VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž roku by neměl být jenom věšák na šaty, říká organizátor akce Novotný

Východní Čechy, Náchod /ROZHOVOR/ – David Novotný začal pořádat soutěž Muž roku České republiky už před čtrnácti lety. Dnes je prestižní událostí českého showbyznysu a nejedna celebrita už má ve svém diáři napsáno: finálový večer Muže roku ČR, 23. srpna, 19.30 hodin, Městské divadlo Náchod.

23.8.2013
SDÍLEJ:

David Novotný a Martin Gardavský ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové.Foto: Deník/ David Taneček

Město se díky tomu ocitne na titulních stránkách novin, v hledáčcích televizních kamer, zkrátka na jeden den se stane hlavním městem České republiky. A to doslova, protože dokonce i bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda Davida Novotného přemlouval, aby akci přesunul do Prahy.

„Je to rok od roku větší a větší a také náročnější," říká David Novotný, kterému se vloni poprvé podařilo dostat na finále také Muže světa. Letos přiletí nejen Muž světa 2012 Ali Hammoud, ale také oficiální zástupkyně anglické královny Mary Reynolds, která jako by královně Alžbětě II. z oka vypadla, je zkrátka tou první oficiální dvojnicí královny. V sobotu po finálovém večeru se uskuteční koncert Den dobrých skutků, jehož výtěžek stejně jako z finálového večera poputuje na dobročinné účely.

Jak těžké bylo dostat sem královnu?
Jednal jsem o tom tak rok a půl. Přiznám se, že první e-mail směrem k ní jsem psal tak, že jsem napsal text, do překladače na Googlu jsem ho dal přeložit z češtiny do angličtiny a poslal jsem to jejímu zástupci. Přišla odpověď, že musím splnit řadu kritérií, například uvést, kdo přijme záštitu, finanční náročnost akce, potvrdit, že dávám výtěžek na charitu, musel jsem mít proto předávací protokoly a řadu dalších lejster. Vše jsem musel postupně zasílat poštou nebo po mailu. Ani jsem si nemyslel, že se to podaří. Pak ale přišlo rozhodnutí, že v daný termín má čas. Domlouvali jsme se poté i na zabezpečení akce, na jídelníčku, na šatech, na pojistce koruny, která je kopii královské a přiveze ji s sebou do České republiky. Byla okolo toho neuvěřitelná spousta dojednávání, domlouvání a zařizování. Dokonce jsme třeba museli uvést, jakými do Náchoda přesně pojede ulicemi, i když někde ve Velké Británii myslím ani nevědí, že Náchod má náměstí T. G. Masaryka.

Přijede také Muž světa. Kdo jím je?
Je to Ali Hammoud z Libanonu a cestuje po celém světě. Vízum dostal na poslední chvíli. Navštíví tady třeba náchodský zámek nebo hrad Křivoklát. Také bude mít focení se známým fotografem Petrem Kurečkou. To je ten, který nafotil kalendář Proměny, v němž byla zachycena třeba Květa Fialová jako Einstein nebo Karel a Ivana Gottovi jako indiáni. Letos také nafotil exkluzivně finalisty Muže roku, takže letos soutěž má dva kalendáře, čímž se může chlubit asi málokterá soutěž a celebrita. Jeden je seriózní a druhý trochu odvážnější.

Které celebrity během akce vystoupí?
Z letošních hvězd jsem rád, že přijala pozvání paní Luba Skořepová. Je to náchodská rodačka a letos slaví devadesátiny. Dále tady budou moje stálice jako Michaela Dolinová, Marcela Březinová, Míša Nosková, během finálového večera zazpívá také Markéta Konvičková, která bude mít duet s Danem Mrózkem, vystoupí Tomáš Savka, Iveta Blanarovičová či Jan Bendig. Bude to bohatý program. Celým slavnostním večerem budou provázet Eva Decastelo, Monika Marešová a Lukáš Hejlík.

Kdo zasedne v porotě?
Třeba Luba Skořepová, Inna Puhajková, Katka Kristelová, Vlaďka Erbová, Bohuš Matuš. Celebrit je celá řada.V roce 2003 jsem měl nejpočetnější porotu na světě, která byla složena ze známých tváří. Letos to vypadá, že budu mít opět velkou porotu, teď už to je přes 65 členů, kteří rozhodnou o vítězi soutěže Muž roku 2013.

Vloni zde hodně pozornosti vzbudil třeba i Tomio Okamura. Přijede letos?
Ano, bude tady opět se svojí krásnou přítelkyní.

Z kolika přihlášených se finalisté vybírali?
Letos se přihlásilo 777 pánů z celé České republiky.

Přibývají rok od roku?
Ano, je jich více a více, toto číslo je ze všech ročníků nejvyšší. Z nich se vybralo 120 postupujících, kteří přišli na casting, na němž se vybralo 12 finalistů. Měli jsme před finále soustředění, na kterém měli třeba kurz řečnictví s panem profesorem Janem Přeučilem, měli test z angličtiny, měli také nácvik choreografie nebo slušného chování, protože přece jen soutěž má stoupající tendenci, tak aby uměli reprezentovat i tuto soutěž, protože není jen o kráse. Soustředění bylo 
i trochu divoké, protože kluci měli čas i zapařit. Co je zajímavé, že letos byla nejčastější jména Jakub a Lukáš.

Jste zakladatel této soutěže 
v České republice. Jaký by podle vás měl být Muž roku?
Měl by být šarmantní, okouzlující, ale neměl by to být jen nějaký věšák na šaty, ale měl by mít jiskru. Neměl by postrádat řadu zájmů
a koníčků, měl by být všestranný. Měl by o sebe také dbát. Neříkám, že musí trávit víc času v koupelně než jeho přítelkyně, ale měl by o sebe dbát a mít nějaké hygienické návyky. Pánům, kteří nepoužívají antiperspirant, už je konec.

Někdo může mít názor, že soutěž, kde se muži předvádějí
v plavkách či s nagelovanými těly, je jako pro čtyřprocentní menšinu. Co na to říkáte?
Zaznamenal jsem takové názory, že se na to někteří lidé, ženy i muži, takto dívají. Ale není to tak. Většina finalistů jsou heterosexuálové, kteří mají manželky či přítelkyně.

Akce je čím dál větší, ale neobejde se bez sponzorů. Je těžké je sehnat?
Přiznám se, že bez partnerů by se vůbec nemohla uskutečnit. A je to čím dál těžší a člověk jich musí mít stále více. Letos se to jakž takž povedlo, ale doufám, že už nebudou žádné náklady navíc, přece jen je znát, že doba je zlá. Výtěžek z večera poputuje na charitativní účely, Muži roku Martinu Zachovi, který je po úrazu na vozíku, dále do Ústavu sociální péče v České Skalici a do stacionáře Nona v Novém Městě nad Metují, podpořena bude i Základní škola Josefa Zemana v Náchodě a její divadelní festival pro speciální školy. V sobotu se pak uskuteční Den dobrých skutků – koncert hvězd, kde budou v publiku lidé z různých sociálních zařízení. Pozval jsem třeba stacionář Cesta z Náchoda, stacionář Nona nebo českoskalický ústav sociální péče a další zařízení. Také výtěžek z koncertu poputuje na dobročinné účely.

Dá se na finále vůbec jen tak dostat?
Lístky jsou jen pro partnery, pro porotce a zvané, více hostů už divadlo bohužel nepojme. Je zajímavé, že nejvíc přátel mám vždycky v srpnu. To každý volá, píše, jak se mám a jestli náhodou nemám ještě lístky. Na Den dobrých skutků ale lístky jsou.

S celou organizací akce je jistě spousta starostí, během večera se musíte pozdravit s řadou hostů, přitom nic neopomenout. Zažil jste během těch let nějaký opravdu velký trapas?
Je to nějakých sedm osm let, kdy jsem dostal při vyhlašování obálku do rukou a tenkrát jsem tam měl dva Martiny a ještě stáli vedle sebe a měli čísla sedm a osm. Vyhlásil jsem na třetí místo jednoho z nich a najednou koukám do obálky a byl to ten druhý. Přitom jsem tomu jednomu už dal šerpu, začali ho všichni fotografovat, už byl středem zájmu. Museli jsme mu ale šerpu vzít a vyhlašování začalo znovu. To beru jako největší trapas. Styděl jsem se, ale prostě jsem se zamyslel a vyhlásil toho druhého Martina. Nevím, jestli jsem si ho tenkrát přál, ale bylo to velké faux pas. Letos se mi zatím nic nestalo, jen při soustředění mě Dominika Mesárošová hodila do bazénu, jenže jsem měl u sebe i telefon a v něm přesně 998 kontaktů. Telefon už jsem nerozchodil a ze všech kontaktů mám jen nějakých 150 čísel, takže si po léta získávané kontakty na řadu známých lidí znovu dávám do diáře a některé opět sháním. A že některá čísla získat je velmi obtížné! Kdo ví, že na něj nemám telefon, tak se mi může ozvat. (směje se)

Většina akcí showbyznysu se koná v Praze. Vy s Mužem roku zůstáváte věrný Náchodu. Proč? Neměl jste třeba nabídky na přestěhování?
Dostal jsem nabídku, abych akci přestěhoval, a to dokonce už na letošní rok. V minulém roce mě primátor Prahy Bohuslav Svoboda přemlouval, abych akci přenechal Praze, že by mi na ni dali zdarma i divadlo. Je pravda, že bych ušetřil náklady za ubytování či řadu dalších nákladů, ale jsem zatím patriot města Náchoda, protože jsem se narodil v Broumově a vyrůstal jsem v Náchodě, tak to tady zatím chci ponechat. Ale člověk nikdy neví, jak lukrativní nabídka přijde, abych akci přestěhoval. Tlačila na mě už i televize, abych akci udělal v Praze. Ale myslím si, že i hvězdy to berou jako výlet do Náchoda, navštěvují polské lázně Kudowa, jedou sem jako na výlet a mají to jako zábavu, berou manželky či milenky. Jako Karlovy Vary mají svůj filmový festival, tak Náchod má Muže roku.

Autor: Pavel Bednář

23.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Spartě hrozí kolaps. Fanoušci napsali Křetínskému: Ukončete chaos

Kdyby mohly fotbalové kluby mluvit, Sparta by si asi teď postěžovala: Jsem jako fackovací panák. Ano, bez přehánění se dá říct, ženejúspěšnější celek v české historii dostává jednu ránu za druhou. Neustálé výměny trenérů, krach v Evropě, vzdalující se vidina titulu a také lapálie Tomáše Rosického.Může být hůř? Odpověď zní: samozřejmě. Poslední políček dostala Sparta od vlastních příznivců. Před nedělním derby se Slavií se ozvala nejvěrnější skupina: oficiální fankluby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies