VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Hanousek: 'Chceme být štikou mezi sumci'

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Poslední průzkum krajských volebních preferencí přinesl seskupení Strany zelených a České pirátské strany 5,3 procenta hlasů a šanci dostat se do krajského zastupitelstva.

21.5.2016
SDÍLEJ:

Martin Hanousek.Foto: archiv

Krátce nato koalici pirátů a Strany zelených posílilo hnutí Změna pro Královéhradecký kraj. Společnou kandidátku do voleb povede krajinný ekolog a člen hradeckého městského zastupitelstva Martin Hanousek ze Strany zelených. Potvrdí výsledek průzkumu i ve volbách?

Kolik mandátů byste si přáli?
Já jsem realista. Ale docela věříme poslednímu průzkumu. Zabojujeme, a když získáme čtyři mandáty, budu docela šťastný.

Jak byste charakterizoval vaše voliče?
Jsou to lidé, kteří se nenechají opít rohlíkem. Ani koblihou. Určitě jsou mladší, vzdělanější a žijí spíše ve městech. To je ale věc, která mě mrzí, protože program zelených míří také na venkov a usiluje o to, aby se nerozvíjela jen města, ale aby kraj fungoval jako celek.

Ale mladí lidé k volbám moc nechodí. A ke krajským už vůbec ne.
To je pravda. Ale věřím, že je přesvědčíme.

Stál jste o to být lídrem kandidátky do krajských voleb?
Stál. Mně jako krajinnému ekologovi je krajská problematika velmi blízká a myslím, že i díky své práci znám kraj dobře. Už několik let působím v komunální politice a musím říci, že mě stále překvapuje. Zejména to, jak jsou někteří vykukové vynalézaví. Královéhradecké zastupitelstvo je velmi dobrá škola, kde poznáte, jak lidé, kteří mají peníze a nějaký neviditelný vliv, dokáží prosazovat své zájmy ve veřejné politice. A to nás spojuje s piráty - zájem, aby hospodaření s veřejnými prostředky bylo otevřené a efektivní. Třeba sklady CTP si klidně půl roku rostly, aniž by to někomu vadilo, a nejspíš by jejich stavba prošla. Něco se začalo dít až potom, co jsem o tom promluvil v reportáži.

Svůj volební program chce vaše seskupení zveřejnit až na konci května. Prozradíte o něm něco?
Chceme se zaměřit na otevřený kraj, podporu místního podnikání, zemědělství a místní produkce, ale i místních komunit a uměleckých aktivit. Líbí se nám oživování památek, například Valdštejnské lodžie v Jičíně. To je něco, co by kraj měl podporovat. Různé aktivity včetně vzdělávání lze vázat i na místní knihovny, což je fenomén Česka a má je téměř každá obec. Hodně se chceme zaměřit na zásady rozvoje Královéhradeckého kraje, které jsou velmi nedoceněné. Jednou z našich priorit bude údržba krajiny, a to vzhledem k suchu i k povodním. Je to téma spojené se zemědělstvím, údržbou půdy i s usměrňováním zástavby. Teď krajem projde dálnice a v jejím okolí se objeví velká hrozba - zastavování ploch logistickými centry a obchodními domy. To je věc, na kterou je potřeba dohlédnout a regulovat ji.

Krajinný ekolog
Místopředseda krajské organizace strany zelených Martin Hanousek (33 let) vystudoval obor ochrana a tvorba životního prostředí na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pracuje jako krajinný ekolog 
a projektový manažer Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř, kde připravuje projekty  financování péče o cenné přírodní lokality a  zajišťuje administrativní chod organizace z hlediska komunikace s úřady. Věnuje se i vzdělávání a plánování.
Od roku 2011 je zastupitelem v Hradci Králové a působí jako místopředseda komise pro životní prostředí.

Zmínil jste ochranu krajiny před suchem či povodněmi…
Nechceme jít cestou bolševických technických projektů. Jsme jednoznačně proti stavbě přehrad, například té v Pěčíně. To je slepá ulička, drahé, nejisté a navíc devastační řešení. Tenhle asi sto let starý plán je už překonaný. My musíme hledat opatření, která budou levnější, rychlejší a budou řešit víc problémů. Chceme se zaměřit na revitalizaci a obnovu mokřadů.

Jak hodnotíte dopravu v kraji?
Já jsem ze Strany zelených, takže si samozřejmě všichni budou myslet, že jsem proti dálnici. Zpracovával jsem stanoviska k dálnici z Jaroměře do Trutnova, trasu jsem projel celou a myslím, že ji znám. My se současným projektem dálnice souhlasíme - s výjimkou části u Kocbeří a Choustníkova Hradiště, kde prochází pásmem ochrany vodních zdrojů. Problém se vyřešil konstatováním, že tam nebudou jezdit nákladní auta převážející chemikálie, ale to je nereálné.
Vadí nám i záměr stavět úsek od Trutnova k polské hranici dřív než úsek z Jaroměře do Trutnova, protože průjezd nákladních aut by byl pro obce na nedostavěné trase naprosto zničující. A myslím, že jako první by se neměl začít stavět úsek z Hradce do Smiřic, kde je nutné čekat na novou EIA, ale ze Smiřic do Jaroměře. Úsek by stáhl část dopravy, která jde přes Jaroměř na Trutnov, a Jaroměři by to trochu pomohlo.
Věc, která nám vadí, je objíždění mýtných bran náklaďáky. Kamiony, které se chtějí branám vyhnout, jezdí přes města a vesnice a devastují krajské komunikace.

