VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koupat se lidé chtějí i pod horami

Trutnovsko - Krkonoše ani podhůří nejsou zrovna ideálním regionem pro koupání. Přesto lidé mají kam vyrazit a hlavně, mnohá města mají v tomto směru velké plány.

4.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Leona Paroulková

Trutnov plánuje přestavbu zastaralého krytého bazénu na aquapark a mluví se o částce minimálně 100 milionů korun. Ve Vrchlabí chtějí postavit krytý bazén u rybníka ve Vejsplachách.

Nové koupaliště letos otevřeli v Turnově, obdobné plány mají v Semilech a ožít má i kdysi slavné koupaliště v Hostinném.

Koupat se lidé chtějí i pod horami. Města plánují velké investice

Opravdu teplých dní, ideálních ke koupání, není v podhůří mnoho. Loňské horké léto jako by bylo pověstnou výjimkou, potvrzující pravidlo.

Ideální variantou jsou proto kryté bazény. Není až tak těžké sehnat peníze na stavbu samotnou, radnice mají větší obavy z vysokých provozních nákladů. Přesto, se v tomhle směru očekávají dvě velké investice.

Trutnov chce zastaralý krytý bazén výrazně přestavět. Součástí studie na aquapark (viz snímek) je divoká řeka, protiproudy, vířivky i tobogány. Relaxační sekce u pětatřicet let starého objektu v dnešní době už citelně chybí. „Budova má kubický design, je složená z na sebe navazujících, různě vysokých kvádrů. Toto architektonické řešení není třeba výrazně měnit," konstatoval na besedě s veřejností architekt Martin Vokatý. Dojde však k nabobtnání objektu za použití moderních technologií tak, aby vzhled odpovídal potřebám 21. století. Termín dokončení je zatím nejasný, hovoří se ale o horizontu tří let.

Podobu sportovně rekreačního areálu Vejsplachy řeší už několik let ve Vrchlabí. Jednou z variant je výstavba krytého bazénu a zároveň zachování venkovního koupání v Kačáku.

Zcela nový areál s venkovním koupalištěm v Maškově zahradě mají letos k dispozici lidé z Turnova a okolí. „Od otevření je v pohotovosti pět plavčíků, strojník a pomocník veškeré technologie, dále obsluha turniketů, šaten, stánků s občerstvením a personál na úklid. Lidé se vedle atrakcí nejvíce zajímají o vodu, kterou jsme v chladnějších dnech přihřívali na 24 až 27 stupňů," informoval vedoucí Jindřich Kořínek.

Ožít by znovu mělo i kdysi populární koupaliště v Hostinném. Ve hře byly dvě varianty, klasická s čištěním vody chemickou cestou a biotop s použitím přírodní filtrace. Alternativní cesta padla, při rekonstrukci koupaliště město počítá už jen s variantou nejvíce používanou. „Biotopu se trochu obáváme, v naších podmínkách není tento systém plně odzkoušený," upozornila na možné riziko starostka Dagmar Sahánková.

Toho se naopak nebojí v Semilech. Zde radnice už plánuje výstavbu biotopového koupaliště, tedy takového, které používá k čištění vody kořenové systémy rostlin a mikroorganismy. Ve městě mohlo vyrůst už před příští koupací sezonou.

Smrtící voda: ročně utone přes 200 Čechů

Dva mladí muži se předevčírem utopili v přírodním koupališti Nové Městečko u obce Dlouhá Ves na Klatovsku. Hasiči nahlášené místo prohledali a poté více než hodinu odčerpávali vodu, než mrtvé muže objevili. I tato strohá zpráva jen dokazuje, že letní zábava u vody může být smrtelně nebezpečná.

V posledních letech se v Česku utopí každý rok přes dvě stě osob. Ještě před půlstoletím to byl víc než dvojnásobek. S plaváním, vodními sporty či skoky do neznámých hlubin souvisí i tisíce úrazů.

