„Návštěvnost se rapidně zvýšila, ovšem to se dalo očekávat," míní Jan Veselý, vedoucí programového oddělení digitálního planetária.

První plán?
Z roku 2004

Plány na digitalizaci planetária vznikly už v roce 2004. Realizace projektu začala 1. prosince 2011, stavba byla dokončena 30. listopadu 2014. Planetárium se otevřelo 22. ledna letošního roku. Projekt za 111 495 090 korun z velké části pokryla dotace ve výši 104 673 499 korun.

28 tisíc lidí

Přesto tak velký skok pracovníky v současnosti nejmodernějšího zařízení svého druhu u nás více než potěšil. Jen za první pololetí totiž prošlo branami planetária přes 28 tisíc lidí. Pro srovnání: v dřívějších letech s k tomuto číslu blížil počet návštěvníků za celý rok. „Je to určitě dané tím, že nové planetárium je zkrátka atraktivní. Máme ale také vyšší kapacitu než dříve a přidali jsme nové programy," naznačuje Jan Veselý.

Kvůli neutuchajícímu zájmu muselo ale planetárium zvláště v prvních měsících po otevření řešit časté problémy s odmítáním lidí. „Zavedli jsme rezervační systém, nějakou dobu ale trvalo než se zaběhl. Často tak lidé přijeli a my jsme pro ně bohužel už neměli místo."

Rezervace předem

Právě přes rezervační systém se návštěvníci musí předem zaregistrovat. Programy zhruba týden dopředu jsou většinou buď vyprodané, nebo nabízejí jen omezený počet míst. Je tak záhodno se hlásit raději s větším předstihem.

Letní hity? Planetárium, hvězdárna i Bílá věž

Kromě vyšší návštěvnosti přinesla stavba digitálního planetária na Novém Hradci ještě další vedlejší efekt: zvýšil se zájem o nedaleko stojící hvězdárnu. Ta tu slouží už od padesátých let a její původní planetárium bylo nejstarší v republice.

Za hvězdičkami

„Velmi nás to těší. Lidé se nyní mnohem více zajímají o pozorování na hvězdárně," pochvaluje si Jan Veselý z digitálního planetária a dodává: „Snažíme se dělat program co nejpestřejší v planetáriu i ve hvězdárně. Lidé se vůbec nemusí bát, že když u nás byly na jaře, tak je příště čeká to samé. Naopak, program obměňujeme a chystáme další novinky. Chtěli bychom, aby se  k nám lidé vraceli a nebyl to pro ně jen výlet „za hvězdičkami" jednou za život."

3D mapy galaxie

Vedení planetária  nyní doufá, že se mu podaří udržet vysoký zájem i do budoucna. Proto také chystá další zdokonalování. „Kraj hodlá pořídit přibližně desítku víceletých licencí ke krátkým odborným pořadům z různých přírodovědných oborů. Diváci by se tak mohli podívat v unikátní promítací kvalitě například na dějiny aviatiky, dokument o vývoji 3D mapy naší galaxie, nebo sledovat vývoj lidského života od spojení dvou buněk," přibližuje mluvčí královéhradeckého krajského úřadu Martin Holek.

Modernizace

Kromě široké škály výukových programů nejen pro školy se dočká rozšíření 3D software. Návštěvníci si tak ještě více užijí propracované prostorové projekce. Náklady na tuto modernizaci by měly vyjít na přibližně 5,2 milionů korun. Část by měla uhradit dotace, zbytek doplatí ze své kapsy kraj.

Prázdninový program zaujme i děti
Digitální planetárium na Novém Hradci má otevřeno i přes léto. Jede ovšem v prázdninovém režimu a tomu jsou přizpůsobeny i speciální programy. Mezi srpnové „trháky" patří večerní pořad moderovaný odborníkem, kde se dozvíte aktuální informace z astronomie a kosmonautiky. Oblíbená je i projekce celooblohové show Cestovní pas do vesmíru. „Vydáme se na největší cestu, jakou můžeme podstoupit. Od naší rodné planety přes Mléčnou dráhu až po nejvzdálenější místa pozorovatelného vesmíru, v průběhu filmu urazíme nepředstavitelné vzdálenosti nepředstavitelnou rychlostí," slibuje zážitek digitální planetárium. Na své si tu přijdou i děti. Pro ně je určen například Měsíc u krejčího. 90 minut trvající program přináší astronomickou pohádku i prohlídku dalekohledů. Kromě planetária lze zavítat i do nedaleko stojící hvězdárny. Každou sobotu odpoledne tu probíhá pozorování Slunce a jeho aktivity, navštívit můžete i některé z večerních pozorování zajímavých objektů na obloze.

První týdny opravené Bílé věže? Devadesátiletá žena i hasiči

Bílá věž v Hradci Králové.Hradec Králové - Ani berle neodradily devětaosmdesátiletou seniorku od návštěvy královéhradecké dominanty – Bílé věže. Ta v minulých týdnech vystoupala po 226 schodech až na ochoz, z nějž se po 220 schodech zase ve zdraví vrátila zpět dolů. Za dva a půl měsíce od otevření zrekonstruované památky se na krásu krajské metropole podívalo z výšky už čtrnáct tisíc turistů. Ve srovnatelném období v roce 2013 před rekonstrukcí Bílou věž navštívil poloviční počet lidí.

Zaplněná kapacita

V prvních týdnech po otevření Bílé věže, tedy před školními prázdninami, navštívily ochoz dominanty a její útroby s moderním multimediálním informačním centrem kromě turistů i děti v rámci školních výletů. „Průběžně k nám přicházejí tuzemští i zahraniční turisté, ale i architekti či historici, kteří si rekonstruovanou Bílou věž přijíždějí prohlédnout i z odborného hlediska. Zcela zaplněné jsou noční prohlídky a teď v létě i prohlídky při svítání," vysvětluje Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, pod níž Bílá věž funguje.

To potvrzují i pracovníci pokladny Bílé věže, kteří musejí kromě jiného nyní umět ovládat i moderní informační technologie nově umístěné ve věži. V červnu letošního roku se přihodila i jedna kuriózní situace, kdy došlo k rozbití sklíčka u požárního hlásiče přímo ve věži. „Nevíme, zda tak někdo z návštěvníků činil úmyslně nebo to byla jen náhoda, ale v každém případě byl požární systém krátce po otevření prověřen a na místo dorazili okamžitě i hasiči," vypráví Franc.

Nové programy

Aby se bylo stále na co těšit, je už teď v přípravě několik dalších novinek. „Abychom neustrnuli v prohlídkových programech, chystáme už teď ty s vánoční tematikou či s náměty očekávaného výročí Bitvy u Chlumu v roce 1866. Samozřejmě, že své síly soustředíme i na přípravu tradičního novoročního Prvního dne spolu. Zatím je vše ve fázi příprav, určitě se budou mít všichni návštěvníci opět na co těšit," uzavírá Miroslav Franc.

Spokojený je také projektant rekonstrukce. „Cítím obrovskou radost za všechny, kteří se po stránce projekční na unikátní rekonstrukci podíleli. Je dobře, že se Bílá věž líbí a je lidmi vyhledávána, svědčí to o tom, že náročná práce, která začala v roce 2007, měla smysl," hodnotí vysokou návštěvnost projektant Jaromír Chmelík.