Letos je tomu 140 let od založení Sboru dobrovolných hasičů (SDH) města Broumova a Sboru dobrovolných hasičů podniku (SDHP) Veba Broumov a 40 let od založení profesionální požární stanice v Broumově. To byl důvod k oslavám, které se v sobotu ve městě uskutečnily.

Na požární stanici se dopoledne konal den otevřených dveří. Lidé přicházeli prohlédnout si nejen prostory, ale především obdivovali techniku. Ta zdejších profesionálních hasičů patří k nejmodernější v celém kraji. „S vybavením a technikou jsem na tom dobře a jsme spokojeni," říká Karel Bednář, který na stanici pracuje 12 let.

K nejnovějším přírůstkům patří speciální zásahový vůz pro dopravní nehody či automobilový žebřík. Zdejší stanice se dovybavovala v posledních letech, a to i s ohledem na specifika zdejšího regionu.

Víc požárů než nehod

„Není zde ani tolik dopravních nehod ve srovnání třeba s velkými městy, kde jsou frekventované silnice, ale tady jsou zase lesní požáry v těžkém terénu, v Adršpašských skalách není výjimkou snášení pacientů ze skal. To jsou zásahy náročné na fyzičku. Kolikrát při hašení lesních požárů se třeba voda nedá dopravit jinak, než vzít do rukou barely vody a nosit je," vysvětluje Karel Bednář.

Oblast je třeba v zimě obtížně dostupná, v létě pak hasiči musí třeba do skal ke zraněným turistům či horolezcům.

V okolních kopcích a horách jsou navíc častá rizika lesních požárů. Na stanici je proto například jedno z mála speciálních vozidel v kraji pro přístup do těžko přístupného terénu na hašení lesních požárů.

Hasičů na broumovské stanici slouží ve třech směnách vždy pět, plus velitel stanice, a to vždy od sedmi hodin ráno do sedmi hodin ráno následujícího dne. Region má svá specifika nejen co se polohy týče, ale lidé se zde také na rozdíl od větších měst celkem znají. To platí i u zdejších hasičů, záchranné služby či policie. Když jdou společně do zásahu, už vědí, že se na sebe mohou spolehnout. „Děláme i společné akce společenské i sportovní, takže se s policisty a záchranáři známe moc dobře. Je to dobře, pak u zásahu se můžeme oslovovat jménem a to nám usnadňuje v takových chvílích komunikaci," dodává Karel Bednář.

Jeden z mála podnikových sborů

Spolupráce funguje také mezi všemi hasiči v Broumově, tedy i mezi SDH Broumov a SDHP Veba Broumov. Při zásahu je souhra mezi jejich jednotkami nezbytná. „Když jsme na výjezdu, když se něco děje, tak musíme spolupracovat všichni a jako jeden muž," říká Miroslav Gol, velitel SDHP Veba Broumov.

Sbor má 29 členů a je velmi dobře vybaven technikou, kterou mu pořizuje sama textilka. „Veba je soukromá firma, takže náš sbor nemá nárok na dotace, granty a techniku nakupují majitelé. Chrání tím také majetek ve fabrice," vysvětluje Miroslav Gol. Tovární sbor je vůbec ještě jedním z mála, které dnes fungují. Je však zařazen do integrovaného záchranného systému. Podnikoví hasiči chodí běžně do zaměstnání, když se něco děje a je potřeba výjezdu, majitelé textilky jim umožňují vyrazit pomáhat i v pracovní době.

Hasiči jako jedna velká rodina

Miroslav Gol připomíná, že 140 let od vzniku je velmi významným výročím. Stejně hovoří i starostka SDH Broumov Jitka Svatošová. „Sbor dobrovolných hasičů města vznikl 1. 9. 1874. Přičinili se o to tehdejší starosta a radní. Tenkrát ve sboru bylo 190 mužů, po pěti četách," sdělila Jitka Svatošová.

Dnes má sbor 29 členů, z toho sedm žen. Aktivně se účastní soutěží i společenského života. „Dobrovolní hasiči také pořádají a účastní se akcí města Broumova, to je třeba pálení čarodějnic, požární asistence při určitých akcích na sále nebo příprava kluziště," dodala Jitka Svatošová. V letech 2007 až 2009 se věnovali i nejmenším hasičům, bohužel však tuto činnost ukončili, protože zájemců bylo velmi málo.

Jak Svatošová podotýká, i mezi dobrovolnými hasiči je dobrá parta. „Říkáme si sestry, bratři, fungujeme jako rodina. I s profesionálním hasičským záchranným sborem máme kladnou spolupráci. Školí nás, pomáhají nám, jsme tady velká rodina," dodala starostka sboru.

Broumovský starosta Milan Kotrnec je rád, že mezi všemi třemi hasičskými organizacemi je skvělá spolupráce a porozumění. „V Broumově spolupráce profesionálních, dobrovolných hasičů města i hasičů z Veby funguje bez problémů. Tady se neřeší problémy politické či vlastnické, ale hlavní je vyřešit problém, aby bylo co nejméně škody a situace se zvládla," říká Milan Kotrnec. Jako příklad uvádí třeba společné zásahy při občasných povodních, kdy je vidět součinnost mezi všemi jednotkami.

Už od roku 1874

Milan Kotrnec sdělil, že dobrovolný hasičský sbor vznikl 1. září 1874 za přičinění tehdejšího starosty a radních. Za 500 zlatých rakouské měny se tehdy zakoupily dvě dřevěné vozové stříkačky bez sání a různé hasební nářadí. Později byla zakoupena ještě čtyřkolová ruční stříkačka a zbývající zařízení včetně výstroje. „Ochrana majetku obyvatel města se později prolínala s činností oddílu továrního sboru, firem Schroll a Pollack. Zde lze najít společné propojení minulosti se současností," podotkl Milan Kotrnec. Poznamenal ještě, že jako starosta je na práci zdejších hasičů, ochotu a odvahu při zásazích hrdý.

Převážná část programu oslav se uskutečnila v sobotu na broumovském náměstí. Nejdřív vyhrávala kapela Lokálka, následovaly praktické i statické ukázky historické a současné techniky a ukázka záchranářských činností. Nechyběly ani sbory z blízkého či vzdálenějšího okolí. Všichni předváděli několika stům návštěvníků své vybavení, dovednosti i historické zajímavosti, jako třeba parní stříkačku nebo ruční stříkačku z 18. století. Předvedli se také lezci z lezecké skupiny, která pomáhá ve skalních městech, kteří šplhali na vysokozdvižnou plošinu nad náměstím. Lidé mohli obdivovat i historické helmy hasičů či ukázku společného zásahu.