Mapovali jsme, jak se obcím daří nařízení plnit. Reagovali jsme i na stížnost jednoho z obyvatel Lužan, který nám napsal, že v obci není separace bioodpadu zajištěna. Tomu se podivoval sám starosta Martin Mitlöhner. „Využili jsme nabídky Mlázovických a lidé mohou bioodpad vozit do tamního sběrného dvora," informoval nás. Jeho slova potvrzuje mlázovický starosta Tomáš Komárek.

„Sběrného dvora k likvidaci bioodpadu využíváme již tři roky, takže jsme od dubna výrazný nárůst hmoty nezaznamenali. Spolupracujeme s dalšími šesti obcemi, mezi kterými jsou i Lužany. Myslím, že problematika likvidace rozložitelného odpadu se nás příliš netýká, lidé ho většinou kompostují doma a využívají zpětně na svých zahrádkách, což je podle mého názoru smysluplné."

Volaničtí už delší dobu využívají ke shromažďování bioodpadu plato za obcí, hmotu pak zpracovává zdejší zemědělský podnik. Využili možnosti čerpání dotace a požádali o kontejnerovou multikáru a osmdesát kompostérů včetně štěpkovače. „Jsme před výběrovým řízením. Máme přislíbenu dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši tři miliony korun," uvedla starostka obce Kateřina Kosinová.

Obec Volanice uhradí deset procent nákladů. „Lidé by měli mít kompostéry k dispozici na podzim," říká starostka Kateřina Kosinová, která je ráda, že díky subvenci se zlepší i technické zázemí pro údržbu vesnice. K multikáře totiž chtějí Volaničtí do budoucna přikoupit nástavby pro úklid.

Dotaci na kompostéry chtěli využít i v Tuři. Nakonec ale zvolili jinou variantu. „Po konzultaci jsme vybrali svozovou firmu, která nám bude zajišťovat svážení bioodpadu a poskytne i potřebné kontejnery," nastiňuje starosta Tuře Martin Řehák, kterému nyní leží na stole ke schválení vyhláška na separaci biologicky rozložitelného odpadu. Stejný systém jako v Tuři zvolily i okolní obce.