Je možné tomu zamezit?
Probíral jsem to s odborníky a podle nich nový zákon umožňuje, aby do dopravního značení mohly zasahovat i obce. Ale aby to bylo koncepční, měl by se problém řešit na úrovni kraje.

Sledujete i problémy ve  zdravotnictví?
Na problém s nedostatkem lékařů jiné kraje možná reagovaly trochu pružněji. Náborový příspěvek, který kraj nedávno zavedl, sice není až tak zajímavý, ale je to  dobrý krok. Jsme v situaci, za kterou kraj nemůže, protože jde o celostátní problém. Je nutné zaměřit se na platy, protože v nemocnicích jsou nízké, ale představa, že někoho přeplatíme, je mylná. Pro lékaře musí být zajímavé v našem hezkém kraji zůstat. Musí mít zabezpečenou školku pro děti i jiné věci. Když se najdou peníze na stavbu nemocnice, měly by se najít i na lidi. Navíc v Hradci Králové je fakulta, která doktory vychovává, takže je nutné zaměřit se také na spolupráci se studenty. Tam vidím velkou příležitost.

V čem chcete být jako politici jiní?
Hradecká i krajská politika mi přijde nudná, zakonzervovaná a nehybná. Potřebovala by oživit. A to by měl být náš hlavní přínos. Můžu slíbit, že budeme štikou mezi sumci. V Hradci už tou štikou jsme.  Současná  politika se soustřeďuje na jakési udržovací práce, jako by těm lidem nezáleželo na tom, jakým způsobem a v jakém kraji budeme žít za třicet let. A na to se chceme zaměřit. Pro nás je důležité, jaká bude krajina, jestli bude dostatek pitné vody a zda bude kraj žít. Máme oblasti, které se vylidňují, a je potřeba zjistit proč. Když nějaká místa nevypadají pěkně, nikoho tam nepřilákáte. A to se týká i lékařů.

S kým byste po volbách byli ochotni spolupracovat?
My jsme schopni spolupracovat s kýmkoliv - kromě extremistických stran. Jako příklady jsme uvedli KSČM a Dělnickou stranu. Ale pravděpodobně skončíme v opozici. V Hradci Králové jsme nabídku na koalici odmítli - a bylo to dobré rozhodnutí.

Volební seriál Deníku
Za půl roku budeme volit reprezentaci Královéhradeckého kraje: Kdo  chce usednout do hejtmanského křesla? Co kraji chce přinést a jaké jsou jeho názory? Deník přinesl od 9. dubna každou sobotu sérii rozhovorů s lídry, kteří by se hejtmany mohli stát, protože jejich strany se buď na vedení krajské samosprávy podílejí nebo mají podle posledních průzkumů volebních preferencí šanci se do krajského parlamentu dostat.

Autor: Ivana Vitovská

21.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Budoucí zubaři se v Olomouci připravují na praxi pomocí špičkové stomatologické techniky
12

Stížností na zubaře přibývá, lidem vadí špatná čeština a drahé služby

Lithium na Cínovci - průzkumné vrty
2 10

Sobotka řekl Japoncům, že budeme lithiové centrum Evropy

Krev v mobilech? Suroviny pro baterie se těží v drastických podmínkách

Věděli jste, odkud pochází suroviny pro mobily, notebooky, nebo televize? Přichází totiž nová doba železná. O kontrolu nad těžbou a obchodem s kovy, ze kterých se vyrábí plošné spoje do elektronických přístrojů, se vedou tvrdé boje, na jejímž počátku jsou zubožené děti v afrických dolech a na konci spokojení uživatelé se smartphony. Z celosvětového byznysu profituje Čína, zásoby ale nejsou nekonečné.

Zeman má dalšího soupeře. Pana Škodu Vratislava Kulhánka

Miloši Zemanovi přibývají silní soupeři. Vedle bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše je to Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto. Jako prezidentského kandidáta ho zítra představí Občanská demokratická aliance podnikatele Pavla Sehnala.

DOTYK.CZ

První světovou válku roznítil nedomrlý intelektuál, který dožil v Čechách

Jeho kulka rozpoutala válku, které podlehlo 40 milionů nešťastníků. Sarajevský atentátník Gavrilo Princip byl bystrý chlapec, v Srbsku dodnes obdivovaný – jmenují se po něm ulice a náměstí. Ovšem mučedníkem se nestal, v době atentátu byl totiž nezletilý a tudíž nemohl dostat oprátku. Princip dožil v Čechách, v terezínské pevnosti, kde jeho tělo rozežírala tuberkulóza a duši sžírala samota i zlé zprávy o válečném osudu jeho milované země.

Karlovarský festival se blíží. Moderovat ho opět bude Marek Eben

S mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech je tvář Marka Ebena spjata stejně silně jako Jiřího Bartošky, Evy Zaoralové nebo bratrů Cabanů. I letos bude oblíbený herec, skladatel a zpěvák na přehlídce plnit roli moderátora. Festival odstartuje už tento pátek. Která místa má Marek Eben ve Varech a v jejich okolí rád?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies