VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice v Rychnově bude mít babybox

Rychnov nad Kněžnou - Společnost ho vnímá rozpolceně, nyní ho budou moci využít i ty matky v okrese, které se rozhodnou, že své dítě nechtějí vychovávat. V rychnovské nemocnici bude od května fungovat babybox. Jeho otevření je naplánováno na 24. května v poledne.

27.1.2016
SDÍLEJ:

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess.Foto: Vít Černý

Podle někoho skvělý vynález, který pomáhá zachraňovat lidské životy, podle druhého nástroj, díky kterému se matky jednoduše zbavují zodpovědnosti a který dětem samotným škodí. Nikdy totiž nezjistí svůj přesný původ.
Vznik babyboxu v rychnovské nemocnici podpořila královéhradecká radní pro oblast zdravotnictví Jana Třešňáková.

Co je to babybox?
Babybox je označení pro místo, kam mohou matky anonymně odložit své zpravidla novorozené dítě. Jde o speciálně vybavenou schránku většinou v blízkosti zdravotnického zařízení. O dítě se bezprostředně postará zdravotnický personál a pokud se o něj rodiče již nepřihlásí, bývá nabídnuto k adopci.

Historicky první babyboxy nechal zřídit roku 1198 papež Inocenc III. u bran klášterů na území Papežského státu. Odkládání dítěte, které matka nedokázala uživit, například na fortně kláštera bylo obvyklé i v některých obdobích a místech ve středověku.

Tento způsob odložení dítěte má sice i své odpůrce, nicméně v některých zemích je společensky tolerován jako přijatelnější varianta oproti případům, kdy bezradné matky své děti odkládají na méně příhodných místech nebo dokonce zabíjejí.

Záchrana života dítěte se považuje za vyšší právo než například právo být vychováván vlastními rodiči a znát svůj původ. Pro tuto právní a etickou spornost jsou babyboxy předmětem diskusí a nejsou zcela obecně přijímány jako legitimní řešení. Novodobá vlna zřizování babyboxů nastala ve světě kolem roku 2000. Například v Německu bylo v období 2000–2005 zřízeno 80 takových schránek. V Německu jsou zřizovány od roku 2001, několik jich je v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. (wik)

Vybudování babyboxu v rychnovské nemocnici vítá i vedení okresního města. „Je to dobrá věc. Pokud by však měli být do babyboxu ukládány děti kvůli ekonomickým důvodům, měl by se stát opravdu zamyslet. Podpora rodin je základ," řekl starosta Rychnova Jan Skořepa s tím, že na celou věc nahlíží pragmaticky.
S takzvaným „baby-dědkem" Ludvíkem Hessem, který je propagátorem a zakladatelem babyboxů v Česku, jednala o jeho zřízení také místostarostka Rychnova Jana Drejslová.
Podle svých slov má velkou radost, že se v okresní nemocnici bude schránka nacházet.
Za deset let fungování v Česku podle ní babyboxy zachránily mnoho životů.

Na financování schránky se bude podílet kromě sponzora Krajská lékárna také samo město.
„Chceme oslovit i další starosty v okrese. Navíc budeme v dubnu pořádat speciální plavecký závod na podporu pořízení babyboxu, na který se přijede podívat i Ludvík Hess," prozradila Drejslová s tím, že babybox vyjde na 350 tisíc korun, přičemž sponzor zaplatil 150. Pokud se prý vybere více než zbývajících 200 korun, poslouží peníze při nákupu dalšího babyboxu v republice.

Jaké jsou parametry?Babyboxy jsou schránky o šířce 100 centimetrů, výšce 60 centimetrů a hloubce 50 centimetrů.
Váží 150 kilogramů, jejich vnitřek je podle potřeby vytápěný a signalizace oznámí lékařům otevření dvířek.
Existuje také druhá generace babyboxů počínajíc pořadovým číslem 47 je vyrobena z nerezového plechu, má dvoukřídlá dvířka otvírající se automaticky po stisknutí jediného zeleně podsvíceného tlačítka.
Po vložení dítěte se dvířka opět samočinně zavřou. Eventuální kolizi s rukama dárce nebo s končetinami děťátka zabrání infrazávora – fotobuňka. Babybox je nejen vytápěn, ale i klimatizován a má řadu dalších vylepšení.
Babybox je chráněn ochrannou známkou a užitným vzorem vydaným Úřadem průmyslového vlastnictví.
V naprosté většině případů jsou babyboxy zřizovány v nemocnicích, jen ve dvou případech na budově radnice pražské městské části.
První babybox mimo zdravotnické zařízení byl zřízen na radnici Prahy 2 na základě podnětu starostky pohnuté tím, že byl nalezen odložený novorozenec (holčička Terezka) v křoví na Karlově náměstí.
V dlouhodobém plánu je umístění babyboxu do každého okresu, tedy celorepublikově kolem sedmdesáti schránek. (wik)

Nyní probíhají přípravné práce pro zhotovení baby-boxu, vyrobeného z antikorozního plechu s automatickým otevíráním. Vnitřní prostor je klimatizován a opatřen fotobuňkami.
Baby-box je opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu a na mobilní telefony zdravotníků.
„Kromě těchto důležitých technických záležitostí v současné době hledáme dárce na jeho zřízení. I kdyby náš babybox zachránil jen jedno novorozeně, pak bude naše snaha naplněna. Vždyť každé dítě má právo na život," dodala místostarostka.

Babybox je pro matky příležitostí, jak se relativně beztrestně zbavit něčeho, co vstoupilo do jejich života a nevědí si s tím rady

Rychnovsko – Hradecký psycholog JAN LAŠEK má o smyslu zavádění babyboxů jasno. Je jejich velkým příznivcem. „Bohužel jsem měl možnost vyšetřovat řadu matek, které svoje novorozence zabily. Podle mě je tento způsob záchrany mladého života velmi pozitivní věcí. Hrůzné případy odložení bezbranných kojenců do kontejnerů se v minulosti děly a věřme, že se právě zásluhou babyboxů dějí v menší míře. Jsem přesvědčen, že právě proto, že je tady v současnosti nová možnost beztrestně novorozence odložit do speciálního zdravotnického zařízení."

Proč se vlastně většinou mladé ženy rozhodnou vzdát se svého potomka? „Odložení dítěte jeho matkou je finálním vyústěním postoje k dítěti a mateřství od okamžiku, kdy se žena dozvěděla, že je těhotná. Většinou zjistí, že je v jiném stavu, příliš pozdě, a už se s tím nedá nic dělat," tvrdí docent psychologie z hradecké univerzity a pokračuje: „Myslím si, že se to stává hlavně nezralým ženám, které si s mateřstvím a s tím, co stalo, nevědí rady. Jednoduše na nečekaně vzniklou situaci nejsou připraveny hlavně po psychické stránce."

„Jsi těhotná? Musíš se vdát!" už neplatí
Co vlastně speciálně vybavená schránka zřízená v blízkosti zdravotnického zařízení nabízí? Jan Lašek má jasno: „Babybox je pro nezralé ženy v očekávání příležitostí, jak se relativně beztrestně zbavit něčeho, co by určitým způsobem vstoupilo negativně do jejich života a většinou by s tím nevěděly rady."
Chybí mladým maminkám, které nechtějí porodit dítě, podpora v rodině? „Důvodů zkratovitého chování budoucích matek bývá většinou velké množství, přestože už přestala platit v minulosti obvyklá hysterická reakce jejich okolí ve smyslu „Ježišmarjá, jsi těhotná? Budete mít dítě? Musíš se vdát!" Přesto je blížící se mateřství i v současné době pro řadu žen stejně neúnosné. Například mají větší počet dětí nebo nechtějí mít žádné a nevědí si v těhotenství rady."
Podle Laška je babybox alternativním východiskem, které zachrání dítě alespoň v tom smyslu, že přežije.
Může dítě v pozdějším věku traumaticky poznamenat, že vůbec nezná svůj původ? „Velmi to záleží na tom, do jakých rukou se dítě dostane a jakou roli má v nové rodině. Letitou diskusí je například to, kdy dítěti prozradit, že je adoptované. Bývá to velmi individuální. Zpravidla pokud svět kolem dítěte funguje standardním způsobem, tak se s tím poměrně bez větších problémů vyrovná. V tomto případě mu totiž jistoty zajišťují lidé, kterými je dospívající člověk bezprostředně obklopen." ⋌(six)
Autor: Barbora Zemanová, Miroslav Sixta

27.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman
11 7

Chováš se jako svině, vzkázal Zeman Sobotkovi

Šeberák.
26

Teplý víkend je tu. Přírodní koupaliště v Česku mají většinou čistou vodu

AKTUALIZUJEME

Hasiči měli kvůli bouřce 800 výjezdů, lidé jsou bez proudu

V noci na pátek se nad Českem přehnala silná bouřka. Na mnoha místech v jižních a severních Čechách zůstala řada domácnosti bez proudu. Hasiči zasahovali u 800 případů.

Fiala: Babiš i hnutí ANO ve vládě jsou pro ODS nepřijatelní

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je pro ODS z hlediska účasti v současné či budoucí vládě nepřijatelný, řekl dnes předseda občanských demokratů Petr Fiala. Totéž se podle Fialy týká i samotného hnutí, protože podle něj ANO je Andrej Babiš. Bývalého ministra financí, který byl v květnu odvolán kvůli údajným nesrovnalostem v příjmech a podezřením, že ovlivňoval svá bývalá média, navíc Fiala kritizuje za to, že sní, ale během svého působení ve vládě pro splnění svých slibů nic neudělal.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Trump se brání: Tajné nahrávky rozhovorů s Comeym jsem nepořídil

Není den, aby nebylo slyšet o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Tentokrát se vyjádřil k ostře sledované kauze, kdy se měl pokusit ovlivnit vyšetřování možného zásahu Ruska do volební kampaně. A to především odvoláním šéfa FBI Jamese Comeyho, jehož rozhovory měl tajně nahrávat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies