Zrušení „dvojek" by především oddálilo státní správu od občanů. Stavební úřady, matriky by se stěhovaly z Lázní Bělohradu, Sobotky a Kopidlna do Jičína, Nové Paky a Hořic.

„Na nás každý kašle," rozčiluje se Radomír Vališka, starosta obce Dětenice, která má 700 obyvatel. Lidé z vesnice už dojíždějí na stavební úřad a matriku do Libáně, podle návrhu politiků by museli zamířit do 22 kilometrů vzdáleného Jičína. Je to nejen časově náročné, ale navíc jedna cesta autobusem stojí 35 korun. „Je to opravdu hrozný, ruší se všechno, už máme problémy s poštou, za chvíli budeme jezdit až do Hradce," kroutí hlavou nad záměrem Vališka.

Tajemnice Vladimíra Klárová nám potvrzuje, že Libáň je výjimkou. Je sice obcí I. stupně, ale funguje zde stavební úřad a matrika. „Uvidíme, až to přijde. Pro lidi to bude samozřejmě nepříjemné," připouští.

„S tím tedy zásadně nesouhlasím, za vším abychom jezdili do horoucích pekel a abych si na to ještě vzal dovolenou," rozčiluje se mladý muž z Libáně.

V Kopidlně o chystané novince podle vyjádření místostarosty Jiřího Machuly nevědí, ale ani oni s návrhem nesouhlasí.

Občanské průkazy

Pavel Šubr, starosta Lázní Bělohradu, má informace ze Svazu měst a obcí (SMO).
„Od nové vlády jsme očekávali, že nám některé kompetence vrátí jako například vydávání občanských průkazů, pro které musí lidé nyní do Jičína. Z návrhu ministerstva jsem v šoku. Připadá mi, že se nad ním nikdo nezamýšlel a že jen oprášil dva roky starý materiál," pozastavuje se nad scestnou myšlenkou Šubr. Je rozhořčen nad tím, že lidem se státní správa vzdaluje, v Bělohradu připomíná současný problém s občanskými průkazy.

„To je šílená zpráva pro všechny, mě už teď štve, že si musím pro občanku do Jičína. Mají tam úřední dny pouze v pondělí a ve středu, kolikrát na vás už nezbude pořadové číslo, takže musíte jet třikrát, než uspějete. A to nepočítám náklady na benzín a především je to výlet na půl dne," zlobí se bělohradská zubní lékařka Helena Hronová. To, že by musela do Jičína dokonce i na matriku nebo stavební úřad, nechce ani v myšlence připustit.

Pokud dojde k zeštíhlení „dvojek", navalí se práce na obce s rozšířenou působností jako je například Jičín. „Dřív si lidé jezdili všechno vyřizovat na okresní úřady, pak se kompetence přesunuly na obce s rozšířenou působností a teď se všechno vrací zpět. Pokud k tomuto kroku dojde, budeme nuceni zvýšit počet zaměstnanců. Pro lidi bude všechno složitější," připouští šéf jičínských agend Štefan Matuš.

Obce a města se brání

Proti strategii rekonstrukce veřejné správy 14 plus, kde se opět hovoří o ukončení kompetencí obcí s pověřeným obecním úřadem, bojuje otevřeně za Svaz obcí a měst starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

„Jednoznačně návrh striktně odsuzujeme a navazujeme na naši iniciativu, kterou Nečasova vláda vloni v lednu akceptovala. Prvního dubna jsme pozvání k panu ministrovi na jednání. Chceme mu vysvětlit, že je to absolutně špatně, že stát neušetří žádné peníze, jen pro 3,5 mil. lidí brutálně vzdálí výkon státní správy," vysvětluje Uchytil a pokračuje. „Nikdo si nepřeje, aby nám byl výkon státní správy odebrán a navíc navrhujeme, aby nám byly vráceny kompetence ve vydávání občanských průkazů, pasů a v činnosti stavebních úřadů.

Naši úředníci jsou vyškoleni a umí to, co je důležité. Nechceme od státu peníze na nákupy softwarů, zaplatíme to ze svých rozpočtů. Chceme přiblížit výkon státní správy lidem v našich regionech a bráníme se tomu, aby z měst tato vláda udělala smutné střediskové vesnice totální likvidací státní správy," bouří se Uchytil. Věří, že u ministra Svaz obcí a měst s žádostí uspěje.

Co prosazuje SMO:
Svaz měst a obcí deklaruje připravenost zástupců obcí s pověřeným obecním úřadem a obcí se stavebními a matričními úřady k navrácení některých správních úkonů na radnice a přiblížení k občanům.
Jde především o tyto agendy:
• vydávání občanských průkazů a pasů
• sociální dávky
• vydávání úplných stavebních povolení na stavebních úřadech pro povolování rekonstrukcí místních komunikací
• vydávání rozhodnutí v oblasti životního prostředí:
? povolování odběru vod a vydávání stavebních povolení na budování studní
? kompletní agendy týkající oblasti kácení stromů

Napište nám svůj názor na rušení „dvojek" do diskuse pod tímto článkem.