnil Ivan Doležal, starosta Hořic. Z regionálního operačního programu získalo 87 milionů korun na stavbu koupaliště Kníže i město Jičín. „Další finance jsme získali na revitalizaci centra města a městské památkové rezervace a poslední z větších akcí se týká revitalizace ekologické zátěže oblasti pod Zebínem," vypočítával Martin Puš, starosta Jičína.

Ne všude se ale zadaří, Rychnov nad Kněžnou musel vrátit část dotace na výstavbu bazénu, město tak přišlo o sedm milionů korun. „Podle mě by se spíš měla evropskými penězi podporovat výroba v oblastech s vysokou nezaměstnaností, přístup k čerpání dotací by se měl do budoucna změnit," řekl Jan Skořepa, starosta Rychnova nad Kněžnou.

V Hradci Králové dotace pomohly postavit například sportovní areál Bavlna, opravit terasy, zrekonstruovat továrnu Vertex na městskou knihovnu.

Velmi důležité je připravit pro projekt i plán financování do budoucna, nezbytná je také kontrola investovaných peněz, shodují se starostové i europoslanec.