Zvláště pro operační sály je přínosem nová technika, kterou včera uvedli do provozu v Česko-německé horské nemocnici Krkonoše.

Přístroj vyzkoušela také armáda

„Jde o mobilní jednotku, která dokáže zajistit dekontaminaci vzduchu. Zlepšíme úroveň zdravotní péče a bezpečnost pacientů," informoval ředitel nemocnice Vladimír Dryml. Připomněl, že ortopedické nebo gynekologické operace zde podstupují pacienti z Krkonoš i z celé republiky.

„Technika, do níž jsme investovali téměř milion korun, byla poprvé použita na vesmírných stanicích. V České republice mají kromě nás toto zařízení pouze nemocnice v Novém Jičíně a v Liberci. Jednotka byla vyzkoušena v americké a německé armádě," dodal ředitel Dryml.

Předejdou komplikacím

„Technika pro nás představuje ekonomické úspory. A to hlavně v oblasti antibiotik a v předcházení různých komplikací," řekl Vladimír Dryml. „Jednotka, kterou nemocnice získala, je schopna během minut zajistit aseptický sál. Při traumatologických, kostních operacích je potřeba čistého prostředí nevyhnutelná. Záměr pořídit jednotku byl správný. Určitě bude mít efektivní dopad," komentoval Martin Kazda, ředitel dodavatelské firmy Radix.

„I když je dekontaminační jednotka mobilní, nyní ji plně využijeme hlavně na dvou operačních sálech. Přejeme si, abychom díky špičkové technice měli excelentní výsledky práce," dodal primář chirurgie David Havel.

Jednotka ničí mikroorganismy

Airinspace PlasmAir je mobilní jednotka určená pro biologickou dekontaminaci vzduchu. Je schopna vytvořit v uzavřeném definovaném prostoru super čisté aseptické prostředí. Tato technologie je již od roku 1997 využívaná ve vesmírném programu mezinárodních stanic MIR a nyní na stanici ISS. Od roku 2005 přístroj společnost Airinspace modifikovala pro použití ve zdravotnických zařízeních. Jednotka využívá vícestupňový systém HEPA – MD (spojení filtru s mirkobiologickou destrukcí). V prvních dvou fázích dochází v komorách pomocí silného elektrického pole ke vzniku studené plazmy, která ničí obal buňky mikroorganismů z nasávaného vzduchu. Tento proces je nazýván mikrobiologickou destrukcí. V další fázi dochází k odstranění zápachu a přeměně látek na čistý vzduch.

Ilustrační foto