Bance prý poslal nepravdivé údaje

Šestačtyřicetiletý Jílek působil jako jednatel firmy InGate, která se zabývala projektováním a výstavbou fotovoltaických elektráren v Česku i v zahraničí.  Na konci ledna roku 1011 poslal do České spořitelny žádost o čerpání kontokorentního úvěru, k níž dodal dokumenty o ekonomické a finanční situaci společnosti, kterou zastupoval. Tyto materiály však podle obžaloby neodpovídaly skutečné situaci, v níž se firma InGate nacházela.  U rozvahy a výkazu zisku a ztráty například nebyli odpovědní pracovníci.

„Věděl, že v rozvaze jsou uváděny nepravdivé údaje rozhodné pro schválení žádosti o poskytnutí úvěru, neboť jako jeden ze dvou jednatelů rozhodoval o podstatných finančních otázkách společnosti, a znal tedy stavy zůstatků finančních prostředků  na účtech společnosti a pokladny," uvádí se v obžalobě.

Podle ní Jílek zamlčel nebo zkreslil i další skutečnosti,  protože společnost měla dluhy ve výši 37 milionů korun a daňové závazky přesahující 91 milionů korun. Přitom však podepsal  prohlášení, že informace poskytnuté bance jsou pravdivé a úplné. „Uváděl tak věřitele v omyl," upozornila státní zástupkyně.

Situace ve firmě však byla tak vážná, že už za deset měsíců po odeslání Jílkovy žádosti o úvěr soud s InGate zahájil insolvenční řízení.

Soudní znalci se neshodli

„Banka nežádala podrobnější podklady pro úvěr protože vztahy s klientem byly na takové úrovni, že spoléhala na vzájemnou důvěru," řekla včera jeden s předvolaných soudních znalců. S dalším znalcem se však rozešli v názoru na to, zda firma mohla desetimilionový úvěr splatit. Zatímco jeden tvrdil, že kdyby nedošlo k insolvenčnímu řízení, byla by společnost  schopna částku zaplatit, podle druhého by to pro ni představovalo problém „Možná by to mohla splatit, ale na úkor jiných závazků," prohlásil znalec. Podotkl také, že už v době žádosti o úvěr existovaly signály, že hospodaření firmy není v dobrém stavu.