Na polích jsou na tom nejhůř jařiny, hlavně kukuřice. V zaplavených oblastech na Jičínsku či Hradecku farmáři počítají s až o třetinu nižší sklizní než vloni. Hnijí i další porosty, šíří se plísně a chovatelé začínají mít starosti také kvůli nedostatku senáže pro dobytek.

Hniloby a plísně

„Situace skutečně není dobrá. Velká voda nám úrodu naštěstí úplně nespláchla, ale už teď víme, že to letos nebude dobrý rok. Opozdilo se i vyhánění zvířat na pastvu, takže je problém se zásobami krmení. Teprve nyní dokončujeme první seč, trávy jsou polehlé a nahnilé. Chovatelé dojnic na tom jsou teď špatně," řekla šéfka agrární komory na Trutnovsku Marcela Beranová.

„Kvůli deštivému a větrnému počasí nešlo aplikovat postřiky na polích, takže se množí plísně. Přívalové deště pak způsobily velkou erozi půdy. Skoro měsíční zpoždění začátku jarních prací tak bylo jen první ranou," přidal se Oldřich Lachman, šéf farmy Zema Markvartice a zároveň předseda jičínské agrární komory.

U cukrovky počítá s poklesem úrody o 15 procent a u kukuřice, která povodně odnesla se zeleninou nejvíc, dokonce s téměř třetinovým poklesem produkce. Dobře jsou na tom zatím ozimy, porosty jsou však polehlé a taktéž jim hrozí plísně. Ztráty mají rovněž rybáři či chovatelé drůbeže.

Nejásají ovšem ani farmáři v Pardubickém kraji, kterému se na rozdíl od Hradeckého záplavy vyhnuly. Pole jsou totiž podmáčená i zde.

„Pokud se počasí nezlepší, porosty začnou uhnívat," podotkla ředitelka Agrární komory Pardubického kraje Vanda Rektorisová.

Celostátně už agrárníci spočítali povodňové škody na 1,8 miliardy korun. Je to o třetinu méně než po povodních v roce 2002. Podle šéfa Agrární komory ČR a chrudimského senátora Jana Veleby ale suma vyjadřuje pouze přímé škody ze ztráty produkce.

Čekají na úlevy

Další peníze si však vyžádá uvedení polí do původního stavu, asanace budov a zatopených pevných ploch. Škody však rovněž způsobí úbytek živin v půdě, které velká voda spláchla.

Ministerstvo zemědělství už slíbilo, že záplavami zasaženým farmářům pomůže dřívějším vyplacením záloh na dotace. Úřad také avizoval, že dočasně odloží všechny plánované kontroly poškozených farem.

Kvůli záplavám nejvíc podraží zelenina: zelí, cibule a hrách

Východní Čechy – Velká voda zničila více než desetinu ploch pěstované zeleniny, nejvíce utrpěly luskoviny, cibule, hrách nebo chřest. Právě u chřestu přišla vniveč dokonce polovina osázené plochy. Zaplavená zelenina je kontaminovaná, takže musí být kompletně zničena. Jen přímé škody zelinářů byly celorepublikově odhadnuty na 190 milionů korun.

Výsledek – ceny zeleniny letos půjdou nahoru.

Dražší budou letos zřejmě i jablka. Ovšem nikoliv kvůli povodním nebo studenému jaru, důvodem je vysoký dovoz. Množství zásob v západní Evropě, odkud jablka dovážíme, totiž meziročně kleslo zhruba o pětinu. Česko, dříve jablkářská velmoc, je nyní v produkci jablek nesoběstačná. Velmi vysoké jsou už nyní i ceny hrušek.

„Zima byla sice dlouhá, ale ne krutá s extrémně silnými mrazy," řekl už před časem předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík z Holovous na Jičínsku. Zima tak podle něj sice zpozdila kvetení stromů, ale na úrodu by mít vliv neměla. Pozitivní také je, že na rozdíl od loňského a předloňského roku letos v květnu sady nedecimovali „tři zmrzlí". Povodně by rovněž neměly mít vliv na úrodu.