Věra Kociánová ve své zprávě připomněla, že vloni se podařilo vybudovat samostatný vchod do podzemí, který prý Kryštof Harant pamatuje a také byl otevřen vstup do klenbového sálu. „Od prvého května bude ve sklepích zpřístupněna nová expozice, která bude připomínat Pecku za vlády Kryštofa Haranta a vinaři tu nebudou chybět,“ říká kastelánka.

„Lépe a lépe poznávám hrad tak, jak si jej pamatuji. Dobré péče je mu věnováno,“ odvětil Kryštof Harant. 

Pak už si hradní pán převzal klíč, kterým otevřel své sídlo veřejnosti. První návštěvníci si tak mohli prohlédnout památku, obdivovat taneční umění Harantova doprovodu. Na nádvoří okusit čerstvě praženou kávu, koupit si drobnosti ze skla nebo sledovat mistra kováře při práci.

V reprezentativním klenbovém sále a černé kuchyni byl nachystán předvelikonoční jarmark s pestrou nabídkou krasliček, jarní výzdoby, květin, pomlázek i keramiky. Podívané i zábavy bylo dost, jen počasí některé návštěvníky odradilo.

Zdejší památku spravuje městys. Je výhodné vlastnit hrad? Ptáme se starostky Hany Štěrbové.

„Hrad je nyní staticky zabezpečen, provozem si na sebe vydělává. Pecka nemá žádná jiná lákadla, takže právě díky hradnímu sídlu se náš městys zviditelnil. Můžeme hostům nabídnout i ubytování v kempu u koupaliště a krásné výlety do okolí.“ Věra Kociánová ještě připomíná, že od května bude otevřen i další prováděcí okruh.

Dějiny hradu:
První písemná zmínka o hradu Pecka je z roku 1322. Jako jeho majitel je uváděn Budivoj z Pecky.   Od konce 15. století usilovali majitelé hradu o další rozšiřování obytných částí – zpočátku, za vladyků Hořických z Hořic, ještě v gotickém stylu, od druhé poloviny 16. století, za Škopků z Bílých Otradovic byla postupně realizována renesanční přestavba. Úpravou interiéru ji na začátku 17. století završil Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Na místě dřívějšího strohého hradu nyní stálo krásné panské sídlo se čtyřmi obytnými paláci, vystavěnými kolem obdélníkového nádvoří.