HAZARD I NEOPATRNOST

„Příčin, které vedou k této smutné statistice, je celá řada. Často jde o pouhou náhodu a neopatrnost s vážnými důsledky, ale v nejednom případě sehrává roli i vyslovený hazard přeceňování sil anebo konzumace alkoholu," říká David Smejkal, prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže.

Dojde-li k neštěstí na vodních plochách a přírodních koupalištích, jsou to právě pracovníci této služby, kteří zasahují jako první. Práce mají dost, avšak někdy už pomoci nedokážou.

Českou veřejnost zneklidnila začátkem července zpráva o smrti mladé ženy na Orlíku poté, co do dřevěné pramice narazil bez- ohledný řidič vodního skútru. V souvislosti s následnou diskusí o omezení provozu skútrů se však David Smejkal místo zákazů vyslovuje spíše za prevenci.

DĚTI NIKDY BEZ DOZORU

Do osvěty na řekách a nádržích se zapojuje i Policie České republiky.

„Pokud možno, nikdo by se neměl koupat sám. Ani zkušení plavci někdy neodhadnou síly a plavání může zkomplikovat obyčejná křeč, byť jen pár metrů od břehu," píše na webu policie.

A také radí, že rodiče by neměly nikdy a za žádných okolností nechávat děti u vody samotné. Platí to nejen pro rybníky a koupaliště, ale i pro bazény u rodinných domů.

„V obci na Litomyšlsku došlo k tragické události, kdy se utopilo malé dítě v bazénu," informovala v polovině července policejní mluvčí Hana Kaizarová.

Jednalo se o 14měsíční holčičku, rodiče ji hledali půl hodiny. Až pak ji našli pod plachtou bazénu.

Odborníci proto radí používat uzamykatelné zastřešení. Pravděpodobnost náhodných pádů dětí nebo domácích zvířat do vody je tím značně omezena.

SKOKEM DO INVALIDITY

A kolik se toho už napsalo o tom, že je životu nebezpečné skákat do vody na neznámých místech.

Naposledy na svou nerozvážnost doplatil zhruba 25letý muž. Na přehradě Hracholusky za Plzní zemřel po skoku do vody.

Nepomohl ani zásah vrtulníku, hasičů i vodních záchranářů. „Skočil špatně na skálu a utrpěl vážné poranění hlavy neslučitelné se životem," uvedla mluvčí plzeňské krajské záchranky Lenka Ptáčková.

„Není-li voda dostatečně hluboká, skok končí buď smrtí, protože dotyčný si zlomí vaz, anebo ochrnutím v důsledku poškození páteře. Takové události řešíme bohužel zpravidla každé léto," poznamenává tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

PIVO, VÝBAVA VODÁKA?

Výčet situací, při kterých dochází v létě k nehodám, by nebyl úplný bez zmínění nešvarů vodáků.

„Alkohol patří k výbavě mnoha z nich o to více, že na turisticky vyhledávaných řekách jsou bufety umístěné přímo u vody," říká Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany. „Následky plavby v podroušeném stavu bývají tragické, protože pozornost klesá a sebevědomí roste, i když se loď blíží k nebezpečnému jezu."

Na toto nebezpečí se už stále více zaměřuje i policie, která na vodních tocích postupně zavádí praxi podobných kontrol, jak je znají řidiči motorových vozidel ze silničního provozu. A pokuta není malá, za porušení zákazu plavby pod vlivem alkoholu nebo omamných látek hrozí takzvanému „vůdci plavidla" pokuta do výše až 100 000 korun.

Autor: Redakce

4.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
16 13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Ilustrační foto
5

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Trumpův zeť bude svědčit v kauze ovlivňování prezidentských voleb

Výbor pro tajné služby amerického Senátu chce vyslechnout prezidentova zetě Jareda Kushnera v rámci vyšetřování údajných kontaktů volebního štábu Donalda Trumpa s ruskými činiteli. Kushner, manžel Trumpovy nejstarší dcery, byl během kampaně Trumpovým poradcem. Tuto funkci vykonává i nyní. Termín výslechu soud zatím neoznámil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies