VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malá kina na Rychnovsku musí čelit konkurenci

Rychnovsko - Malá kina v okrese se musí neustále potýkat s velkou konkurencí multikin, proto se snaží diváky nalákat novinkami z filmového světa. Některá kvůli malému počtu návštěvníků ale musela ukončit provoz.

23.4.2014
SDÍLEJ:

Společenské centrum Kino 70. Foto: Redakce

Kino 70 DobruškaDiváci mohou sledovat 2D i 3D projekce.
Staré sedačky nahradily nové, které jsou mnohem pohodlnější.
Promítají se tu hojně filmy pro děti.
Velikým lákadlem jsou také zajímavé dokumenty.
Nechybí tu ale ani taneční vystoupení a různá představení.
Hojné návštěvě veřejnosti se těší divadelní představení, každý měsíc se tu představí také pražští herci.
V malém sále se konají výstavy mnoha známých a regionálních umělců.
V kině se ještě dnes odehraje poslední vystoupení Šubertovy Dobrušky, a to Slunce nad řekou.
V květnu tu mohou návštěvníci zhlédnout například filmy:
Trabantem až  na konec světa
Repríza velmi úspěšného filmu Hořící keř

Jedním z nich je například rychnovské kino, zde musí místní navštěvovat místo biografu Pelclovo divadlo. Budova kina je opuštěná. Město v tuto chvíli o jejím dalším využití zatím neuvažuje. „Původně chtěl využívat budovu soukromník za účelem pořádání kulturních akcí, z tohoto záměru ale kvůli příliš velikým finančním investicím nakonec sešlo. V tuto chvíli jsme o dalším využití volných prostor nejednali," vysvětluje místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová.

Podobnou situaci mají také v Kostelci nad Orlicí, zde chodí návštěvníci sledovat filmy do kulturního centra Rabštejn.

Omezené možnosti

V těchto městech mají obyvatelé omezené možnosti, ale stále mohou filmy sledovat. Na některých místech byla však kina zavřená úplně a už fungovat nebudou. Tak tomu je například v Solnici nebo ve Vamberku.

Přesto stále existují výjimky, na Rychnovsku máme dvě kina, která podstoupila velkou modernizaci. Jedním z nich je České Meziříčí, druhé Dobruška.V meziříčském kině byla provedena generální oprava promítacích strojů na filmový pás a také byla zakoupena nová digitální technologie. Díky ní mohou promítat digitální filmové kopie, takzvané Blue-ray.

Stejně tak dobrušské kino prošlo velikou rekonstrukcí a digitalizací. Pouhá oprava však plný sál nezajistí.

V dobrušském kině vymysleli novinku, tou je filmový jukebox, díky kterému chtějí chod kina oživit a nalákat tak další návštěvníky. Každý, kdo má zájem, si tu může vybrat z několika filmů svého favorita a pro toho následně hlasovat na stránkách kina. V příštím měsíci se pak bude v kině vysílat film, který získal  nejvíce hlasů.

V okresním městě se promítá 
v Pelclově divadlePelclovo divadlo v Rychnově.Dlouhou dobu kino fungovalo také v okresním městě, ale svému účelu již přestalo sloužit.
Důvodem byl především špatný technický stav budovy.
O prostor k promítání však Rychnov nad Kněžnou nepřišel zcela. Konají se tu navíc akce, které ho nutně potřebují.
K promítání nyní slouží malý 
a někdy také velký sál Pelclova divadla.
„Poměrně se to osvědčilo. Většinou využíváme menší sál, ale pro významné akce, jako je Rychnovská osmička či Filmový smích, se hodí velký sál," popsala Marie Otavová z rychnovské společnosti Kultura.
Některé plány počítají s přebudováním biografu na víceúčelový prostor, ve kterém se bude jak promítat, tak například pořádat konference či přednášky.
Plány na opravu okresního kina jsou zatím u ledu, chybí peníze. ⋌(zem)

„Už proběhlo první hlasování, v květnu se tedy bude promítat film, který si vybrali diváci. Ti mohou také posílat své náměty a tipy pro další kola. Tímto nápadem chceme zvýšit návštěvnost. Naším cílem je však také, aby se kino zviditelnilo a více se o něm mluvilo," prozrazuje vedoucí kulturních a sportovních zařízení v Dobrušce Petr Poláček.

Podle něho by mohlo filmové diváky z širokého okolí nalákat právě to, že si mohou sami rozhodnout o tom, co se v kině bude promítat.
Společenské centrum v Dobrušce se snaží město zkrášlit také zvenku. Momentálně se pracuje na opravě schodiště a terasy. V blízkosti centra však vznikne také dětské hřiště.

Někde zmizela zcela, 
jinde je nahradil jiný prostorRabštejn v Kostelci.Dříve nebylo výjimkou, že se i na malých městech či v menších obcích nacházel biograf. Jejich oblíbenost však postupně začala upadat.
Mělo na to vliv také rozšíření televize. V neposlední řadě jim silně konkurují multikina.
Kromě toho, že jim odvádí zákazníky, mohou divákovi nabídnout také lepší technologie.
Některá kina skončila právě na tom, že na nákup moderních technologií neměla peníze.
O kino přišel například Vamberk, Solnice či Doudleby nad Orlicí, ale například i Kostelec nad Orlicí.
Zde původní prostor kina nahradil bowling.
Ve městě se však promítá stále, ačkoli již ne v typickém prostředí, ale v kulturním klubu Rabštejn.
Tam diváci sedí na židličkách a mohou si dopřát i občerstvení. ⋌(zem)

„Bude určeno hlavně pro ty nejmenší, tedy děti ve věku zhruba od tří do pěti let. Pro ně jsme tu chtěli zajistit hlavně herní prvky, na kterých se budou moci vydovádět," uvedl  již dříve  starosta Petr Tojnar.

Podle něho by mělo být hřiště hotové už na konci května. Celkem tu vyrostou tři herní prvky, nebudou chybět ani prolézačky a kolotoč.
Hřiště tak bude lákadlem hlavně pro maminky s dětmi, které mohou spojit návštěvu kina ještě s další zábavou.

Budova společenského centra se tedy dočká i opraveného okolního prostranství. Na něm se v tuto chvíli pilně pracuje.  Položí se tu také nový travnatý povrch a přibude tu i další zeleň.

Někde se tradice vzdát nechtějí, do „bia" mohou v Meziříčí i DobrušceDobrušské kino v roce 1969.Kino funguje také v Českém Meziříčí. Nese jméno Vzájemnost a  bylo opět otevřeno 3. listopadu minulého roku po roční pauze, během které prošlo rekonstrukcí a digitalizací. Zlepšil se i zvuk a zázemí.
Provoz kina byl v obci přerušen od listopadu 2012 do listopadu 2013.
V kině byla provedena generální oprava promítacích strojů na filmový pás a také byla zakoupena nová digitální technologie.
České Meziříčí bude kino využívat k veřejnému promítání, ale také pro potřeby školy.
V okrese funguje také dobrušské kino, které má dlouhou tradici.
Kino v Dobrušce postavili v roce 1968 a disponovalo na tehdejší dobu skvělou technologií, promítaly se tu sedmdesátimilimetrové filmy.
Dobrušský biograf se však stále „drží". Prošel rekonstrukcí i digitalizací a stal se víceúčelovým. ⋌(zem)

Ke zvýšení návštěvnosti by měly dopomoci také pravidelné akce, které se tu pořádají. Jsou to například divadelní představení, která se těší širokému zájmu veřejnosti. Ve velkém sále se vysílají také zajímavé dokumenty a pohádky pro děti, ty mají velikou oblibu.

ANKETA: Navštěvujete radši malá kina či dáváte 
přednost multikinům?

Josef Neugebauer, 46 let, Kvasiny:
Raději navštěvuji multikina, co dávají tady na Rychnovsku v kinech to vůbec nevím. Nemám o tom přehled. Z hradeckého kina mi ale pravidelně chodí nabídky, takže proto jezdím tam.
Marcela Barvířová, 30 let, Jaroslav:Spíše navštěvuji kina v mém blízkém okolí, například v Dobrušce. Tam je to po rekonstrukci moc pěkné, občas tam také zavítám do divadla. Do Hradce jezdíme opravdu jen zřídka.

Malý sál je zase velmi hojně využíván pro mnohé výstavy, přednášky a konference.

K tomu, že kino může nadále fungovat, přispívá také hlavně skutečnost, že se jedná o všestranné centrum a nepromítají se tu pouze filmy, ale pořádají se tu i další zajímavé společenské akce.

„Multikino je společenská degradace"Pavel ŠtěpánDobruška – Dlouholetý zaměstnanec Společenského centra Kina 70 PAVEL ŠTĚPÁN se rozpovídal o výhodách klasických biografů i o důvodu, proč ten dobrušský stále funguje.
Díky čemu se podle vás v Dobrušce ještě promítá?
Je to tradice, která je zakořeněná v lidech. Také je to díky vedení města, které mělo pro kino pochopení. Vždy je to o tom, kdo se o kino stará a kdo je mu nakloněn.

Myslíte, že existuje šance, že začnou opět promítat některá okresní kina, která jsou nyní uzavřená?
Zavřít kino je jednoduché, vzkřísit podle mě skoro nemožné. Myslím, že se to většinou nepodaří.

Co kino pro malá města a obce znamená?Učí diváky od těch dětských po dospělé jak se chovat v takovém prostoru. Je to společenská záležitost a také kulturní fenomén. Dnes se lidé o filmech baví, aniž by si to uvědomovali, velmi často. Česko je stále filmovou velmocí. Když není kde promítat, lidé se pochopitelně vypraví  do multikin.

V čem jsou multikina jiná?Nejedná se o kulturu. Lidé už ani neví, jak se v kině chovat. Multikino je dle mého názoru společenská degradace.

Autor: Stanislava Preclíková, Barbora Zemanová

23.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bazén na severovýchodě Turecka, který zabíjel
11

Tři děti i oba jejich zachránce v tureckém bazénu usmažila elektřina

Andrej Babiš
69 30

Volební průzkum: ANO drtí rivaly, levicové strany dál ztrácejí

AKTUALIZOVÁNO

Ze školky se ztratily tři děti. Učitelky ani nevěděly jména, uvedla policie

Pátrání po dětech, které se nepozorovaně oddělily od skupiny ekoškolky pobývající v přírodě, dobře dopadlo, ale věc bude mít dohru. Ke čtvrteční události to v pátek připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. Podle něj je ale předčasné předjímat, zda případ nakonec skončí u správního orgánu, či dokonce u soudu, anebo se věcí budou zabývat jiné kompetentní orgány.

Takže na shledanou, pane redaktore, odešel Paroubek naštvaně ze studia

/ANKETA/ Bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek dnes odešel z živě vysílaného rozhovoru v Českém rozhlasu. Paroubkovi se nelíbily otázky na jeho návrat do sociální demokracie, konkrétně na podmínky dané stanovami. Paroubek chtěl debatovat o politice, když redaktor na dotazech trval, vstal ze židle a se slovy "takže na shledanou, pane redaktore" opustil studio.

AKTUALIZOVÁNO

Drama v Benátkách na Jizerou. V garáži vybuchly plynové lahve

/FOTOGALERIE/ Několik výbuchů v pátek večer před osmou hodinou probralo z klidu obyvatele Smetanovy ulice v historické části města. Plynové láhve tam vybuchly v garáži, která naštěstí nebyla součástí rodinného domu.

DOTYK.CZ

ReSite - Ťok má pro Prahu vizi některých ulic jen pro cyklisty, bez aut

Ministerstvo dopravy rozhodlo ve čtvrtek 22. června o tom, že věnuje větší prostředky na budování oddělených cyklostezek a nabídne městům v tomto směru granty. Na mezinárodní konferenci o urbanistice reSite to uvedl ministr dopravy Dan Ťok (nominovaný za Hnutí Ano).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies